kebir reklamı

MHP ve CHP yeni simgeye tepkili

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Lirası!nın yeni simgesini sert sözlerle eleştirdi. Bahçeli, logoyu Türk milletinin aklıyla alay etmek olduğunu savundu.Türk lirasının simgesinin belirlenmesi amacıyla yapılan yarışmanın sonuçları açıklandı. Yeni simg

MHP ve CHP yeni simgeye tepkili

banner197

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Lirası!nın yeni simgesini sert sözlerle eleştirdi. Bahçeli, logoyu Türk milletinin aklıyla alay etmek olduğunu savundu.

Türk lirasının simgesinin belirlenmesi amacıyla yapılan yarışmanın sonuçları açıklandı. Yeni simge muhalefetten sert tepki aldı...

BAHÇELİ: NEYE BENZEDİĞİ VE NEYİ ANDIRDIĞI MUAMMA VE MEÇHUL

MHP lideri Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğantarafından açıklanan Türk Lirası'nın yeni sembolüyle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Bahçeli, açıklamasında Merkez Bankası tarafından düzenlenen 'TL Simge Yarışması'nın sonuçları ve üzerinde ittifak sağlanan simgenin ilanının Başbakan Erdoğan tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, "Ortaya çıkan ucube sembolün, nasıl ve hangi süreçlerin ekarte edilerek tespit edildiği de açıklamalarla ortaya çıkmıştır.

Türk lirasına layık görülen remizin bir çıpaya benzemesi, kıymet saklama aracı olarak belirlenen güvenli bir liman olarak anlamlandırılmış ve yukarı doğru kıvrımlı çizgiler de paranın sözde artan değeriyle ilişkilendirilmiştir. Elbette bunlar Başbakan'ı sürekli yanıltanların, boş ve temelsiz önerilerle yanlışa sürükleyenlerin, hayal tacirliğiyle bütünleştirenlerin görüş ve düşünceleridir.

Başbakan Erdoğan, kültürümüzle, değerlerimizle ve kimliğimizle hiçbir irtibat kurmayan ve bunlarla ilgili fikir de vermeyen sembolü kendisine dayatanların fark etmeli ve düştüğü kaygan zeminden acilen kurtulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, yeni sembolün hızlı algılanması ve anlaşılması söz konusu olmayan, kolay yazma açısından sınıfta kalan ve estetik olmaktan uzağa düştüğünü savunarak, "Bu sembolün, kime ve neye hizmet ettiği açıklanmalı ve kimlerin işine yaradığı mutlaka itiraf edilmelidir.

Başbakan Erdoğan, şayet paraya sembol verilerek istikrarsızlık döngüsünden çıkılacağını düşünüyor ve inanıyorsa, bu durumda büyük bir hata ve telafisi zor olacak zihni bir bulanıklığın içine düşmüş demektir" dedi. Bahçeli, açıklamasında şöyle devam etti:

"Türk lirasına, sırf yabancı paralarda da var diyerek yarışmayla sembol bulunması, kopya önerileri siyasi şova çevrilmesi ve üstelik temelsiz anlamlarla kamuoyuna sunulması her şeyden önce milletimizi kandırmak ve boş sözlerle gündemi meşgul etmek manasına gelecektir. Kaldı ki neye benzediği ve neyi andırdığı muamma ve meçhul olan yeni para timsalinin, Türk milletinin aklıyla ve mantığıyla açıkça alay etmek olduğu kuşkusuzdur.

Başbakan Erdoğan kendisini sabote edenlerin çizgisini takip ettiği müddetçe, kısır ve çapsız gelişmelerle avunmasına ve bunlardan medet umarak istikrar vaazlarına kendisini kaptırmasına daha çok şahit olunacaktır. Unutulmamalıdır ki, bir paranın değeri, güvenirliği, referans ve rezerv olma özelliği sembollerle değil; üreten, geliştiren ve küresel eksende marka olan ekonomik güçle mümkün olacaktır. AKP hükümet üyelerinin her ortamda, kontrol ve denetim dışındaki birkaç olumlu gelişmeyi siyasi miyoplukla değerlendirip, zafer diye tevil etmeye çalışmaları da ekonomik ve siyasi acziyetlerinin acınacak hallerinin bir özetidir.

Başbakan Erdoğan, Balasagunlu büyük Türk düşünürü Yusuf Has Hacip'ten örnek vermek yerine, bundan sonra kendi anlayışı ve politikalarıyla birebir uyumlu olan küresel para baronlarının ve ekonomik tetikçilerin vahşi operasyonlarından istifade etmesi fıtratıyla daha tutarlı ve münasip olacaktır. Ne kadar aksi iddia edilse de, açıklanan yeni Türk lirası sembolü, sözde ustalık döneminin dökülen boyası, çürüyen yüzü ve iflas eden ekonomik zihniyetin çırpınışından

başka hiçbir anlama gelmeyecektir."

 

CHP'Lİ ÖZTRAK: "TAYYİP ERDOĞAN'IN ADININ BAŞ HARFLERİ PARAMIZIN SİMGESİ YAPILDI"

 

 CHP Ekonomi ve Mali Politika Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türk Lirası'nın yeni simgesiyle ilgili bir iddiada bulunarak, "Merkez Bankası bağımsızlığının ulaştığı son nokta Tayyip Erdoğan'ın adının baş harflerini paramızın simgesi yapmak oldu" dedi.

Öztrak, Türk Lirası'nın simgesinin açıklanmasından sonra yazılı bir açıklama yaptı. Öztrak, "Merkez Bankası bağımsızlığının ulaştığı son nokta Tayyip Erdoğan'ın adının baş harflerini paramızın simgesi yapmak oldu. Böylece padişah olma özlemini her fırsatta sergileyen Başbakana, adına sikke basarak en güzel hediyeyi verdi. Artık paramızın değerinden sonra Başbakan'ın simgesi de sıcak paracılara emanet edilmiş oldu. Bu cüret ve ibret tablosunu halkımızın dikkatine sunarken, Başbakanlığın tuğra basma hazırlığına ne zaman başlayacağının da merak edildiğini hatırlatmak istiyorum" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SALİHOGLU - 5 yıl önce
ALLAH sizleri hep muhakif yapsın. Anlamadıgım bir şy var hangi hükümet ne yaparsa yapsın muhalifte olanlar her yapılan işleri eleştirdi .ALLAH aşkına bu ülke için yapılan dogrularda var yanlışlarda .ne olur güzel işler için birde cıkıp adam gibi bak bu iş iyi oldu da diyin . Ama yok iyi olanı soylersek hükümet puan toplar hayır iyi olanı cıkıp soylersen sana oy vermeyenlerinde senpatisini kazanırsın dürüst olmak lazım
Avatar
radyoakcaabat - 5 yıl önce
yeni hac isareti paramizada eklendi
Avatar
YADELLERDEN - 5 yıl önce
Semboldür,her türlü yaparsınız olur,kıyamet kopmaz.Ancak yeni LİRA sembolümüzde bizden eser yok.Yabancı sembolleri çağrıştırıyor,orjinal değil,ilk defa görmüyoruz izlenimini veriyor.Kopya.Tıpkı madeni 1 liralarımızın Avro'ya benzetildiği gibi kolayca evvelkilere(!) bakılarak tasarlanmış...
Avatar
ANTİ-BURSA - 5 yıl önce
Türk Liramıza verilen simgeye bak ya Bahçeli sonuna kadar haklı.Yeni Türk lirası sembolü, sözde ustalık döneminin dökülen boyası, çürüyen yüzü ve iflas eden ekonomik zihniyetin çırpınışından başka hiçbir anlama gelmeyecektir...
Avatar
bozo bey - 5 yıl önce
siz neyi begenirsiniz..acaba ..ben hic bir seyi begendiginizi gormedimde