Meteorolojiden zorunlu açıklama

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, son günlerde uzmanlığı ve yetkisi olmayan kişi ve kurumlar tarafından 20 Ocak ve sonrasında olağanüstü meteorolojik olaylar yaşanacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet

Meteorolojiden zorunlu açıklama
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, son günlerde uzmanlığı ve yetkisi olmayan kişi ve kurumlar tarafından 20 Ocak ve sonrasında olağanüstü meteorolojik olaylar yaşanacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar tarafından yapılan açıklamada, son günlerde bazı yazılı ve görsel basın ile internet ortamlarında, yetkisiz ve yeterli uzmanlığı olmayan kişi ve kurumlarca, özellikle 20 Ocak 2010 ve sonraki günlerde olağanüstü meteorolojik olayların yaşanacağına yer verildiği bildirildi.

Meteoroloji'nin yaptığı tahminlerde, bu tarihler arasında mevsim normalleri dışında olağanüstü herhangi bir meteorolojik hadise beklenmediğini aktaran Çağlar, "İnsan yaşamını doğrudan etkileyen meteorolojik hadiselerle ilgili olarak kurumumuzdan herhangi bir veri, analiz ve tahmin öngörüsü ile açıklama almaksızın konunun uzmanı, ehli olmayan, yetkisiz ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kişilerce yapılan bu beyanlar halkımızı ve başta belediyeler olmak üzere ilgili kamu kurumlarını gereksiz endişe ve paniğe sürüklemekte, hadiselerden etkilenecek sektörleri zarara uğratabilmektedir.

24 saat gözlem yapan Genel Müdürlüğümüzce üretilen meteorolojik hizmetlerde, ülke geneline yayılmış 450 noktadaki meteorolojik ölçüm istasyonu, 4 adet radar, uydu sistemleri, süper bilgisayarlar ve sayısal hava tahmin modelleri kullanılmakta, uzmanlarımızca bu bilgiler dikkate alınarak tahminler yapılmaktadır." açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler