alexa metrics

banner536

Memur maaş zammı belli oldu!

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarını yüzde 30 ila yüzde 35 arasında zam yapıldı

Gündem 06.12.2021, 17:01 06.12.2021, 17:38
Memur maaş zammı belli oldu!

Milyonlarca memur ve memur emeklisi muradına erdi. Maaşlara yüzde 30 ila yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Düzenleme tüm kamu personelini kapsıyor. Uygulamadan tüm sağlık personelleri de yararlanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan,yapılan açıklamada, 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldığı bildirildi. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı belirtilen açıklamada, 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiği vurgulandı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 ek gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

"TÜM KAMU PERSONELİNİ KAPSAYACAK"

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

"SADECE DOKTORLARA DEĞİL TÜM SAĞLIK PERSONELİNİ KAPSAYACAK"

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

"DÜZENLEMEYİ KISA SÜREDE TAMAMLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir."


Yorumlar (6)
cepni29 2 ay önce
Bu haber tamamen algı ve yalan. Bu zam zaten toplu sözleşmede olan zamdı yani iki yılı kapsayan 2022-2023 . Sendikalar ve bakanlık da algı yapıyor kelime oyunları ile. Çoğu haber sitesi de düştü bu tuzağa. Ocak'ta kimseye bu zam gelmeyecek. En fazla yüzde 7-8 bir o kadar da haziran iki yılda da bu oranı veriyor.
ömer 2 ay önce
asgari ücret fısss ee önce memur tabi canım önce memur önemli zaten her işi memur yapar gerisi b... nası olsa yaşa memur kahrol asgari ücretli :))))
abdullah 2 ay önce
ZİYAAAAA!!!
Yattara 2 ay önce
Zam verirler sonra arkası kesilmeyen zamlar ile fazlası ile geri alırlar Bunların zihniyeti bu.İtibardan tasarruf 5 yerden maaş sonra işçiyi vergi dilimi ile ez aldığı paraya çok ..Bu adalet ise sizin adalediniz batsın.
EleştiriYorum 2 ay önce
eskiden memurlar geçinmek için pazarda limon satardı. şimdi evleri,arabaları var. hala nankörlük yapan memur varsa yazıklar olsun
Kaya 2 ay önce
Türkiye'ye parmak sallayan tosuncuk...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@