Lazlar da Lazca yayın istiyor

TRT'nin yeni kanalı TRT 6'nın uydu üzerinden 24 saat Kürtçe yayına başlamasının ardından çoğunlu Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan Lazlar da lazca yayın yapan televizyon istedi. TRT Genel Müdürlüğü'ne lazca yayın taleplerinin iletilmesini sağlamak amacıy

Gündem 13.01.2009, 20:50
Lazlar da Lazca yayın istiyor

TRT'nin yeni kanalı TRT 6'nın uydu üzerinden 24 saat Kürtçe yayına başlamasının ardından çoğunlu Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan Lazlar da lazca yayın yapan televizyon istedi.


TRT Genel Müdürlüğü'ne lazca yayın taleplerinin iletilmesini sağlamak amacıyla "www.lazcayayinistiyorum.azlaguyi.com

www.lazcayayinistiyorum.azlaguyi.com adresinde başlatılan kampanyaya Rize'nin Pazar ilçesindeki Lazlar da destek oldu. Lazca yayın yapılmasını isteyen ve lazca konuşarak tepkilerini dile getiren Lazlar "Biz de lazca yayın istiyoruz. Televizyondan konuşmaları lazca olarak dinlemek istiyoruz. TRT'de bizim de Lazca konuşmalarımız türkülerimiz yayınlansın. Bu bizim hakkımızsa ve devlette buna tamam diyecekse neden istemeyelim. Bu bölücülük olmaz. Türk bayrağı altında yaşayan herkes Türk'tür. Kürdüymüş, Lazıymış, Çerkeziymiş. Bunlar hepsi Türk. Bölücülük olmaz. Yayın yapılsın. Yayında bir sorun yok ki. Bölücülük olarak aklımızdan geçmez" dediler.

Öte yandan bazı Pazarlılar ise "Benim bulunduğum mahallede Lazlar ve Hemşinliler aynı yerde yaşıyorlar. Hiç kimse Lazca konuşmuyor. Hatta Laz kökenliler bile Lazcayı unutmuş durumdalar. Bence hiçbir sakıncası yoktur. Türkiye'de bunların aşılması gerekir. Lazca TV'de kurulsun. Yasaklarla bir yere varılmaz. Normalleşmesi gerekiyor. Askere giden ve ondan aşağıda olan kuşak Lazcayı bilmiyor. Eskiler biliyor. Onlar da çat pat konuşuyor. Kanaatimce Türkiye'de tek dil konuşulması gerekir. Bu dil de Türkçe'dir" diye konuştular.

Yorumlar (4)
nafiz 12 yıl önce
işte hükümetin yaptığı icraatlar T.C vatandaşalarımızın farklı düşüncelere sürüklüyor.bizler Türk evlatları olarak bu oyuna gelmeyecez.ayrılığa düşmeyeceğiz Karadeniz türkiyeni kalbi ve beynidir.herkes kanun önünde eşit oluyorsa kürt cumhurbaşkanı laz başbakan alevi general oluyorsa kimse hak isteyemez.lütfen oyuna gelmeyin.kim hak istiyorsa ona gerekilen hakkını vereceksin!!!
Saffet Emir 12 yıl önce
Bu ne geri zekalılıktır biz kürtler gibimiyiz asla bu şekilde bir fitne tohumu ekemezler bunu isteyenler karadenizli olamaz eğer böle bişi varsa ben karadenizli değilim kardeşim ne rezillik bu bölücülük bize yakışmaz
OziloZ 12 yıl önce
Karadenizli ve lazlık ayrı şeylerdir. Lazlar Karadeniz'de belli bölgelerde az sayıda bulunur. Bazı arkadaşlar karadenizli olmakla laz olmak arasındaki farkı bilmiyor olsa gerek. Öte yandan TRT 6 açıldı ve artık bunun devamı gelir. Kürt kanalını özel kuruluşlar açabilir, bu normaldir ancak devlet bunu kendi eliyle yapmamalıydı.
kral 12 yıl önce
bunların tek sorumlusu bizi bu hallere düşürenlerdir.tarih hesabını soracaktır

Gelişmelerden Haberdar Olun

@