"Kurbanda hayvanlara eziyet etmeyin"

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı'nda dini vecibe yerine getirilirken kesimi yapılacak hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğini belirterek, "Hayvanlara eziyet edenlere gereken cezalar verilecek" dedi.Eroğlu,  yaptığı açıklamada, Kur

"Kurbanda hayvanlara eziyet etmeyin"

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı'nda dini vecibe yerine getirilirken kesimi yapılacak hayvanlara eziyet edilmemesi gerektiğini belirterek, "Hayvanlara eziyet edenlere gereken cezalar verilecek" dedi.

Eroğlu,  yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın hayırlara vesile olmasını dileyerek, bütün vatandaşların bayramını kutladı.

Kurban ibadetinin Müslümanlar için önemine de değinen Eroğlu, "Kurban kesmek toplumsal bir vecibedir. Bu vecibemizi yerine getirirken yüce Allah'ın insanlara verdiği önem kadar hayvanlara da önem verdiğini unutmayalım. Bu kapsamda dini vecibemizi yerine getirirken kesimi yapılacak hayvanlara eziyet etmeyelim" ifadesini kullandı.

Kurban Bayramı'nın 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'ne de denk geldiğini hatırlatan Eroğlu, yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulunarak, hayvanlara eziyet edenlere gereken cezaların verileceğini dile getirdi.

-Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere para cezası

Bakan Eroğlu, hayvanların uygunsuz şekillerde yakalanması, gereç ve şartlarda kesim yapılması gibi insani ve dini bakımdan uygun olmayan hallerin, hayvanların gereksiz yere acı çekmelerine sebep olacağının altını çizdi.

Eroğlu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda, "Hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır" hükmünün yer aldığını vurguladı.

Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 910 lira idari para cezası uygulanacağını bildiren  Eroğlu, söz konusu kanun uyarınca yürürlüğe konulan "Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik" hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 281 lira idari para cezası kesileceğini ifade etti.

-Hayvanlara kötü muameleye 454 lira idari para cezası

Hayvanlara her türlü kötü muamelenin yaptırıma tabi olduğunu kaydeden Eroğlu, Hayvanları Koruma Kanunu'na göre hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmanın, acımasız ve zalimce işlem yapmanın, dövmenin, aç ve susuz bırakmanın, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmanın, bakımlarını ihmal etmenin, fiziksel ve psikolojik acı çektirmenin yasak olduğunu hatırlattı. Veysel Eroğlu, bu hükme aykırı davrananlara 454 lira idari para cezası uygulandığını aktardı.

Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmanın da yasak olduğuna dikkati çeken Eroğlu, bu hükme aykırı davrananlara da 454 lira idari para cezası verileceğini belirtti.

Kurban Bayramı süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınacağını ifade eden Eroğlu, kurban kesim ve satış yerleri ile ilgili denetimlerin de yerel yönetim birimleri ile müştereken yapılacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler