Kurban bağışında yolsuzluk iddiası

Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla, 8 ilde başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan kişilerden bazıları sağlık kontrolünden geçirildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri

Kurban bağışında yolsuzluk iddiası
Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla, 8 ilde başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan kişilerden bazıları sağlık kontrolünden geçirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adalet Sarayı'na getirilen zanlılar, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere yeniden emniyete götürüldü.

Cumhuriyet Savcıları Mehmet Tamöz ve Hüseyin Kocabey'in talimatıyla yürütülen soruşturma kapsamında, 60'a yakın kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, THK, Mehmetçik Vakfı, LÖSEV, Deniz Feneri Derneği ve Ankara Et Borsası başkanları da bulunuyor.

Soruşturmanın, ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'', ''İhaleye fesat karıştırmak'', ''Nitelikli dolandırıcılık'' ve ''Sahtecilik'' suçları kapsamında yürütüldüğü öğrenildi.

THK'NIN AÇIKLAMASI

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı, ''kurumun vekaleten kurban kesimlerini 2009 yılında, Et ve Balık Kurumunun Sakarya Tesisleri'nde dini vecibelere uygun, THK personeli gözetiminde ve noter onaylı gerçekleştirildiğini'' bildirdi.

THK'dan yapılan yazılı açıklamada, ''çeşitli medya organlarında, 2009 yılında vekaleten kurban kesimlerinin tam olarak yapılmadığına ilişkin haberler yer aldığı, bu haberlerde THK'nın adının da konu edildiği'' hatırlatıldı.Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Türk Hava Kurumu, vekaleten kurban kesimlerini 2009 yılında, Et ve Balık Kurumunun Sakarya Tesisleri'nde dini vecibelere uygun, THK personeli gözetiminde ve noter onaylı gerçekleştirmiştir.
THK, bu yıl kesilen vekaleten kurban etlerini önceki yıllarda olduğu üzere kavurma halinde Et ve Balık Kurumunun tesislerinde depolamaktadır. Kavurmalar, bu yıl da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı koordinesinde ülke sathında faaliyet gösteren THK şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.
Diğer taraftan THK, ülke genelinde kurban derisi toplama yetkisine sahip yegane kurumdur. Kurban derisi toplama faaliyetleri, vatandaşlarımızca münferit kesilen kurban derilerinin yanı sıra vekaleten topluca kesilen kurban derilerini de kapsamaktadır.''

LÖSEV'İN AÇIKLAMASI

Lösemili Çocuklar Vakfınca (LÖSEV), ''Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk'' iddialarına ilişkin, noterlerin kesimlerin yapıldığına, bağışçıların vekaletlerinin iletildiğine dair tüm sayfaları ayrı ayrı ''ıslak imza onaylı resmi yevmiye numaralı mühürlü belgelerin'' alındığını belirterek, ''Firma fatura kesmesine ve sözleşme üzerinde gözüken alacağını tahsil etmeye çalışmasına rağmen ödeme yapılmamış, mahkemeden tedbir talep edilmiş ve hukuki süreç beklenmekte ve takip edilmektedir'' denildi.

LÖSEV'den yapılan yazılı açıklamada, vakıf tarafından ''lösemili ve kanserli çocuklar ile ailelerine yapılan karşılıksız yardımların hiçbir ideolojiye kapılmadan, Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda dürüstçe, insanüstü çabayla gerçekleştirildiği'' belirtilerek, çocuklar için yürütülen projelerin ve kanseri durdurabilmek adına yapılan çalışmaların ''birilerini rahatsız ettiği'' savunuldu.

''Kurban Bayramı'nda hayırseverlerden vekalet yoluyla alınan kurbanların kesilmediği iddiaları'' hatırlatılan açıklamada, kesim işlemlerinin bizzat vakıf tarafından değil, vakıf tarafından ihale edilen et kombinaları tarafından yapıldığı belirtildi.

Kurban Koordinasyon Kurulu'nun, 1000–3000–5000 ve 7000 büyükbaş kurbanlık için ihale açtığı kaydedilen açıklamada, ihaleye davet edilen firmalara ve bu firmaların tekliflerine ilişkin bilgiler ile en düşük bedeli veren firmayla yapılan görüşmelere ilişkin ayrıntılara yer verildi.

Kurbanların ilgili firma tarafından temin edildiği, noter huzurunda, din görevlisi eşliğinde vekalet alınarak ve verilerek kesim gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, ''Her yıl uyguladığı ve bu yıl da açıkça her yolla açıkladığı gibi LÖSEV, kesilen kurban etlerini dondurmayıp, bayram sırasında dağıtmayıp, karşılığında taze kesilmiş et ve et ürünlerini lösemili ve kanserli hastalar ile ailelerine 12 ay boyunca soğuk zincirde, vakumlu ambalajlarda göndermektedir. Böylece sağlıklı beslenen çocuklarımız hastalıklarını kolayca yenmektedirler. 5 yıldır düzenli olarak uygulanan bu yöntem bu sene de bu şekilde yürürlüğe girmiştir'' denildi.

İhalenin verildiği firmayla ilgili araştırmanın yapıldığı ve ''firma hakkında herhangi bir olumsuzluk ve yasağa rastlanmadığı'' ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Sözleşme Kurban Koordinasyon Kurulunca titizlikle hazırlanmış 1 tane bile eksik kesim yapıldığı taktirde en az 3 milyon TL olmak üzere kesim yapılmayan kurban başına 1000 TL cezai şartlar konulmuş ve bununla ilgili senet alınmıştır.

Firma arife günü dahil 4 gün boyunca kesimleri sürdürmüş ve tüm kurbanları kestiğine dair yazılı belge sunmuştur. 3 ilde de (Ankara, Gaziantep, Diyarbakır) noterler hukuk müşavirliğimizce yakın takipte tutulmuş ve 24 saat kesimlerin başında oldukları teyit edilmiştir. 3 ildeki noterlerin kesimlerin yapıldığına, ekte isimleri olan bağışçılarımızın vekaletlerinin iletildiğine dair tüm sayfaları ayrı ayrı ıslak imza onaylı resmi yevmiye numaralı mühürlü belgeler alınmıştır. Firma fatura kesmesine ve sözleşme üzerinde gözüken alacağını tahsil etmeye çalışmasına rağmen ödeme yapılmamış, mahkemeden tedbir talep edilmiş ve hukuki süreç beklenmekte ve takip edilmektedir.

Vakfımız bugüne kadar hiçbir yasa ve ahlak dışı bir uygulama içinde olmamıştır,olmayacaktır. Lösemili çocuklarımızın ve hayırsever bağışçılarımızın tek kuruşu dahi ziyan ettirilmeyecektir. Hukuksal süreçte yasal haklarımız sonuna kadar korunacaktır. Bizler LÖSEV ailesi olarak tesadüfen de olsa adımızın böyle bir soruşturmaya karıştırılmasından dolayı rahatsızız, üzgünüz.''

9 KİŞİ ANKARA'YA GÖNDERİLDİ

Bu arada Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Savcısının talimatıyla 8 ilde başlatılan operasyonlar kapsamında Diyarbakır'da gözaltına alınan 9 kişi Ankara'ya gönderildi.

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Savcılığının Kurban Bayramı'ndan 15 gün önce kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapılacağı yönündeki ihbarı değerlendirerek başlattığı soruşturma kapsamında Diyarbakır'da 1'i noter başkatibi olmak üzere 9 kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınan kişilerin sahibi olduğu firmalara operasyon düzenleyen polis, bazı belgelere el koydu.
9 zanlının Ankara'ya gönderildiği bildirildi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler