banner556

Koronavirüs tedbiri Resmi Gazetede! Memurlara yeni çalışma sistemi

Kamu çalışanlarına uzaktan, dönüşümlü ve esnek çalışma hakkı tanındı.

Gündem 26.08.2020, 08:32
Koronavirüs tedbiri Resmi Gazetede! Memurlara yeni çalışma sistemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan, dönüşümlü ve esnek çalışma modelleri uygulanabilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, Kamu C¸alışanlarına Yönelik Tedbirler konulu genelge yayımlandı. Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Kovid-19 salgınının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma imkanı sağlanacak.

ESNEK ÇALIŞMA ESASLARINI YÖNETİCİLER BELİRLEYECEK

Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan; taşra teşkilatları, (bakanlıklarca belirlenmemiş ise) ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenecek.

DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞANLAR FİİLEN GÖREVE GELMEDİKLERİNDE İDARİ İZİNLİ SAYILACAK

Söz konusu bu yetki ise devredilebilecek. Bu kapsamda dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında ise idari izinli sayılacak.

Genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak.

Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşit olacak. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali, sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olacak.

İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda olacaklar.

Koronavirüs tedbiri Resmi Gazetede! Memurlara yeni çalışma sistemi

Yorumlar (3)
Kenan 5 ay önce
Oh ne güzel valla. Bi kamu çalışanı olamadıkki hayatımız düzenli olsun. Şirket çalışanları ölsün. Bu ülke memura güzel. Kapamadık bi memurluk şu ülkede sürünüp duruyoruz. Tatil memura para memura tazminat memura kısa çalışma saati memura dinlenme memura. Analık hakkı memura. Babalık hakkı memura. Özelde çalışanın canı can değil. Yazıklar olsun.
Ahmet 5 ay önce
Kardeş senin yorumunu beğenmeyenlerin çoğu memurdur. Boş vakitleri çok oldugu için ya haber sitelerinde geziyorlar yada oyun sitelerinde. Esnek çalışmada var nasılsa. Daha işyerinede uğramazlar. Zaten günün yarısı dışarda gezerler. Alırlarda 5bin maaş ohh ne ala memleket. Sosyal medyadanda evde kal Türkiye derler
süleyman 5 ay önce
özel sektör ne olacak hergün saatlerce çalışan insanların hali ne oalcak ? belkide en rahat çalışan memur kısmı iken onlara esneklik getirmek işin en asit kısmı markette çalışan bir insan ne yapacak ???

Gelişmelerden Haberdar Olun

@