Koronavirüs salgını neden kontrolden çıktı! Tek tek sıraladı

Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Mehmet Ceyhan, salgının kontrolden çıkma nedenlerini tek tek sıraladı

Gündem 27.08.2020, 21:36
Koronavirüs salgını neden kontrolden çıktı! Tek tek sıraladı

Türkiye'de son 10 günden vaka sayısında yaşanan artışla ilgili konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Mehmet Ceyhan, salgının kontrolden çıkma nedenlerini sıraladı. Ceyhan, "Artık hasta olanların sayısı iyileşenlerden fazla. Buna bağlı olarak hastaneye başvuranların sayısının da artmasıyla hastalığın yayılma potansiyeli de arttı" dedi.

Koronavirüs salgını sürecinden bu yana her söylediğiyle gündem olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgında kontrolün neden kaybedildiğini madde madde sıraladı.

Son 10 gündür yükselen vakalara dikkat çeken Ceyhan, "Günlük açıklanan vaka sayısının 10 katı kadar her gün virüs yayabilecek potansiyele sahip kişi topluma karışıyor. Bunların yüzde 90'ı belirtileri hafif geçirdiği ve test kriterlerini karşılamadığı için günlük vaka sayısına dahil olmuyor." dedi.

SALGIN NEDEN KONTROLDEN ÇIKTI?

"Salgın kontrolden çıktı" diyerek herkesi uyaran Ceyhan, bunun nedenlerini şöyle sıraladı: "Artık hasta olanların sayısı iyileşenlerden fazla. Buna bağlı olarak hastaneye başvuranların sayısının da artmasıyla hastalığın yayılma potansiyeli de arttı. Burası artık kontrolün yavaş yavaş bizim elimizden çıkıp ontrolde zorlanacağımız an demektir." ifadelerini kullandı.

"OKULLARIN AÇILMASI HALA RİSKLİ"

Son 10 günde artan vakaların en önemli sebebinin Kurban Bayramı'nda oluşan kalabalıklar diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılmasının hala çok riskli olduğunu söyledi.

Yorumlar (4)
H. M 5 ay önce
Biz çok büyük ülkeyiz. Başımızda dünya liderimiz var. Dünya önümüzde diz çöktü.. Yeni sistemde gökten dolar yağıyor. Bir yıl sonra uzaya çift otobanı yol yapacağız..
Civanım 5 ay önce
Siz hala uğraşın Tayyip Erdoğanla virüs sizin umurunuzdamı
katakulli 5 ay önce
devletin yoneticileri yalan soyluyor ,malatyada 28 kisi oluyor ayni gun turkiyede 18 kisi olen . kim inanir , yahu devlet yalan soylermi vatandasina ?
Tolga 5 ay önce
Ne yapsın Erdoğan herkesin başına polismi diksin,herkesi evemi tıksın ,adam gibi yaşamak istiyorsan kurallar belli uy diyor ,sizin gibilerin kural tanimayanlarin yüzünden bu duruma düştük,ancak boş konuşma, zihniyet aynı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@