Konsolosluk önü savaş alanı

Filistin'e insani yardım götüren gemilere İsrail askerlerinin operasyon düzenlediği, iki kişinin hayatını kaybettiği ve 30 kişinin de yaralandığı haberi, İsrail İstanbul Konsolosluğu önündeki gerginliği arttırdı. Protestocu grup arasında aşırı öfkelenen y

Gündem 31.05.2010, 09:28
Konsolosluk önü savaş alanı

Filistin'e insani yardım götüren gemilere İsrail askerlerinin operasyon düzenlediği, iki kişinin hayatını kaybettiği ve 30 kişinin de yaralandığı haberi, İsrail İstanbul Konsolosluğu önündeki gerginliği arttırdı.

 

Protestocu grup arasında aşırı öfkelenen yaklaşık 300 kişi konsolosluğa girmeye çalıştı. Bu sırada göstericiler ile polis karşı karşıya geldi. Polis, protestocu grubu tazyikli su ve biber gazı kullanarak uzaklaştırdı. Gruptan bazıları da konsolosluk binasına taş attı. Binanın bazı camları kırıldı.

 

İsrail İstanbul Başkonsolosluğu önündeki gerginlik, iki İsrail gemisinin Gazze’ye tonlarca yardım götürmek üzere yüzlerce barış eylemcisi ve insan hakları savunucusuyla, ”Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamında yola çıkan Gazze’ye Özgürlük filosunu takibe almasıyla başladı. Saat 00.30’dan itibaren ellerinde Türk ve Filistin bayrağı bulunan vatandaşlar başkonsolosluk önüne gelmeye başladı. Her geçen dakika protestocuların sayısı arttı. vatandaşlar ”İsrail şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları attı. Protestocu grubun sayısının artması üzerine destek polis ekipleri başkonsolosluk önüne gönderildi. Çevik kuvvet ekibi başkonsolosluk çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

 

İSRAİL BAYRAĞI YAKTILAR

Yaklaşık bir saat içerisinde başkonsolosluk önündeki protestocuların sayısı yaklaşık 3 bine ulaştı. Protesto sırasında İsrail bayrağı yakıldı. Büyükdere Caddesi’ne de taşan kalabalık yüzünden trafikte aksamalar yaşandı. Grup, ”Gemiler Gazze’ye ulaşana kadar buradayız” diye bağırdı.

 

BAŞKONSOLOSLUĞA GİRMEK İSTEDİLER

İsrail askerlerinin gemilere operasyon düzenlediği, ölü ve yaralıların olduğu haberinin duyulması üzerine İsrail İstanbul Başkonsolosluğu önündeki gerginlik üst seviyeye çıktı. Protestocu gruptan yaklaşık 300 kişi, saat 05.00 sıralarında başkonsolosluğa girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Polis barikatları protestocu grup tarafından dağıtıldı. Polis vatandaşlara tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Eylemciler polise, ”Siz de müslümansınız. Biz de müslümanız. Müslüman müslümana bunu yapar mı” diye tepki gösterdi. Protestocular oturma eylemi başlattı.

 

KONSOLOSLUK BİNASINI TAŞLADILAR

Öfkelenen protestocu vatandaşlardan bazıları başkonsolosluk binasını taşladı. Taşlardan bazıları da çevik kuvvet polislerinin kalkanlarına geldi. Başkonsolosluk binasının camları kırıldı.

 

GERGİN BEKLEYİŞ DEVAM EDİYOR

İsrail İstanbul Başkonsolosluğu önündeki kalabalık artmaya devam ediyor. Vatandaşlar protesto için başkonsolosluk önüne geliyor. Bazı vatandaşlar Kur’an-ı Kerim okuyup, dualar ediyor. Ayrıca başkonsolosluk önüne gazeteci ve yazar Abdurrahman Dilipak da geldi. Dilipak vatandaşlara yaptığı konuşmada, ”Kimse provokasyona gelmesin. Allah aşkına sakin olsun. Ankara ve diğer illerden insanlar gelecek. Burada toplanacağız. İsrail’in istediği sizin tahrik olmanız. Tahrik olmayın” dedi.

 

Öte yandan Levent’teki Akdeniz Heykeli’nin başı bir bezle örtüldü ve üzerine de Filistin bayrağı serildi. Heykelin sağ eline ise üzerinde Mescid-i Aksa’yı temsil eden figürün bulunduğu flama verildi. Başkonsolosluk önündeki gergin bekleyiş devam ediyor. Polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@