banner526

banner533

banner513

Kolbastı simge haline geldi

Trabzon'un halk oyunu kolbastı son zamanlarda Trabzonspor'un da simgesel oyunu haline geldi. Türkiye'de büyük beğeni toplayan kolbastı, karikatürlere dahi malzeme oldu. Bugün ulusal bir gazetenin birinci sayfasında yer alan karikatürde kolbastı, Başbakan

Gündem 09.02.2009, 20:30
Kolbastı simge haline geldi

Trabzon'un halk oyunu kolbastı son zamanlarda Trabzonspor'un da simgesel oyunu haline geldi. Türkiye'de büyük beğeni toplayan kolbastı, karikatürlere dahi malzeme oldu.

Bugün ulusal bir gazetenin birinci sayfasında yer alan karikatürde kolbastı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile özdeştirilmiş.

Karikatürde, Başbakan Erdoğan'ın arka tarafında "Davos Panteri" yazılı pankart yer alıyor. Erdoğan ise, "Bugün grup toplantısı yok arkadaşlar, hep beraber kolbastı oynayacağız, haydi verin müziği" diyor...

Yorumlar (6)
lezgioglu 12 yıl önce
iyi akşamlar, kolbastı bir "halk oyunu" değildir. zorlama ile yeni bir kültür oluşturamazsınız. bu bir "oyun"dur şüphesiz. ancak, "Trabzonun halkı" ile ve halk oyunları olarak bildiğimiz binlerce yıllık bir birikimin sonucu oluşan "halkın oyunu" da değildir. Trabzon'un halk oyunu "horon"dur.
Trapeza 12 yıl önce
zaten, sen demesen biz anlamayacaz horonun halk oyunu olduğunu, kolbastının olgunlaşmasıda bir süreçtir zaman içinde olgunlaşıp ulusal bir hal alacaktır
lezgioglu 12 yıl önce
Giresundan alınan müzikler ile Giresunlunun Tokat ve Amasya taraflarından almış olduğu köçek figürleriyle giresuna taşınan bu toplama oyunların balıkçılar tarafından Faroza taşınmasıyla oluşan bu oyunlar Trabzon halk oyunu sınıfında yer almayacağını herkes bilir. Trabzon halk oyunları olarak da lanse edilemez. "rap" yaparak sadece kendinizi kandırırsınız.
dileksu 12 yıl önce
Kolbastı oyunun gerçek hikayesini anlatayım bilmeyen ve işine gelmeyenlere önemle duyrulur.Osmanlı Rus harbinde Rus düşman askerlerinin Trabzon u işgal etme aşamasında merkezde olan düşman askerlerinin mahalle mahalle baskınları sırasında Sotka Arafilboyu ve Faroz denilen mahalledeki kabadayıların kendi aralarında düşmanın geldiğini anlatan bir vücüt dili anlaşmasıdır.Bir baskın olduğunda daha doğrusu olacağını anladıklarında önceden bir işaret anlaşması yaparak vücut dillerini kullanma şekilleridir.Her hareketin bir anlamı vardır.Örneğin topal şekilde yürümenin anlamı yavaş yavaş çaktırmadan oradan ayrılmayı ifade eder.Bunun gibi birçok hareketin anlamı vardır.Bilip bilmeden yorum yapanlara kapak olsun.Kimsede sahiplenmesin oyunumuzu lütfen rica ediyorum Trabzon halkı bu milletin en önemli mihenk taşlarındandır.Kimse bizim bu kültürümüzü yıpratmaya çalışmasın. BİZEHERYERTRABZON61
Chief 12 yıl önce
Lezqioqlu ; Traßzonu Kolbastıyı horonu ve Trabzon insanına özgü herseyi icine alarak sölüorum .. Su Türkiye 'de Trabzonu bizi sevmeyen cekemeyen hırsından catlayan patLayan cok kisi var .Ama ne kadar kendinizi yıpratsanızda Türkiye'de Hatta Dünyada idöLüz biz bunu herkes bilior.:) örnek verecek oLursak Adamın biri roportaj cekim yapmaya antartikaya gidior velhasıl Türk vatandasına rastlıor ya hayırdır birader sen nereLisin dior ya Abi ben TRabzon'luyum dior adam :) yani dünyanın her metrekaresindeyiz. Sahsımı övmeyi sevmem maksat Trabzon olunca sonuna kadar. Allah'ıma cok sükür Trabzonlu doğmusum.
KamilBeşir 12 yıl önce
Bu oyun küçük bir sokak olan Faroz'dan (şimdi mahalledir tabii) çıkmıştır. 1980'lerden sonra Trabzon geneline yayılmıştır. İlçelerde de bilinmeyen komik bir oyundur. Birçok figürü vardır.Şuanki konumuna asılında 1985’lerden sonra gelmiştir. Gençler mahalle aralarında darbuka ile oynarlar.Oyunda bir çok figür vardır: Ağ atma/çekme Olta atma balık çekme tokatlama kalp masajı yapma vazgeçilmez Türk figürü kılıç-kalkan kürek çekme v.s. Avrupa’daki gençler berakrepfigurlerini de bu oyuna eklemeye başlamış.İlginçtir Trabzon'lu gençlerin %40-50'si bu oyunu ve horonu iyi biliyor olmasına rağmen gurbetçi gençlerimizin %80 biliyordur kolbastıyı horonu hopteki..Normalde gençler yere çömelerek bir halka oluşturacak şekilde oturur. Ve 2 şer kişi karşılıklı olarak oynar. Her 2'li grup bir figürü oynayıp yerine geçerken yerine yenileri kalkar.İlginç gelecek ama ben bu KOLBASTI oyunundan bir şey anlamadım vede böyle bir oyun olduğunuda hatırlamıyorum. OYUNDAN ZİYADE ÇILGIN İKİ KİŞİNİN HAREKETLERİ VAR ORTADA1976 yılından 1980 yılına kadar Halk Eğitim Merkezinde Karadeniz oyunları üzerine eğitim almış biri olarak çok da iyide karadeniz oyunu oynayan biri olarak ben bu kolbastıdan hiç anlamıyorum aynı zamanda zevk'te almıyorum.Yaşlandıkmı yoksa,düşünüyorum.

Bu konuyla ilgili görüş ve düşüncesi olan arkadaşların paylaşmasını istiyorum. Bende bir eksiklik olmuş olabilir,

Bunu gidermek için yardım istiyorum yukardaki açıklamayı kendim için araştırdım.Saygılar

KamilBEŞİR

Gelişmelerden Haberdar Olun

@