Kendini Nüfusta Öldürdü

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, inanılmaz bir sahtecilik örneği sergileyen sanık hakkında verilen beraat kararını bozdu. Sahte ölüm raporu düzenleyerek nüfustan kaydını sildiren sanığın beraatine karar veren Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı Yargıtay'da

Kendini Nüfusta Öldürdü

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, inanılmaz bir sahtecilik örneği sergileyen sanık hakkında verilen beraat kararını bozdu. Sahte ölüm raporu düzenleyerek nüfustan kaydını sildiren sanığın beraatine karar veren Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı Yargıtay'dan döndü.

Kırıkkale de yaşayan 3 çocuk babası Şuayip Vural, aracını satmak için gazeteye ilan veren M.Y. ile irtibat kurdu. Vural, pazarlık sonucu aracı 17 bin 500 YTL'ye almaya karar verdi. Taraflar, kendi aralarında satış sözleşmesi düzenledi. Aracı alan Vural, parayı ödemeden sırra kadem bastı. Hakkında dolandırıcılık suçundan dava açılan Vural'ın gıyabi tevkif kararı çıktı. Savcılık, Vural hakkında 1998, 2001 ve 2002 yıllarında de dolandırıcılık suçundan üç ayrı dava daha açıldığını tesbit etti. Vural, üç ayrı mahkemenin mahkumiyet ve tevkif kararı sonrası müthiş planını uygulamaya koydu ve 'ölmeye' karar verdi. Kendisinden davacı olanların takibinden kurtulmak için "Keskin ilçesi, Güloynak köyüne kayıtlı Şuayip Vural 24.03.2003 tarihinde kanserden ölmüştür" şeklinde sahte evrak düzenledi. Sahte ölüm tutanağını Keskin İlçe Nüfus müdürlüğüne gönderdi ve kütüğüne kaydettirdi. Vural'ın eşi, ölüm kayıtlarını mahkemelere sundu. Nihal Vural, kanser hastası olan kocasının trafik kazası geçirerek öldüğünü belirtti.

-DOLANDIRILAN, VURAL'IN ÖLMEDİĞİNİ TESPİT ETTİ-

Sahte ölüm raporlarının mahkemeye intikal etmesinin ardından, Vural hakkında açılan davalar düşmeye başladı. Sattığı aracın parasını alamayan ve Vural hakkında suç duyurusunda bulunan M.Y. ise olaydan şüphelendi. M.Y. Vural'ın "Önder Yiğit" adına düzenlenmiş sahte bir kimlikle yaşadığını tesbit etti. Vural, M.Y.yi arayarak "6 bin YTL verirsen arabanı sana teslim ederiz, yoksa arabayı parçalara ayırır satarız" dedi. Vural'ın teklifini kabul eden M.Y. buluşma teklifinde bulundu. Yakalanacağını anlayan Vural, olay yerinden kaçtı. M.Y. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak Vural'ın yaşadığını ihbar etti. Suç duyurusu üzerine Vural hakkında yakalama emri çıkartıldı. Vural'ın peşini bırakmayan M.Y. Antalya'nın Alanya ilçesinde eşiyle tatil yaptığı sırada Plajda güneşlenen Vural'ı Emniyet yetkililerine ihbar etti. M.Y.nin aracıyla eşiyle gezerken yakalanan Vural, Kırıkkale'ye getirildi. Vural'ın üzerinde başka isimlere düzenlenmiş sahte kimlikler de bulundu. Emniyet yetkileri, Vural'ın kaldığı yerde yaptıkları aramalarda boş bırakılmış 13 adet MERNİS tutanağı da tesbit ettiler. Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlayan Vural, üzerine atılı suçları kabul etmediğini beyan etti. Vural'ın beraatine karar veren Mahkeme, gerekçesinde şu görüşlere yer verdi: "Şuayip Vural hakkında nüfus cüzdanında sahtecilik yaptığından bahisle sahtecilik suçundan cezalandırılması için de kamu davası açılmış ise de; İstanbul Adli Tıp Kurumu Fizik Grafolojisi Dairesi'nin raporunda 'inceleme konusu nüfus cüzdanında yapılan fotoğraf değişikliği işlemi ilk bakışta dikkati çekmeyeceği ancak, ilgililerce yapılacak tetkik ve kontrollerle anlaşılabileceğinden belirtilen koşullarda ilgililer nezdinde iğfal kabiliyetine haiz bulunmadığı' hususu belirtilmiş olduğundan suça konu nüfus cüzdanının iğfal kabiliyetine haiz bulunmaması nedeniyle bu suçun unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşıldığından sanık Şuayip Vural'ın sahte nüfus cüzdanını kullanmak suçundan beraatine oy çokluğuyla karar verilmiştir"

-YARGITAY, VURAL'IN MAHKİMEYİTİNİ İSTEDİ-

Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, mahkemenin kararını bozarak Vural'ın 'sahtecilik' suçundan mahkum edilmesini istedi. Yargıtay, bozma kararında şu görüşlere yer verdi: "Sanığın, gerçeğe aykırı olarak düzenlediği ölüm raporu içeriğine göre kendisini ölmüş gibi gösterip bu belgenin bağlı bulunduğu nüfus ideresine intikalini sağlayarak 'ölüm vakıasını' nüfus kütüğüne kaydettirmesinden ibaret eyleminin 'resmi belgede sahtecilik' suçunu oluşturduğu gözetilerek, eyleme uyan suç vasfına göre karar verilmesi, hükmün bozulmasına oybirliğiyle karar verildi" Yargıtay'ın bozma kararının ardından Vural, yeniden yargılanacak.


HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler