7m


7m

hyundai

KDV indirimi Resmi Gazete'de yayınlandı! Fiyatlara nasıl yansıyacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı KDV indirimi Resmi Gazete'de yayınlandı.

Gündem 13.02.2022, 09:01
KDV indirimi Resmi Gazete'de yayınlandı! Fiyatlara nasıl yansıyacak?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün duyurduğu temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1'e indirilmesine dair karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararla birlikte; et, balık, çay, kahve, peynir, şeker gibi temel gıda ürünlerine yüzde 7 indirim uygulanacak.

Gıda ürünlerinde KDV oranını yüzde 8'den yüzde 1'e indiren karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kararda, "Ekli 'Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar'ın yürürlüğe konulmasına, 3065 sayılı Katma Deger Vergisi Kanununun 28. maddesi gereğince karar verilmiştir" denildi.

İNDİRİM HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSIYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan öğlen saatlerinde verdiği KDV müjdesinde; et, balık, çay, kahve, peynir, şeker gibi temel ürünlerinde pazartesiden itibaren indirim beklediklerini söylemişti.

AÇIKLAMAYI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPMIŞTI

Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı'na videokonferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e indirildiğini açıkladı. Erdoğan, "KDV sistemini sadeleştirme programı kapsamında temel gıda ürününde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indiriyoruz. Et, balık, çay, kahve, peynir, şeker gibi temel ürünlerindeki KDV'yi yüzde 1'e indiren resmi kararı, yarın Resmi Gazete'de yayımlıyoruz. Milletimizi enflasyona ezdirmemek için elimizden ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz." dedi.

"PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN İNDİRİM YAPILMASINI BEKLİYORUZ"

Bu indirimin gıda ürünlerinin fiyatını yüzde 7 düşüreceğini söyleyen Erdoğan, "Bu bizim hükümet olarak attığımız adımdır. Gıda sektöründe de aynı oranda fedakarlık talep ediyoruz. Gıda ürünlerinde pazartesi gününden itibaren toplamda yüzde 7'lik indirim yapılmasını milletimiz adına bekliyoruz. İçinden geçtiğimiz şu kritik dönemde devletin yaptığı ve üstlendiği yükü paylaşmak milli bir görevdir. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu geminin aldığı her zarar, ortak zararımızdır." ifadelerini kullandı.

İşte KDV indirimi sonrası oluşması beklenen fiyatlar:


Yorumlar (2)
SUKENARLI 4 ay önce
Demek ki siyasette CHP'nin dediği eninde sonunda oluyormuş.
Serkan 4 ay önce
Sayın Cumhurbaşkanı , KDV indirimiyle ne hedeflediniz? Çiftçi kan ağlıyor ; çiftçiyi kollayın , destek verin , teşvik edin. Çiftçinin 1 tl ye sattığı ürün pazarda 15 - 20 tl ye satılıyor bunu önleyin. Tavan fiyat belirleyin ,gerekirse de ticaretten men edin. Ayrıca benzin , mazot ,elektrik , doğalgaz vb. (zam değil) soygununu geri çekin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@