Karayollarında denetim sıklaştı

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün uzatılması karayollarındaki yoğunluğu artırdı.8,5 milyon kişinin seyahat ededeceği bayramda korsan firmalara sıkı denetim yapılacak. Trafik polisleri de yollarda 24 saat görev yapacak!Tahminlere göre yaklaşık 7 milyon kişi k

Gündem 13.11.2010, 08:38
Karayollarında denetim sıklaştı

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün uzatılması karayollarındaki yoğunluğu artırdı.8,5 milyon kişinin seyahat ededeceği bayramda korsan firmalara sıkı denetim yapılacak. Trafik polisleri de yollarda 24 saat görev yapacak!

Tahminlere göre yaklaşık 7 milyon kişi kayıtlı, 1,5 milyon kişi ise korsan araçlarla seyahat edecek.

Son 5 yıllık Kurban Bayramı tatilinde meydana gelen kazalarda 502 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Emniyet, bayramda denetimlerini sıklaştıracak.

Kontrollerde alkol, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali ve kırmızı ışıkta geçmek gibi kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek.

Bu yıl 9 gün sürecek bayram tatili için denetimlerini sıklaştıracak olan Emniyet ekipleri yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücülerin, uygun yerlerde dinlenmelerini sağlanacak.

Bayram yolculuklarının faciaya dönüşmemesi için vatandaşları uyaran emniyet yetkilileri, sürücülerin hava şartlarını dikkate alıp araçlarının bakımını yaptıktan sonra yola çıkmaları istedi.

Şoförlerin, iyi bir görüş için camlara, güvenli sürüş için lastiklere ve motor bakımına dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen yetkililer, kazaların önlenmesi, güvenli bir yolculuk ve aynı zamanda yakıt tasarrufu için araç bakımı yaptırmanın önem arz ettiğini belirtti.

Tatilsüresince ekiplerin radarlı denetimleri artıracaklarını kaydeden yetkililer, sürücüleri gidecekleri yere bir an önce ulaşmak için hız yapmamaları konusunda uyardı.

Araç kullanacak kişilerin direksiyona oturmadan önce aşırı yemek yememeleri, kesinlikle alkol almamaları, uykusuz ve yorgun araç kullanmamalarını hatırlatan yetkililer, hem kendi hem de diğer araçtaki vatandaşların hayatlarını tehlikeye sokmamak için trafik kurallarına uyulmasını önerdi.

İstanbul polisi de tatil yolunun kana bulanmaması için bazı önlemler aldı. Buna göre bayram tatili boyunca polis ekipleri, otobüslerin gideceği mesafeye göre çift sürücü olup olmadığından takograflara kadar her şeyi kontrol edecek.

Yolcuların yoğun talebi karşısında ek sefer koyan firmaların korsan araç kiralaması gibi durumlarda bu araçlar trafikten men edilecek. Trafik yoğunluğunun yaşandığı gişe ve turnikelerde otobüs ve ağır tonajlı araçlar sıkı denetimden geçirilecek.

Yola çıkacaklar, bu noktalara dikkat!

Karayollarının bazı kesimlerinde devam eden yol yapım ve onarım çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Menemen-Manisa yolunun 0-15. kilometreleri, patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle 14.00-17.00 saatlerinde ulaşıma kapatılıyor.

Hasankeyf-Gercüş yolunun 4-7. kilometreleri, patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle 31 Aralıka kadar 24.00-06.00 saatlerinde ulaşıma kapalı olacak.

 

Ortaklar-Söke-Milas yolunun 57-61. kilometrelerinde (Bafa Gölü), patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle salı, çarşamba ve perşembe günleri 13.00-17.00 saatlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Erzincan-Erzurum yolunun 62-65. kilometreleri, sürdürülen bölünmüş yol yapım çalışmaları sırasında patlayıcı madde kullanıldığından, hafta içi 13.30-14.30 saatlerinde ulaşıma kapatılıyor.

Bartın-Safranbolu-Karabük yolunun (Beştepe mevkisi) 61-63. kilometrelerinde yapım çalışmaları nedeniyle 08.00 ile 18.00 saatlerinde ulaşım aralıklı veriliyor.

Tirebolu-Torul yolu asfalt yapımı çalışmaları nedeniyle 18.00-24.00 saatlerinde trafiğe kapatılacak, bekleyen araçlar için 20.00-20.15 ile 22.00-22.15 saatlerinde geçiş izni verilecek.

Amasya-Taşova yolunun 0-13. kilometrelerinde ulaşım patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle 12.00-15.00 saatlerinde kontrollü sağlanıyor.

Akşehir-Yalvaç yolunun 0-10. kilometreleri, sürdürülen yol yapım çalışmaları nedeniyle 09.00-12.00 ile 13.00-17.00 saatlerinde ulaşıma kapatılıyor.

Marmaris-Gökova yolunun 20-21. kilometreleri (Gökçe çıkışı mevkisi) patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle çarşamba ve cumartesi günleri 13.00-15.00 saatlerinde aralıklarla ulaşıma kapatılıyor.

Mekece-Bozüyük yolunun 51-52. kilometrelerininHızlı TrenProjesi kapsamında yapılan VK-22 viyadüğünün inşaatı nedeniyle 15 Kasıma kadar sol taşıma yolu trafiğe kapatılacak, ulaşım diğer taşıma kolundan iki yönlü sağlanacak.

Söğüt-Korkuteli-Antalya yolunun 9-11. kilometreleri, patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle pazartesi, çarşamba, cuma günleri 14.00-16.00 saatlerinde ulaşıma kapalı bulunuyor.

Ortaklar-Söke-Milas yolunun 14-17. kilometreleri (Karacabel Tüneli mevkisi) patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle salı, çarşamba ve perşembe günleri 13.00-17.00 saatlerinde kısa süreli aralıklarla ulaşıma kapatılacak.

Milas-Yatağan yolunun 4-19. kilometreleri (Kozağaç, Boğayokuşu ve Karaltı mevkisi) patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle salı ve perşembe günleri 14.00-16.00 saatlerinde kısa süreli aralıklarla trafiğe kapatılarak, ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Osmancık-Gümüşhacıköy yolunun 4-5. kilometrelerinde,patlatmalı yol yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım 60 dakikalık aralıklarla kesilerek, kontrollü veriliyor.

Bayramda yollar ücretsiz

Kurban Bayramı’nda, köprü ve otoyol geçişleri ile belediyelerin toplu taşıma hizmetleri ücretsiz olacak.

Köprü ve otoyollarda ücretsiz geçişler 15 Kasım Pazartesi günü saat 24.00’dan başlayacak 19 Kasım Cuma günü 24.00’da sona


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@