Karakolda Ölüm Açıklaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Nijerya uyruklu F. Okey'in, üzerinde kokain bulunduğu için götürüldüğü Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğünde ölümü ile ilgili 19 gün sonra açıklama yaptı.İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Nijerya uyruklu Festus Okey'in, üzerinde kokain b

Karakolda Ölüm Açıklaması

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Nijerya uyruklu F. Okey'in, üzerinde kokain bulunduğu için götürüldüğü Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğünde ölümü ile ilgili 19 gün sonra açıklama yaptı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Nijerya uyruklu Festus Okey'in, üzerinde kokain bulunduğu için götürüldüğü Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğünde, bir polis memurunun silahını almak isterken çıkan arbedede omuzundan vurularak yaralandığını ve kaldırıldığı hastanede öldüğünü bildirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, Festus Okey'in karakolda ölmesine ilişkin basında çıkan haberlerin değerlendirildiği belirtilerek, 20 Ağustos 2007 günü Taksim'de polisleri fark eden 2 yabancının tedirgin davranışlar göstermesi ve içlerinden birinin elindeki poşeti cebine sokması üzerine durumundan şüphelenilerek üzerlerinin arandığı ifade edildi.

Kontrolde, bu kişilerden M.O'nun kimliğini ispat edecek herhangi bir belge ibraz edemediği belirtilen açıklamada, Okey'in üzerinde küçük bir naylon poşet içerisinde, satışa hazır vaziyette ''taş'' tabir edilen kokain maddesi bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, bu sırada Okey'in gösterdiği belgelerden, kendisinin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine iltica talebinde bulunduğu ve Mersin ilinde ikamet etmesinin uygun görüldüğünün anlaşıldığına dikkat çekilerek, şöyle denildi: ''Bunun üzerine karakola sevk edilen şahısların ikisi de üzerlerinde ince arama yapılmak üzere beşinci kattaki Asayiş Büro Amirliğine çıkarılarak ayrı ayrı odalara alınmışlardır. Şahısların yapılan ince aramalarında, Festus Okey'in iç çamaşırı içerisinde 13 adet satışa hazır tek kullanımlık kokain bulunmuştur. Bunun üzerine Okey, paniğe kapılarak polis memuru C.Y'nin silahını almak üzere hamle yapmış, memurun silahını vermemek için mücadele etmesi neticesinde çıkan arbedede silah ateş almış ve omuzundan giren mermi ile yaralanmış, kaldırıldığı Taksim Hastanesinde hayatını kaybetmiştir.''Ülkesinde bir futbol takımında top oynayan Festus Okey (ortada)

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Açıklamada, ilgili mevzuat gereğince karakolların sadece nezarethanelerini izlemek için kamera bulunduğu, diğer kısımlarda ise kameralı izleme gerekliliği bulunmadığı kaydedilerek şu ifadelere yer verildi: ''7 Eylül 2007 günü üzerinde 50 gr. kokain maddesiyle yakalanan Somali uyruklu olduğunu beyan eden M.M adındaki yabancının ikametinde yapılan aramada, 150 gram satışa hazır kokain maddesiyle üzerinde Festus Okey'in fotoğrafı bulunan Frank Paul ismine düzenlenmiş sahte Somali kimliği, Maldonado Garcia ismine düzenlenmiş sahte İspanyol kimlik kartı ve Kuşadası Emniyet Müdürlüğünce verilmiş gözüken Ali Musa ismine ait fotoğrafsız seyahat belgesi ele geçirilmiştir.Soruşturmayı yürüten Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı Faysal Akpolat, tekrar Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'ne gelerek olayın olduğu yerde incelemelerde bulundu

Yapılan incelemede Okey'in arkadaşı olduğu anlaşılan M.M'nin de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden sığınma talebinde bulunduğu ve Kuşadası'nda ikamet etmesi gerektiği halde İstanbul'da illegal olarak bulunduğu anlaşılmıştır.'' Açıklamada, konuya ilişkin Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığınca yürütüldüğü, idari soruşturma için de İçişleri Bakanlığınca birer Mülkiye Müfettişi ve Polis Müfettişi görevlendirildiği bildirildi. Bu arada, M.M'nin ikametinde yapılan aramada ele geçirilen bazı belgeler de internet sitesinde yayınlandı.
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler