Karadeniz'de fındık azaldı çikolata sektörü yandı

Dünya fındık üretiminde lider olan Türkiye'de 2014 yılında üretimin düşmesiyle çikolata ve şekerleme piyasasında ürünlerin zamlanması bekleniyor.Alman Welt am Sonntag gazetesindeki habere göre, Türkiye'de fındığın yıllık üretimindeki gerilemenin nedeni ma

Gündem 25.08.2014, 21:24
Karadeniz'de fındık azaldı çikolata sektörü yandı

Dünya fındık üretiminde lider olan Türkiye'de 2014 yılında üretimin düşmesiyle çikolata ve şekerleme piyasasında ürünlerin zamlanması bekleniyor.

Alman Welt am Sonntag gazetesindeki habere göre, Türkiye'de fındığın yıllık üretimindeki gerilemenin nedeni mart ve nisan aylarındaki soğuk hava ile erken düşen kırağı. Bunlar fındık üretimini yarı yarıya azalttı. Türkiye'nin fındık sattığı ülkeler arasında İtalya, İsviçre ve Almanya başta geliyor.

Fransız Dernieres Nouvelles Alsace gazetesi de çikolata sevenlerin zamma hazır olması gerektiğini yazdı. Gazete Türkiye'de fındık üretimin düşüşüne geniş yer verirken, 'fındığın kalbi Giresun, Ordu, Trabzon, Rize'de atıyor' dedi.

2013 yılında 500 bin tondan fazla fındık üreten Türkiye'de, 2014 yılında 370 bin ton üretim beklendiği bildirildi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@