banner518

Kaç Suriyeli ülkesine döndü

Bakan Soylu kaç Suriyeli'nin ülkelerine döndüğünü açıkladı

Gündem 09.09.2018, 13:59
Kaç Suriyeli ülkesine döndü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 255 bin 300 Suriye vatandaşının 2 yılda ülkelerine geri döndüğünü açıkladı.

Bakan Soylu, 3 bin 695 Suriyeli mültecinin barındığı Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki geçici barınma merkezini ziyaret etti. Bakan Soylu, mültecilerle bir araya geldiği ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, 255 bin 300 Suriye vatandaşının 2 yılda ülkelerine geri döndüğünü belirtti. Sosyolojik açıdan en önemli göç olaylarından birisi ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden Bakan Soylu, "Bu millet tarihi başarının altına imza atmıştır.

"BİZİM DERDİMİZ İNSANİYETTİR"

Bugün de yine aynı mesele, İdlib ve çevresinde oluşturulmaya çalışılıyor. Devletimiz bu konudaki tavrını hem toplantılarde hem dünyaya seslenmelerinde hem de değerlendirmelerinde açıkça ortaya koymaktadır. Bizim derdimiz insaniyettir. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Burada oradan başlayacak bir göç dalgasının da sorumluluğu bize ait değildir. Açık ve net. Gerekli tedbirlerimizi aldığımızı söylemek isteriz. İnanıyoruz ki artık bu dünyayı da, Türkiye'yi de, orada yaşayan insanları da zora sokan bu davranış modellerinden vazgeçilsin isteriz. Umudumuz odur ki vazgeçilecektir" dedi.
"YARDIM EDENLERİ UNUTMAYIZ"

Dünyada güç göstermek isteyen ülkelerin arenasının mazlum insanların memleketleri olmaması gerektiğini ifade eden Bakan Soylu, "Burada güç sadece silah ve para ile sağlanabilecek bir hadise değildir. Gücü veren Allah'tır. Sabırla üzerimize düşeni gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Başarılı bir göç yönetimi ortaya koyduk. Bunu istismar etmek isteyenler oldu. Ve biz kurtuluş mücadelesinde hangi milletlerin kollarındaki bilezikleri satarak gönderdiklerini biliyoruz. Geçmişimizi unutmadık, asil bir milletiz. Yardım edenleri unutmayız" diye konuştu.

Bakan Soylu, gittikleri bütün uluslararası toplantılarda sözde büyük ülkelerin temsilcilerinin Suriye meselesi konuşulduğu zaman başlarının öne eğik olduğunu vurgulayarak, "İşin tiyatrosundalar. Bunu herkes biliyor. Bizim tüm Avrupa neredeyse 5'te 1'imiz kadar tüm Avrupa topraklarına yayılmış olan Suriyeli göçmenler konusunda aldıkları tavırlar ortadadır. Bizim sadece kendi sınırlarımızda değil, sınır ötesinde ortaya koyduğumuz irade de ortadadır. Bu süreç elbette arzu ettiğimiz ölçüce neticelenecektir. Orada huzur ortamı olduğu itibaren nasıl Fırat Kalkanı bölgesinde geri dönüş söz konusu olmuşsa, aynı şekilde oradaki her huzura kavuşulan bölgede geri dönüş olacaktır" dedi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (5)
Antikus 2 yıl önce
Kac kisi döndü ?? iddiaya göre 2 senede yaklasik 230 bin ama sinira gelmeye celisan 3 milyon yeni süriyeliden hic bahsetmiyorlar hepsini gectim neden cikipta savastan kacip benim ülkeme gelen hainlere Türk vatandasligi vermek hangi akla hizmettir?? bizden baska bu halti yiyen varmi ??
Erol 2 yıl önce
Hepsini gönder gitsin sayın bakan hem de acilen
Hdjd 2 yıl önce
Ee Afganlar Katıla etti memleketi. ZIPKIN GIBI Delikanlılar Başı boş dolaşıyorlar.. Şehir merkezlerinden uzaklastirin artik Afganları,Suriyelileri...
TEMEL DOGRU 2 yıl önce
sayin bakan kaci maci birakta hepsini gönderip suriyede olusturacaginiz tampon bölgeye yerlestirin yoksa bu millet gerekeni yabar
İbrahim çevik 2 yıl önce
4 milyon suriyelinin muhacir olmasının sorumlusu, 250 bin kişinin dönmesini gururla ilan ediyor.. gülermisin ağlarmısın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@