Jandarma uzman erbaş alacak

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terörle mücadelede profesyonel orduya geçiş çalışmaları kapsamında özel eğitimli komando sayısını artırmaya devam ediyor. Jandarma Genel Komutanlığı, Güneydoğu'da terörle etkin mücadele amacıyla oluşturulmaya başlanan özel e

Gündem 02.12.2008, 16:18
Jandarma uzman erbaş alacak

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terörle mücadelede profesyonel orduya geçiş çalışmaları kapsamında özel eğitimli komando sayısını artırmaya devam ediyor. Jandarma Genel Komutanlığı, Güneydoğu'da terörle etkin mücadele amacıyla oluşturulmaya başlanan özel eğitimli komando kadroları için uzman erbaş alacağını duyurdu. İnternet sitesinden yapılan açıklamada, başvuruların 2 Ocak-2 Şubat 2009 tarihleri arasında şahsen veya posta yoluyla yapılabileceği belirtildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada "Bin uzman erbaşın daha temini için çalışmalara devam edilmekte ve eksik kalan miktarın 2009 yılı Nisan ayında tamamlanması öngörülmektedir." demişti. Jandarma Genel Komutanlığı da bu çerçevede uzman erbaş alımı için start verdi. Müracaat edeceklerin en az 8 yıllık ilköğretim-ortaokul veya dengi okul mezunu olmaları gerekiyor.

Duyuruda, başvurusu kabul edilen adayların isim listesi ile sınava girecekleri yerler 16 Şubat 2009 tarihinden itibaren internet adresinden yayımlanacak. Başvuru şartlarını taşımayan, eksik ve yanlış belge ile başvuru yapan adayların başvuruları kabul edilmeyecek. Yazılı sınav 21 Şubat 2009 tarihinde Jandarma Okulları Komutanlığı Beytepe/ANKARA adresinde yapılacak.

Sonuçlar da aynı gün saat: 9.00'a kadar 'www.jandarma.TSK.tr' internet adresinden duyurulacak. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar 22-27 Şubat 2009 tarihleri arasında Ön sağlık, Fiziki Kabiliyet ve Değerlendirme Testi ile Mülakat sınavına tabi tutulacaklar. Kimin hangi tarihte teste tabi tutulacağı, yazılı sınav sonuçları ile birlikte sadece internet adresinden duyurulacak. Başvurusu kabul edilerek yazılı sınava çağrılan adaylar, internet adresinde ilan edilecek olan belgeleri yazılı sınava gelirken beraberinde getirecek.

TSK, terör örgütüyle mücadelesinin önemli kısmını düzenli ordu şeklinde veriyor. Buna karşılık teröristler gayri nizami harp tekniğini kullanarak daha çok vur-kaç tarzı eylemlerde bulunuyor. 2005 yılından sonra terörle mücadelede gayri nizami savaşacak profesyonel ordu çalışmalarını başlatan TSK, öncelikle komando birliklerinde görev yapmış ya da yapmakta olan erleri bünyesine kattı.

6 ay süren eğitimlerini tamamlayan 3 bin özel eğitimli asker geçen yıl Diyarbakır, Tunceli, Siirt ve Şırnak'a gönderilmiş ve nokta operasyonlarla görevlendirilmişti. Bu yıl da eğitimlerini 15 Ağustos 2008 itibarıyla tamamlayan 2 bin 300 özel tim Güneydoğu'ya gönderildi. Gayri nizami harp usulüyle eğitilen komandolar, zorlu bir eğitim sürecini bitirdikten sonra bölgeye gönderiliyor.

Zor arazi şartlarında gerçek mühimmatlarla eğitim gören komandoları Güneydoğu'da görev yapmış tecrübeli komutanlar yetiştiriyor. Terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlarda görev yapan Komando Birlikleri ile Özel Harekat Timlerinin tamamının profesyonel hale getirilmesi için 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında 5 bin 500 Uzman Erbaş kadrosu belirlendi. Halen 4 bin 74 uzman erbaş göreve devam ediyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@