İşte Teyyo Pehlivan hikayeleri

Başbakan Erdoğan'ın muhalefeti, yalancılığıyla ünlü Teyyo Pehlivan'a benzetmesi, 11 yıl önce ölen Erzurum'lu Tayyip İde'yi yeniden gündeme getirdi. Erdoğan'ın ''Şimdi zamanı değil'' diyerek anlatmadığı hikayeler fıkra gibi… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı

İşte Teyyo Pehlivan hikayeleri
Başbakan Erdoğan'ın muhalefeti, yalancılığıyla ünlü Teyyo Pehlivan'a benzetmesi, 11 yıl önce ölen Erzurum'lu Tayyip İde'yi yeniden gündeme getirdi. Erdoğan'ın ''Şimdi zamanı değil'' diyerek anlatmadığı hikayeler fıkra gibi…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefeti, hazırcevap ve yalancılığı ile ünlü Teyyo Pehlivan'a benzetmesi, 11 yıl önce 86 yaşında ölen Erzurum'lu Tayyip İde'yi yeniden gündeme getirdi.

Erzurum'un Pasinler (Hasankale) ilçesinde doğan ve ''Teyyo Pehlivan'' olarak tanınan İde, ardında birkaç kitap dolduracak kadar mizahi hatıra bıraktı. Hayal dünyası çok geniş olan Tayyip İde'nin anlattıkları Karadeniz fıkraları kadar şaşırtıcı ve komikti. Erdoğan'ın ''Teyyo Pehlivan'ın çok hikayesi var ama şimdi zamanı değil'' diyerek anlatmadığı fıkra gibi hikayelerden bazıları şöyle:

VAPURU NASIL ÇIKARDIM ?

Bir gün gahvede oturiram, telefon çaldi.
"Pehlivan seni telefona istirler" dediler.
Gaktım baktım, Trabzon Valisi:
- Pehlivan, denize bir cip düştü... Çok uğraştık çıkaramadık... Allah'ını seversen gel bize yardım et.
Gıramadım herifi. Gettim Trabzon'a. Atladım denize. Tahtim halati cipe. Bir eliminen halatı çekirem, bir eliminen de gulaç atirem. Öyle bir ağır ki sormayın... Çekirem çekirem yerinden zor kıpırdir. Tikkatli baktim ki bir de ne görim? Meğerse cipe koca bir vapur takılmış. Sonunda hayli terledim ama cipi de, cipin kuyruğuna takılmış vapuru da çıkardim''

ATATÜRK İLE AVA GİTTİM

Rahmetli Atatürk, İsmet İnönü birde ben Suriye sınırına ava gettik, elimizde mavzerler var, birde ne görim havada bir bölük durna dönüp durir, ilkin Atatürk ateş etti, vuramadi, sonra İnöni atdi oda vuramadi, ben elime mavzeri alıp ya Allah Bismillah diyip tetige toğundum, birde bağdım bir bölik durna ayağımın dibine düşti, hemen Atatürk yanıma gelip sırtımı sıvazladi "Aferim Teyyo eyi atıcıymışsan" dedi.

TÜRKAN ŞORAY BANA AŞIK

Türkan Şoray Erzurum'a filim çevirmeğe gelmiş. O zaman benim de delikanlı çağım. Tutuldi kadın… Sabah akşam birlihteyih, 'Teyyo diyir başka bir şey demir. Birgün Türkan golumda bizim eve dogri gidirih. Esnaf işini bırakmış bizi gollir. Ele süzirler, sanki heç garı görmemişler.

AT İLE AMERİKA

"Elizabet o gün Amerika'dan beni aradı. Bir at bul bul yanima gel dedi. Garıdaki güzelliği bir görsez anam avradım olsun yayan gidersiniz.

KARTALI YAKALADIM

Bir gün uçakla Ankara'ya gidirem. Elimi de camdan çıkarmışam, bir baktım bir gartal, hemen elimi uzattım, yakaladım aldım gartalı içeri. Ola bi baktım, hostesler nasıl cıvılir, nasıl cıvılir. Neyse bende gorkutmiyim zavallı gızları dedim ve bıraktım gartali, uçtu gitti.

CUMA NAMAZI

Cuma vaktidir. Cemaat camiye giderken Teyyo istifini bozmadan oturmaktadır. Biri sorar:
''Pehlivan sen camiye gelmir misen?''
Teyyo yanıt verir:
"Ula oğlum 40 sene gıldım bir randıman alamadım. ''

MUHAMMED ALİ İLE BOKS

Daha Muhammet Ali müslüman olmamış! Bana dediler ki

“Teyo yensen yensen, bu adamı dünyada bir tek sen yenersen.. Bu adamla bir ringe çıh da, haddini bildir.” Gıramadım çocuğlari.. Gahdım taaa Amerika'ya geddım.

Attılar beni ringin ortasına, Nasi vuriram Muhammet Ali'ye... Baktım bir ara salavat getirir.
O sırada birisi merak edip sorar.
-Teyyo dayı müslüman olmayan biri hiç salavat getirir mi?
Teyyo ayağa kalkar...
-O gedder yumruği yiyen de, din iman mi kalır... ?

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler