İşte Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nın Divan Başkanı Engin Altay, Parti Meclisi (PM) için 474 başvuru olduğunu açıkladı. Kurultayda, Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için de 98 başvuru yapıldı. 60 kişinin seçimle belirleneceği Parti Meclisi için çarş

İşte Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi
CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nın Divan Başkanı Engin Altay, Parti Meclisi (PM) için 474 başvuru olduğunu açıkladı. Kurultayda, Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için de 98 başvuru yapıldı.
 
60 kişinin seçimle belirleneceği Parti Meclisi için çarşaf liste adaylığı tamamlandı. Çarşaf listede 610 kişi var.
 
Saat 18:30'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi belli oldu. 
 
İşte o isimler;
 
Gürsel Tekin, Zekeriya Temizel, Enis Berberoğlu, Veli Ağbaba, İlhan Cihaner, Mustafa Balbay, Tuncay Özlan, Aytun Çıray, Erdoğan Toprak, Candan Yüceer,  Faik Öztrak, Ercan Karakaş, Şafak Pavey, Haluk Koç, İhsan Özkes, Alaattin Yüksel, Levent Gök.
 
Altay, 60 kişilik PM ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için yapılan başvuruları, yapılan itirazların değerlendirilmesinin ardından sıralı olarak okuttu.
 
Altay, Parti PM için 474 başvuru olduğunu açıkladı. Kurultayda, YDK üyelikleri için de 98 başvuru yapıldığını açıkladı.
 
Listenin basım için matbaaya gönderileceği, baskı işleminin tamamlanmasının ardından da 24 sandıkta oylamaya geçildi.
 
Altay tarafından okutulan PM üyeliği başvuru listesinde çok sayıda milletvekilinin yanı sıra bazı isimler de dikkati çekti.
 
YENİDEN KILIÇDAROĞLU SEÇİLDİ
 
BYKP'DEN BEKAROĞLU
 
BYKP üyelikleri için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 12 aday gösterildi. Delegeler bu adaylar içerisinden 8'ini seçecek. Bu adaylar içerisinde çarşamba günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında parti üyeliği onaylanan Mehmet Bekaroğlu dokuzuncu sıradan aday gösterildi.
 
Halen MYK üyelikleri devam eden Sencer Ayata, Emel Yıldırım, Seyhan Erdoğdu ve Burhan Şenatalar da bu listede yer aldı. Doç. Dr. Selin Sayek Böke de BYKP'den aday gösterildi.
 
Eski bakanlardan Zekeriya Temizel, Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, gazeteci Enis Berberoğlu, gazeteci Koray Çalışkan, sanatçı Berhan Şimşek de PM üyeliği için başvuruda bulundu.
 
 
BALBAY VE ÖZKAN DA ADAY
 
İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, gazeteci Tuncay Özkan, eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da aday oldu.
 
Mevcut MYK üyelerinin tamamı PM için başvururken, Halen PM üyesi olan İlhan Cihaner, Candan Yüceer, Gülseren Onanç, Perihan Sarı, Fikri Sağlar, Zuhal Samlı, Umut Akdoğan, Gül Çiftçi, Sena Kaleli, Gökhan Günaydın, Nihat Matkap, Bülent Kuşoğlu, İhsan Özkes, Durdu Özbolat da adaylık başvurusu yaptı.
 
KARAYALÇIN, ORAN VE KESKİN BAŞVURMADI
 
Halen PM üyesi olan Murat Karayalçın, Birgül Ayman Güler, Adnan Keskin ve Umut Oran ise aday olmadı.
 
Keskin, dün, "Tarih önünde hepimizin büyük siyasi sorumlulukları vardır. Bu açıdan, siyasi sorumluluğumun bir gereği olarak, olağanüstü kurultayın partinin karşı karşıya bulunduğu sorunların aşılmasına olumlu katkı sağlamayacağı inancında olduğum için hiçbir göreve aday değilim" açıklamasında bulunmuştu.
 
Oran da genel başkanlık seçim sonuçlarını hatırlatarak, "Ortaya çıkan bu tablo karşısında herhangi bir biçimde PM üyeliği girişiminde bulunmama kararı aldım" değerlendirmesini yaptı.
 
İNCE BAŞVURU YAPMADI
 
Kurultay'da genel başkan adayı olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise PM üyeliği için başvurmadı. İnce'nin bir "anahtar liste" çıkaracağı belirtiliyor.
 
Öte yandan Eski MYK üyelerinden Hakkı Süha Okay da PM üyeliği için başvuruda bulundu. Okay, 83'ncü sıradan aday oldu.
 
1992 DOĞUMLU ADAY
 
Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş de PM üyeliği için başvuru yaptı. 1992 doğumlu Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü öğrencisi Ayşe Ecem Çelik de PM üyeliği için başvurdu.
 
Dört yıl önce CHP üyesi olduğunu belirten Çelik, "Gençlerin sevgi, saygı ve dayanışma değerlerine göre, uygar insanlar olarak yetişmesi için çalışağım" dedi.
 
Listelerin matbaadaki basımlarının ardından seçimlere geçilecek.
 
ADAYLARIN TANITIM YARIŞI
 
Bu arada kurultayın yapıldığı ATO Congresium salonunda adayların tanıtımları renkli görüntülere sahne oluyor.
 
Koridorlar boyunca stantlar kuran adaylar, broşürlerin yanı sıra üzerlerinde fotoğraflar bulunan içeceklerle, çeşitli hediyeler dağıtıyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler