7m


7m

hyundai

İşte bedelli askerlikte verilecek eğitim!

Askeri kaynaklar, eğitimde yat-kalk dahil, yürüyüş ve sporla selamlama eğitimleri, atışlı silah eğitimi, rütbeleri tanıma ile milli güvenlik de dahil normal askeri eğitim dersleri verileceğini söylüyor.

Gündem 27.07.2018, 08:15
İşte bedelli askerlikte verilecek eğitim!

Bedelli askerliğin Meclis'te kabul edilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor. Son düzenlemeyle 21 günlük bedelli askerlikte verilecek eğitimler de belirlendi. Buna göre bedelliden yararlanacaklara yürüyüş ve yat-kalk eğitimlerinin yanı sıra atış da dahil silah eğitimi verilecek.

YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİNDE BAŞLAYACAK

Bedelli askerlik yasası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onaylamasının ardından Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler için yasayla getirilen 3 ay içinde askerlik şubelerine ya da yurtdışı temsilciliklere başvuru süresi de, yasanın yürürlüğe girmesiyle başlayacak. Bedelli askerliğin uygulamasına ilişkin ayrıntılar da, Milli Savunma Bakanlığı'nca çıkarılacak yönetmelikle netleşecek.

DÖNEM DÖNEM GİDECEKLER

Turan Yılmaz'ın Hürriyet'teki haberine göre, önceki bedelli askerlik uygulamasında Burdur'da yapılan temel askerlik eğitimi için bu kez farklı birliklerin görevlendirilebileceği belirtiliyor.

Başvuru sayısına göre uygulamadan yararlanacakların askerlik eğitimine farklı celp dönemlerinde alınabileceği de belirtilirken, "Genelkurmay Başkanlığı'nın kuvvet komutanlıklarıyla birlikte yürüttüğü bu planlamada başvuru sayısı etkili olacak" değerlendirmesi yapıldı.

SİLAH VE RÜTBE EĞİTİMİ

Bedelliden yararlanacakların alacağı eğitime ilişkin de askeri kaynaklardan, "Askerlik hizmetini yapan bütün gençlerimizin aldığı temel eğitimleri alacaklar. Normalde bu eğitimin süresi 28 gündür.

Bedelliden yararlanacaklar için bu süre 21 olarak belirlendi. Eğitim süresindeki bir haftalık eksiklik hızlandırılmış bir eğitimi gündeme getirecektir. Temel olarak aynı eğitim programı uygulanacak. Ancak sürenin kısalığı nedeniyle eğitimin bazı uygulamaları kapsam dışında tutulacak" bilgisi verildi.

SİLAH SÖKÜP TAKMIŞLAR

Eğitimin içeriğine ilişkin, "Normal eğitim programında olan yat-kalk da dahil yürüyüş ve sporla selamlama eğitimleri, atış da dahil silah eğitimi, rütbeleri tanıma ile milli güvenlik de dahil normal askeri eğitimi programında yer alan teorik dersler" bilgisi aktarılırken, silah eğitiminde silahı söküp takmak ve hedefe üç atışın yer alacağı belirtildi.

YAKLAŞIK 11 BİN KİŞİ DAHA YARARLANACAK

Yasadan yararlanacaklar için getirilen yaş şartındaki bir günlük değişikliğin kaç kişiye daha bedelli askerlik yolunu açtığı da belli oldu. Yasadaki 31 Aralık 1993 tarihinin son anda 1 Ocak 1994 olarak değiştirilmesiyle 10 bin 721 kişiyi daha bedelli kapsamına aldığı belirtildi.


Yorumlar (5)
uğur yalçın 4 yıl önce
Bende çocuklarımı askere göndermek istemiyorum benim çocuklarımda değerli herkes kadar vatansa ya hepimizin vatanı değilse bende bedelliden faydalanmak istiyorum ama param yok ne olacak şindi.hakkımı hem bu dünyada hem ahrette haram ediyorum bu kanunda imzası olanlara bir kul olarak Allah hakkımı alsın.
doğan yıldız 4 yıl önce
aman çok yormayın..
kazım 4 yıl önce
la hani kefen giyip çıkmıştınız bu yola:) tatlı su vatanseverleri sizi
Mert 4 yıl önce
Uğur yalçın o kadsr sacma yazmışsınkı cocukların calıssın ödesin bende asgari üçret alıyorum boş boş yorum yapma...
ugur şirin 4 yıl önce
demekki neymiş paranın açamayacagı kapı yokmuş.babam sagolsun kışlasının girişine asılmalı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@