banner491

İstanbul seçimlerine itirazda YSK'dan ara karar

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), MHP'nin İstanbul geneli ve  Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazlarıyla ilgili ara kararını verdi.

İstanbul seçimlerine itirazda YSK'dan ara karar
banner455
banner432

YSK'nin saat 14.00'te başlayan gündem toplantısında İstanbul'a ilişkin  olağanüstü itirazlar ele alındı.

AK Parti'nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı  ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK'ye  başvurmuştu.

MHP'nin itiraz dilekçesinde, bin 93 sandıkta, kamu görevlisi olması  gereken sandık kurulu başkanı ve üyelerin 970'inin kaymakamlıkça bildirilen  listeden belirlenmediği, il veya ilçe dışından görevlendirme yapıldığı iddia edilmişti.

Kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri  Hakkındaki Kanun'un ilgili maddeleri gereğince sandık kurulu başkan ve memur  üyelerinin görevlendirilmelerine esas alınan listelerin hangi kurumlardan temin  edildiği de belirtilmek suretiyle Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarından ayrı  ayrı gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

Bu listelerin dışında görevlendirme yapılmışsa hangi sebeple ve hangi  kurumdan görevlendirme yapıldığının sorulmasına karar veren YSK, bunlardan  mazeret bildiren veya seçim günü göreve gelmeyen varsa bunların da listesinin  Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarınca ayrı ayrı gönderilmesini istedi.

MHP'nin kısıtlı seçmen iddiaları ise Kurul'un dün verdiği ara karar  ile araştırıldığından, bu konu hakkında yeniden bilgi istenilmesine yer  olmadığına, gelen sonucun bir örneğinin bu dosya içine de konulmasına karar  verildi.

Ara karar gereklerinin beş gün içinde Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim  Kurulları tarafından ayrı ayrı ve kurul halinde toplanılarak yerine getirilmesi  kararlaştırıldı.

MHP, ayrıca sandık kurulu başkanlarından 117'sinin akraba olduğunu  iddia etmişti. Bu iddianın ise Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce araştırılmaya  başlandığı öğrenildi.

AK Parti'nin Büyükçekmece itirazı

Kurul, toplantıda AK Parti'nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına ilişkin  itirazını da görüştü. Bu itiraza ilişkin ise dün alınan ara kararların sonucunun  beklenmesine karar verildi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cumhur
Cumhur - 8 ay Önce

Ne camur adamsiniz yahu.Adam olun ve bunca manupulasyona rağmen Ekrem Imamoğlu bizi yendi deyin.ayiptir ayıp.Utanmaniz varsa tabiiki.

Hakkı
Hakkı - 8 ay Önce

Uyuşrucu ile mücadele edelimdeniyor, akp ve mhp reddediyor. Böyle olmaz. Kurumlar partilere değil devlete halka hizmet eder. Akpnin mhpnin yolu yanlış. Aslolan vatandır

Hakan
Hakan - 8 ay Önce

Yenilen pehlivan güreşe doymazmış

banner441

banner472