İsrail'in davetine olumsuz yanıt

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in davetini ileten İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer'e olumlu yanıt vermedi. Bu konudaki değerlendirmesini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İsrail gezisinden sonr

İsrail'in davetine olumsuz yanıt

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in davetini ileten İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer'e olumlu yanıt vermedi.

Bu konudaki değerlendirmesini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İsrail gezisinden sonra yapacağını söyleyen Gül, İsrail ile Filistin arasında istenmeyen gelişmelerin yaşanabileceği uyarısında da bulunarak “İsrail'in barış konusunda istekli ve samimi olduğunu göstermesi gerekir” dedi.

Gül, Türkiye'ye İsrail - Suriye arasında arabulucuk teklifi getiren Ben Eliezer ile 1.5 saat süren görüşme yaptı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Gül, Ben Eliezer'e, İsrail'in yerleşim merkezleriyle ilgili politikasını gözden geçirmesi konusunda uyarıda bulundu. Gül “Bugün bir sükunet var ama aldatıcı olabilir. Bu sükunet kalıcı olmayabilir” diye konuştu. İsrail'in sınırlarını 1967 öncesine çekmesi ve iki devletin yan yana yaşamasının önemli olduğunu vurgulayan Gül, böylece İsrail'in güvenlik kaygılarının da ortadan kalkacağını ifade etti.

'Türkiye aracılık yapabilir'
Ben Eliezer, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le de görüştü. Türk işadamlarını İsrail'e davet eden Ben Eliezer, “Türkiye liderliğinde bölgede barış istiyoruz. Suriye ile görüşmelerde Türkiye eski konumuyla aracılık yapabilir. Türkiye'nin masaya geri dönerek bize yardım etmesini istemek için geldik” ifadelerini kullandı. Ben Eliezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binjamin Netenyahu'nun önümüzdeki dönemde görüşmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.