İsrail Büyükelçisi çağrıldı

Halen Bakanlıkta bulunan Büyükelçi Levy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşecek. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, bir Türk özel televizyonunda yayımlanan Kurtlar Vadisi adlı dizinin son bölümlerinde, İsrai

İsrail Büyükelçisi çağrıldı

Halen Bakanlıkta bulunan Büyükelçi Levy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşecek.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, bir Türk özel televizyonunda yayımlanan Kurtlar Vadisi adlı dizinin son bölümlerinde, İsrail karşıtı mesajlar verildiği, Mossad ajanlarının çocuk kaçıran kişiler olarak gösterildiği gerekçesiyle, dün Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u, İsrail parlamentosundaki (Knesset) odasına çağırarak bir görüşme yapmış ve diziden rahatsızlıklarını dile getirmişti.

İLETME TARZI İSRAİL'DE DE TEPKİ ÇEKTİ
İsrail'in Türkiye'de yayımlanan Kurtlar Vadisi adlı dizide, İsrail karşıtı mesajlar verildiği gerekçesiyle, Türkiye Büyükelçisine rahatsızlığını iletme tarzı, İsrail'de büyük gürültü kopardı.

Ayalon'un, Knesset'teki odasına kameraları ve basını da davet etmesi, Türk Büyükelçisinin itirazına yol açmış; Büyükelçi, basın mensupları çıktıktan sonra görüşmenin yapılmasını istemişti. Ayalon ise kameralara İbranice "Biz yüksekte oturuyoruz ve masada sadece İsrail bayrağı var, biz de gülümsemiyoruz, dikkatinizi çekerim" demişti. Ayalon'un bu şekilde konuşması, İsrail medyasında en fazla tartışılan noktalardan biri haline geldi.

Haaretz gazetesi, Ayalon ve iki yardımcısının oturduğu koltuğun Büyükelçininkine göre daha yüksekçe seçilmesinin, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın talimatı ile yapıldığını belirtti.
İsrail basını, diplomatik kuralları hiçe sayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'a yüklenirken, bu davranışın amacının, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Türkiye ziyaretini engellemek olduğu öne sürüldü.

LİEBERMAN, İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNİ ÇAĞIRMAK İSTİYORDU
Haaretz, İbranice nüshasında Lieberman'ın aslında Türkiye'deki İsrail büyükelçisini ülkeye çağırarak konuyla ilgili bilgi almak istediğini, ancak Başbakan Binyamin Netanyahu'nun buna karşı çıktığını da belirtti.
Gazete, Lieberman'ın Türkiye'ye karşı katı diplomatik adımlar atmak istediğini ifade ederken, Netanyahu'nun Türk büyükelçisine sözlü bir kınama ile yetinilmesini istediğini de yazdı. Gazeteye göre, Netanyahu da İsrail karşıtı unsurlar içerdiği gerekçesiyle, dizi dolayısıyla Lieberman gibi, İsrail'in Türkiye'ye karşı tepki göstermesi gerektiğine inanıyor. Ancak, haberde "Başbakan Netanyahu, işin böyle bir küçük düşürmeye vardırılacağını düşünmüyordu" denildi.

AYALON'UN ELEŞTİRİLERE CEVABI
Danny Ayalon İsrail radyosuna bu sabah yaptığı açıklamada, niyetlerinin küçük düşürmek olmadığını, sadece İsrail'in hiçbir devlet karşısında küçük düşürülemeyeceğini anlatmak olduğunu da ileri sürdü ve amaçlarının bir diplomatik mesaj yollamak olduğunu iddia etti.
Ayalon, "İsrail, Türkiye ile çatışmak istemiyor. İlişkilere zarar vermek isteyen taraf da İsrail değil... Türkiye'nin de öyle davranacağını ümit ediyor" dedi.

ALON LİEL: "LİEBERMAN, YENİ DİPLOMATİK YOLLAR İCAT EDİYOR"
İsrailli eski diplomatlardan, eski Türkiye Büyükelçisi Alon Liel ise Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve diğer diplomatların tavrını "çok gülünç" bulduğunu dile getirdi. Liel, diplomasinin bilinen yolları varken, Lieberman'ın yeni yollar "icat ettiğini" söylerken, bundan sonra ne yapacakları sorusunu da yöneltti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler