vardallar

İnternet düzenlemesi neleri kapsıyor? İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çıkışı sonrası gündeme oturan internet düzenlemesinde neler var? İşte detaylar...

Gündem 02.07.2020, 09:27
İnternet düzenlemesi neleri kapsıyor? İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün gerçekleştirdiği konuşmada sosyal medya mecralarının bütünüyle kontrol altına alınması gerektiği beyanının ardından gözler siyasetteki çalışmalara çevrildi.

AK Parti, sosyal ağların hukuki olarak denetlenebilir hale geleceği yasa için çalışmalara başladı. Yeni düzenlemeye göre sosyal medya platformları Türkiye'de en az 1 temsilci bulundurmak zorunda olacak.

Sosyal medya mecralarıyla ilgili olan kanuna "sosyal ağlar" tanımı eklenecek.

BTK VERİLERİ YEDEKLEYEBİLECEK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mecraların yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetleyebilecek. Aynı zamanda BTK, verilerin yedeklenmesi konusunda da yetkili olacak.

TEMSİLCİ ZORUNLULUĞU

Sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye'deki adli ve idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için yetkili en az bir kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirlemek zorunda.

Bu temsilciler, BTK'nın tebligatlarına yanıt vermezse sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği, mahkeme kararıyla bant genişliğinin yüzde 95 oranında daraltılabilecek.

100 BİN TL İLA 5 MİLYON TL ARASINDA DEĞİŞEN CEZA

Sosyal ağ sağlayıcıları, kişilik hakları ve özel hayatın gizliliğini ihlâl eden içeriklere yönelik başvurulara, en geç 72 saat içinde cevap vermekle yükümlü olacak. Cevap vermeyene 100 bin ila 1 milyon TL arasında ceza verilecek.

Türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye'de barındırmakla yükümlü olacak. Bu iki yükümlülüğü yerine getirmeyenlere 1 ila 5 milyon TL para cezası verilecek.

Düzenleme ile Netflix, Amazon Prime, Puhu TV ve Blu TV gibi platformlar da yasal altyapıya kavuşturulacak. (Milliyet)


Yorumlar (8)
Vatandaş 1 yıl önce
Ülkede bu kadar cok sıkıntı varken bakın ugraşılan şeye kadın cınayetleri cocuk cinayetleri yolsuzluklar gecim sıkıntıları varken daha önemli olanı internette ki düzenlemeler daha önemli herşey bıze hak
İsiyin 1 yıl önce
kendi trolleri her türlü hakareti yapıyor AKP'nin. bu düzenlemenin demokrasi ile alakası yok
OFLU TÜRK 1 yıl önce
BENCE GEÇ BİLE KALINDI OTURDUĞU YERDE İNSANLARA KÜFREDEN HAKARET EDEN MİLLETİMİZİ DEVLETİMİZİ AŞAĞILAYAN MESAJLAR YAZACAKSIN NEYMİŞ DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ.ONUN SINIRI VAR BAŞKASININ HAKLARINI GÖZETECEKSİN SINIRI AŞAN CEZASINI ÇEKMELİ.
Halk 1 yıl önce
Daha dün 9 yerinden eşini bıcaklayıp 2 ay sonra serbets bırakılan adamı ne yapacaksın senın adalet anlayısın bu mu
komeralı 1 yıl önce
ey netflix sen kimsin ya :)
GÖKTÜRK 1 yıl önce
BU TİP HAKARETLERİ YAPANLAR KARANLIĞIN VE KALABALIĞIN KABADAYISIDIR BİRİNİN YÜZÜNE YAP BAKALIM NE OLUYOR.DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KİMSEYE HAKARET KÜFÜR ETME HAKKI VERMEZ.YALANDAN SAVUNMAYIN BU TİPLERİ.KÜFÜR DELİKANLIYA YAKIŞMAZ.
Arş 1 yıl önce
Bu zamana kadar neredeydiler şimdi böyle bı karar alındı dıye sor once kendine
usta 1 yıl önce
kapatııın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@