İnce 300 delegeyi buldu

CHP'nin 18. Olağanüstü kurultayı öncesinde parti içi muhalefetin desteğini alan Muharrem İnce il örgütlerini ziyaretini sürdürüyor. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere batı ve Karadeniz'deki il örgütlerine ağırlık veren ve destek isteyen İnce'nin

İnce 300 delegeyi buldu
CHP'nin 18. Olağanüstü kurultayı öncesinde parti içi muhalefetin desteğini alan Muharrem İnce il örgütlerini ziyaretini sürdürüyor.
 
Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere batı ve Karadeniz'deki il örgütlerine ağırlık veren ve destek isteyen İnce'nin yanı sıra parti içindeki muhalifler ile Önder Sav ve ekibi de İnce lehine destek arayışını sürdürüyor. İnce cephesi, İnce'nin genel başkan adaylığı için 300 civarında delegeden imza alındığını savunurken adaylık için CHP tüzüğüne göre delegelerin yüzde 10'unun oyu yeterli oluyor. İnce'nin Kılıçdaroğlu'na karşı girdiği genel başkanlık yarışında da 300 civarında delegenin oyunu alabileceği hesapları yapılıyor. Kurultayda genel başkanlığa adaylık içinse toplam delege sayısının yüzde 10'unun imzası gerekiyor. 1216 kurultay delegesi bulunan CHP'de adaylık içinse 121 imza yeterli oluyor.
 
İnce'nin kurultayın doğal delegesi sayılan milletvekillerinin de 30 kadarının desteğini alacağı kaydediliyor. Partisindeki muhaliflerin talepleri üzerine baskın kurultay kararı alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bir yandan delege hesabı yaparken bir yandan da PM listesi hazırlığını sürdürüyor. Kılıçdaroğlu PM listesine koyacağı isimlerle tek tek görüşürken bu isimler arasında Mustafa Sarıgül, Mansur Yavaş, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan gibi isimlerin de olması bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun yeni PM'ye ilişkin stratejisinin ise vitrin isimlerin yanı sıra 60 kişilik PM'de örgüt-milletvekili dengesini kurmak olduğu dile getiriliyor. PM'de milletvekillerine büyük oranda yer vermesi beklenen kendisine destek açıklamasında bulunan bazı il başkanlarını PM'ye alarak ödüllendireceği belirtiliyor. Kulislerde ayrıca Pelin Batu, Sabahattin Cevheri gibi isimler de dillendirilirken Kılıçdaroğlu, kurmayları aracılığıyla yaptığı değerlendirmelerde, Mehmet Bekaroğlu dışında hiç kimseye resmi teklif götürmediğini, görüşmeleri kendisinin yaptığını ve kimseyi bu konuda yetkilendirmediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Bekaroğlu ile görüşerek PM üyeliği teklifi getiren Kılıçdaroğlu'nun hamlesi parti içinde tepkiyle karşılanıyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler