7m


7m

hyundai

İmamoğlu "Ortak açıklamamızdır" diyerek paylaştı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanlarının ortak basın açıklamasını paylaştı.

Gündem 08.02.2022, 11:38
İmamoğlu "Ortak açıklamamızdır" diyerek paylaştı

Peş peşe gelen fiyat artışlarının doğrudan yerel yönetimleri etkilediğini belirten 11 belediye başkanı, önerilerini sundular. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu önerileri tek tek sıraladı. 11 belediye başkanı, doğal gaz konusunda da farklı bir tarife talep ettiler.

27 Ocak'ta yine 11 belediye başkanının yaptığı açıklamayı hatırlatan İmamoğlu, KDV, ÖTV ve akaryakıt zamlarından sonra yaptıkları önerilere cevap alamadıklarını belirtti.

11 büyükşehir belediye başkanının açıklaması şöyle:

Ülkemizde yaşanan ekonomik zorluklar, art arda gelen fiyat artışları, doğrudan yerel yönetimlerimizi, dolayısıyla da vatandaşlarımızı olumsuz yönde etkileme riski taşımaktadır. 27 Ocak 2022 tarihinde 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yayınladığımız ortak deklarasyonda, vatandaşlarımızı fiyat artışlarından korumak adına, bir dizi öneriyi merkezi idareye sunmuştuk. Bu önerilere yönelik bugüne dek herhangi bir açıklama gelmediği gibi, Türkiye Belediyeler Birliği’nin de bu konuya gözlerini kapattığını üzülerek görmekteyiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantı çerçevesinde, vatandaşlarımızı korumak adına, ilettiğimiz bazı önerilerimizi ve uyarılarımızı yineleme ihtiyacı hissediyoruz. Çünkü belediyelerimiz üzerindeki yük, taşınabilir olmaktan çıkmıştır.

1)    Büyükşehir belediyelerimizin faaliyet gösterdiği pek çok alanda, yılbaşından önce ve sonra, bugüne dek ciddi fiyat artışları olmuş, olmaya da devam etmektedir. Vatandaşlarımızın gündelik yaşamlarında yoğun olarak kullandığı bu hizmet kalemlerindeki ciddi artışlar, yerel yönetimleri hizmet üretmede zorlar hale gelmiş, gelecek günlerle ilgili kaygılar oluşturmuştur.

2)    Ulaşım hizmetlerinde, özellikle metro-tramvay kullanımında elektrik fiyatlarına gelen artışlar, lastik taşıtlı ulaşımda motorine sık sık gelen yoğun zamlarla, toplu taşımadaki fiyat artışları şimdiden kadük hale gelmiştir. Ülkedeki ekonomik zorlukları ve azalan alım gücünü de göz önünde bulundurarak, vatandaşlarımızı korumak adına, merkezi yönetim tarafından bazı kararların alınmasını elzem olarak görüyoruz

3)    Türkiye toplam nüfusunun yarısı kadar nüfusa, çeşitli hizmetler ulaştıran 11 Büyükşehir Başkanı olarak, bir önceki deklarasyonumuzda dile getirdiğimiz talepleri, bir kez daha tekrarlamak gereği hissediyoruz: Özellikle toplu taşımanın sağlıklı bir şekilde devam etmesi için, belediyelerin kullandığı akaryakıta KDV ve ÖTV muafiyeti getirilmesi talebimizdir. Yine toplu taşımada yoğun tüketilen elektrik maliyetlerinde belediyeler için yeni ve avantajlı bir tarifeye geçilmesini gerektirmektedir. Burada belirtmek isteriz ki; 2019 yılından bugüne elektrik fiyatlarındaki artış, yüzde 300’e ulaşmıştır. Unutmamak gerekir ki; elektrik fiyatlarındaki artış, doğrudan su maliyetlerini artırmaktadır. Su işletmelerimizin en önemli maliyet kalemi, elektrik tüketimidir. İdarelerimizin vatandaşa su ulaştırmakta kullandığı elektrik fiyatlarında indirimli tarifeler düzenlenmelidir. Çünkü, bir önceki yıla su idarelerimizin ödediği elektrik faturası 3 kata çıkmıştır. Aynı şekilde 2019 yılından bugüne yüzde 113 oranında fiyat artışı yaşanan doğalgazda da belediyelere yönelik farklı bir tarife uygulamasını talep etmekteyiz. Keza, büyükşehir belediyelerimiz tüm imkanlarını zorlayarak, olağanüstü artan üretim maliyetlerine rağmen, Halk Ekmek’i bu zamana kadar en uygun fiyatla vatandaşlarımızın hizmetine sunmuştur. Gelinen noktada, belediyelere TMO tarafından yeteri kadar unun uygun fiyatlama ile verilmemesi durumunda, bu üretim maliyetleri de katlanabilir olmaktan çıkacaktır.

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur


Yorumlar (12)
yy 4 ay önce
memleketi ne hale getirdiler yazık
çözümde sunmuyor siyasal islamcı iktidar
Gazipaşalı 4 ay önce
Sayın başkanım sen bu zihniyete çok kötülük ettin. Yağma hasanın böreği olan istanbul seçimlerini iki kez kazandın ikincisinde 850 bin fark attın tüm rantiye hortumlarını kestin geriye dönük tüm pislikleri ortaya çıkarmaya başladın işte o zaman daha tahammül edemediler zaten istanbulu kaybeden türkiyeyi kaybeder sözü gerçek oldu zaman geldi ülkeyi kaybediyorlar panik korku kol kola..
deniz61 4 ay önce
omurgali bir yorum kutlarim Gazipasali
Hasan 4 ay önce
İmamoğlu gibi bir değer Trabzonumuzdan çıkmış, tüm Türkiye kendisine güveniyor, seviyor ama kendisini en az seven hatta nefret eden bölge Trabzon. Anlayamıyorum insanımız. Ülkeyi batıranları, şikecileri savunanları daha çok seviyor Trabzon halkı. Neyse ki Türkiye Trabzonlulardan oluşmuyor sadece. İmamoğlu İnşAllah ülkenin başına geçecektir
Akcaabatlilar 4 ay önce
bravo hasan bey aynen,iki paket makarnaya hemsehrisine küfür edenler 4 paket makarnaya TS nin kupasini gasp edenlere alkis tutyor en aci tarafida bu.
Kemalettin 4 ay önce
Ben de Trabzonluyum. Sonuna kadar İmamoğlunu savunurum. Rizelidir İmamoğlunu sevmeyenler
adnan 4 ay önce
hukumet cozum sunmaz yandaslara para basar ve basar zami garibanin sirtina hani eletirik ureten ulkeydi ucuz olacakti ne oldu basti zami milletin sirtina
Cenk 4 ay önce
Sayin Imamogulunun icratlari konustugu Ingilizce kadar bence!!!
Mantıksız 4 ay önce
Senin Reis’inden daha iyi İngilizce konuşuyor, o kesin !! Zaten konuştu da !! O sadece Hayatı boyunce “one minute” dedi, işi götürdü !! I hope You unterstand, you Smartass ?!!
kurt 4 ay önce
chp önce gitsin maaşını ödeyemediği personeline para versin...rüşvet hırsızlık gırla gidiyor...yalova menemen seyhan...en son bilecik...
Kemalsdk 4 ay önce
Bu Zavallı , konuştuklarının Binde birini İcraatlarına ayirsaydi , İstanbul a faydalı olabilirdi , hemşeri dedik oy verdikBizi REZİL ETTİ
Kemal TS 4 ay önce
Ülkenin ekonomik,liyakat,hukuk sorunlari tavan yapmis,sende hemsehrimiz Ekrem baskana acaba ne hakla konusuyon,hadi ordan utanmaz,arlanmaz,isparta da 21. yüzyilda insanlar eskimolular gibi yasadi züppe varmi onlara bir kac lafin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@