banner572

İllerin vekil sayısı değişti! Trabzon ise...

YSK, illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını yeniden belirledi.

Gündem 02.07.2019, 10:31
İllerin vekil sayısı değişti! Trabzon ise...

Yüksek SeçimM Kurulu (YSK), 31 aralık 2018 tarihli Türkiye İstatistik Kurumu'nun nüfus verilerine göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını tekrar tespit etti.

YSK'nın kararına göre, iki  milletvekili sayısı düştü. İstanbul'un çıkaracağı vekil sayısı 98'den 96'ya, Mersin'in çıkaracağı vekil sayısı 13'ten 12'ye düştü. Kırşehir, Tekirdağ ve Bayburt'un ise vekil sayısında artış yaşandı. Bayburt'un vekil sayısı 1'den 2'ye, Tekirdağ'ın vekil sayısı 7'den 8'e, Kırşehir’in vekil sayısı ise 2'den 3'e çıktı. 

İSTANBUL 96 VEKİL OLDU

Son karar sonrası İstanbul'un vekil sayısı 96, Ankara'nın vekil sayısı 36, İzmir vekil sayısı 28, Bursa'nın vekil sayısı ise 20 olarak belirlendi. YSK, çıkaracağı vekil sayısı 18'in üzerinde olan İstanbul’un 3, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ise 2 secim çevresi olarak devam etmesini kararlaştırdı.

TRABZON AYNI KALDI

YSK tarafından yeniden belirlenen illerin Milletvekili sayıları sonrasında Trabzon'da değişiklik yapılmadığı görüldü. Trabzon'un 6 olan Milletvekili sayısı aynı kaldı. (HT)

İllerin vekil sayısı değişti! Trabzon ise...


Yorumlar (1)
Fetih 2 yıl önce
40bin kişilik bayburta 2 milletvekili??? Oy oranına göre mi yaşayan sayısına göre mi? O zaman Akçaabat 4 milletvekili lazım. Gerisini saymaya gerek var mı bilemedim. Çok enteresan? Tekirdağ'da enteresan?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@