İlk adım atıldı - Milli Hava savunma sistemi geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan SİPER projesini duyurdu.

İlk adım atıldı - Milli Hava savunma sistemi geliyor

Advertisement Advertisement

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları Açılış Töreni" kapsamında konuştu. Erdoğan'ın katıldığı ve geri sayımını törenle HABRAS test alanında 1 metre duvar kalınlığı olan sığınak delinerek imha edildi.

İlk kez yapılan test 7 saniye sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende tarihi öneme sahip uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sistemi olan SİPER projesini de duyurdu

Türkiye; savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinin her alanında söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyor. Savunma sanayinde yüzde 65 olan yerlilik, millilik oranını daha da yukarı taşıyacağız. SAGE savunma sanayiine önemli katkılar veriyor.

Son yıllarda Türkiye'ye karşı yoğunlaşan saldırıların arkasındaki sebeplerden birinin de uyguladığımız bağımsız politikalara duyulan tepki olduğunu biliyoruz.

Savunma sanayii sektörümüz bugün binden fazla şirket yanında KOBİ'lerin, araştırma kuruluşlarının ve üniversitelerin katılımıyla milli bir yapıya dönüşmüş durumdadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karaman'a yaptığı canlı bağlantıda, HABRAS test alanında 1 metre duvar kalınlığı olan sığınak delinerek imha edildi. İlk kez yapılan test 7 saniye sürdü ve başarıyla gerçekleştirildi.

Ardından Pulat mühimmatının atış testi yapıldı ve 1 dakika süren test başarıyla sonuçlandırıldı. Daha sonra TÜBİTAK Bilgem kapsamındaki Işın Projesi'nin testi gerçekleştirildi.

Işın projesi testi, Kırıkkale'de ilk kez yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emriyle Kırıkkale'de yüksek güçlü lazer saha test alanında yapılan test başarıyla sonuçlandırıldı ve 20 kilovatlık milli lazer silah ile 1.5 kilometre mesafedeki 3mm kalınlığında çelik hedefi imha edildi.

İlk adım atıldı - Milli Hava savunma sistemi geliyor

TARİHİ 'SİPER' PROJESİ AÇIKLANDI;

Cumhurbaşkanı Erdoğan testlerin ardından açıklamalarına devam etti. "Elektromanyetik fırlatma sistemini kısa adı SAPAN'ı hayata geçiriyoruz." diyen Erdoğan, çok önemli bir müjdeyi paylaştı. Erdoğan şöyle konuştu:

Uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sistemine olan ihtiyacımız farklı şekillerde gündeme geliyor. Türkiye'yi bu alanda farklı bir lige çıkaracak bir projenin ilk adımını bugün atıyoruz.

Milli uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sistemi oluşturulmasına yönelik çalışmalar TÜBİTAK, SAGE, ASELSAN ve ROKETSAN tarafından başlatıldı. İlk teslimatların 2021 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tarihi önemdeki bu projenin ismini ilan ediyoruz: SİPER adıyla başlattığımız milli uzun menzilli hava füze savunma sisteminin hayırlı olmasını diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 08:27

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat Köroglu
Sedat Köroglu - 6 ay Önce

mehmet bey gibilerine söylüyorum. Amaciniz nedir? Ülke adina yapilan iyilikleri bile bir türlü kötü göstermeye calisiyorsunuz. Anneden babadan aldiginiz bir partiyi ölene kadar siz de götürüyorsunuz. Kendi düsüncenizle olusmadi size bu parti. Bir futbol takimi gibi, veya Din gibi tutuyorsunuz bu partiyi. Bastaki iyi de olsa kötü de olsa, siz duruma sadece parti üzerinden bakiyor oldunuz. Amaciniz ülke degil, tamamen egonuzu basa cikarmaktir. Ayiptir günahtir. Bir vatanimiz var. Bir insan ülkesine bu kadar mi düsman olur. Ben ülke adina gururlanirken, siz acaba secim kampanyasi mi diye düsünüyorsunuz. Secim kampanyasi bu olacaksa, keske hep böyle secim kampanyasi olsa. Sonunda Ülke kazanir. Daha da gücleniriz. Secim kampanyasi keske hep köprüler yollar tüneller olsa, Avrupa Abd bize saskinlikla bakar bu kadar zenginlik icinde. Keske bu kadar calissak da, hepsi öyle secim kampanyalari yapsa. Ancak TV karsisinda konussunlar bos bos. Hic birini kötülemiyorum, hepsi benim ülkemim insanidir, ama bos konusmak saatlerce günlerce aylarca yakismiyor insanima. Lütfen su partileri de artik bir din gibi görmeyin. Benim partim bu Ülke. Kim Calisiyorsa, kim bana güven veriyorsa, kim benim sagligim icin cabaliyorsa, o kisi benim baskanimdir. Ben bugün varim yarin yokum. Kendi egomu da buralara tasimak icin gelmedim bu dünyaya. Tek bir Vatanim var benim. Güclü oldukca biz de daha güclenecegiz. Daha saglikli yasayacagiz. Birakin su ego kelimelerini. Tek bir Vatanimiz var. O su buculari yazip durmayin. Insan artik okumaktan bikti. Görmekten usandik. Nedir bu kin bu nefret. Bir Vatanim Var benim ya...

hasan
hasan @Sedat Köroglu - 6 ay Önce

çok güzel yazmışsın sedat kardeş...

mehmet.
mehmet. - 6 ay Önce

Milli Hava savunma sistemi diyerek bir 16 yil daha bunlar ihtidarda,,..

Zeko
Zeko @mehmet. - 6 ay Önce

neyin kafasını yaşıyorsun sen. bunlar parti değil devlet projesi. lakin bu projeleri yapabilecek kadro ve lider lazım. sen de ise bu projeleri hayal bile edebilecek beyin yok...

banner426

banner204