7m


7m

hyundai

Heybeliada suya indi!

MİLGEM Projesi kapsamında milli olarak dizayn ve inşa edilen ilk Türk korveti ''Heybeliada'' ile mayın avlama gemisi ''Akçay''ın denize indirilmesi dolayısıyla Pendik Tersane Komutanlığı'nda tören düzenlendi. TCG İnebolu'nun komuta teslimi ve MİLGEM Proje

Gündem 27.09.2008, 12:24
Heybeliada suya indi!

MİLGEM Projesi kapsamında milli olarak dizayn ve inşa edilen ilk Türk korveti ''Heybeliada'' ile mayın avlama gemisi ''Akçay''ın denize indirilmesi dolayısıyla Pendik Tersane Komutanlığı'nda tören düzenlendi. TCG İnebolu'nun komuta teslimi ve MİLGEM Projesi'nin ikinci gemisi ''Büyükada''nın ilk kaynağının da yapıldığı tören sırasında sağanak yağış etkili oldu.

Törene Cumhurbaşkanı Vekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da katıldı. Kısa bir konuşma yapan Başbuğ, Preveze Deniz Zaferi'nin 470. yıldönümünün kutlandığını belirterek, "Denizcilerimizin bu başarı rotasından sapmadan ilerlemelerini diliyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan ise sağanak yağış altında yaptığı konuşmasında, "Türk Deniz Kuvvetleri gününde milletimiz adına denizcilerimizi kutluyorum. Denizcilerimiz sadece geçmiş tarihte değil, yakın zamanda da bütün olumsuz ve zor şartlara rağmen gurur verici başarılara imza atmışlardır. Tarih boyunca değerli komutan ve denizciler yetiştiren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın başarılarının devamını temenni ediyorum" dedi.

2002 yılında dünya ölçeğinde 23. sırada olan Türk gemi inşa sanayiinin, denizcilik alanında gerçekleştirilen büyük atılımlar sonucunda tonaj ve sipariş edilen gemi adedine göre Güney Kore, Japonya ve Çin'in ardından 4. sırada yer aldığını belirten Erdoğan, "Kıyısı olduğumuz denizlerdeki gelişmeler, Türkiye'nin milli menfaatlerinin korunmasında deniz gücünün önemini açık biçimde ortaya koydu.

Ege, Karadeniz, Doğu Akdeniz ve boğazlardaki egemenlik haklarımız milli güvenlik politikamızın ana unsurlarını oluşturuyor. 2002 yılında duraklama dönemine girmiş olan savunma sanayi sektörü, art arda başlatılan projelerle büyük bir ivme yakalamayı başardı. Sadece kendi ihtiyaçlarımızı karşılamakla kalmıyoruz, savunma sanayi ürünlerimiz dünyanın her coğrafyasında alıcı buluyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin denizcilikte bir dünya markası olma yolunda ilerlediğini de belirterek, dünyada söz sahibi olmanın yolunun, denizcilikte söz sahibi olmaktan geçtiğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından milli gemiler törenle denize indirildi.


Yorumlar (1)
kocyapi 14 yıl önce
bu habere türk milleti çok sevinmeli bu ilk ve son olmayacak bu geminin yapımına sebep olanları allah başımızdan eksik etmesin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@