Hazırlık son sürat devam ediyor

15-16 Kasım tarihleri arasında dünyanın ekonomi devi 20 ülke, G-20 zirvesi kapsamında dönem başkanlığını ilk defa yapacak olan Antalya'da bir araya gelecek.Aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Halk Cumhuriyeti Devl

Hazırlık son sürat devam ediyor

15-16 Kasım tarihleri arasında dünyanın ekonomi devi 20 ülke, G-20 zirvesi kapsamında dönem başkanlığını ilk defa yapacak olan Antalya'da bir araya gelecek.

Aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz, İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliği Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk gibi önemli devlet başkanlarının da yer alacağı toplantı öncesinde Serik ilçesi Belek turizm bölgesinde hummalı bir çalışma sürdürülüyor.

Zirvede gündeme gelmesi beklenen konulardan biri olan mülteci probleminin ana aktörü Suriyeli vatandaşlar da zirveye katkı koyanlardan. Zirve sonunda çıkan kararın kendilerini nasıl etkileyeceğini bilemeyen Suriyeliler, günlük 50 TL yevmiye ile zirveden istifade etmeye çalışıyorlar. Liderlerin geçiş güzergahında bulunan Belek Kavşağı'ndan itibaren Kadriye ve Belek merkezi yol boyunca ikiye bölünen orta refüjdeki barikatlar Suriyeli işçiler tarafından kamufle ediliyor. Üzerlerine G20 zirvesini anlatan afişler, Suriyeli bir grup işçi tarafından 50 TL yevmiyeyle asılıyor. Suriyeli işçilerden sorumlu Murat Karslı, 15 Suriyeli'nin 15 kilometre boyunca afiş astığını söyledi. Branda asan Suriyeli Kamil Abdullah ise, "Burada çalışıyorum. İş çok güzel" demekle yetindi.

Antalya'da gerçekleştirilecek olan G-20 liderler zirvesinin hazırlıkları tamamlanmak üzere ancak Belek ve Kadriye bölgesi ticari taksi ve küçük esnaf çalışıp çalışmayacakları konusundaki belirsizlikten şikayetçi. Yolların ve bölgenin kapatılmasıyla kontak kapatmak zorunda kalacaklarını belirten Belek ve Kadriye'de çalışan 360 taksici, günlük zararlarının taksici başına 100 euro civarında olduğunu, toplamda taksicilerin günlük zararının ise 100 bin TL civarında olacağını söylediler.

ZİRVE HAZIRLIKLARI

Zirve süresince kırmızı bölge içerisinde kalan oteller müşterilerden arındırılıp tamamen zirve heyetlerine tahsis edilirken, otel çalışanları ise kendilerine verilen özel kimlik kartları ile alanda hareket edebilecek. Liderlerin geçiş yapacağı Antalya Havalimanı'ndan Belek kırmızı bölgeye kadar 27 kilometrelik alanda 27 ışıklı ve ışıksız kavşak bir dizi düzenlemeden geçirildi. Antalya Emniyeti trafik ekipleri 9 Kasım Pazartesi gününden itibaren yollarda trafik işaret ve işaretçileri için çalışmalarına başlayacak. Zirve başladığında havalimanından Belek bölgesine kadar solun sağ tarafı tamamen liderlere ve heyetlere ayılırken bölgeye hiçbir sivil aracın alınmayacağı belirtildi. Sol taraf ise gidiş-geliş olarak çift yönlü trafiğe açılacak, gerekli görüldüğü takdirde yolun her iki tarafı da trafiğe kapatılabilecek.

KADINLARA 40 ERKEKLERE 50 TL'YE PEYZAJ DÜZENLEMESİ

G-20 için kent merkezi de dahil olmak üzere kırmızı bölgeye kadar birçok kavşakta özel süslemeler dikkat çekiyor. Kadriye ve Belek bölgesine geçiş yolu üzerinde bulunan kavşaklar çiçeklerle yeniden süslenip yeşillendirilirken, Antalya'yı ve Akdeniz Bölgesi'ni hatırlatan figürlere de kavşaklarda yer verildi. Bazı kavşaklarda "Akdeniz Tekesi" heykellerinin kavşaklara yerleştirildiği görüldü. Kavşaklarda çalışan işçilerden Sadettin Tanaç, günlük 50 TL'ye refüj ve kavşaklarda peyzaj çalışması yaptıklarını belirterek "Burada 65 kişi çalışıyor. G20 için hazırlıkları kapsamında orta refüj ve kavşakları süslüyoruz. 50 TL az ama ne yapalım çalışmak zorundayız" dedi. Bir başka işçi Derya Demir ise zor bir iş yaptıklarını ifade ederek, "Aslında bu iş kadın işi değil. Para kazanmak için yapıyoruz. Günlük 40 TL alıyoruz" dedi.

Kavşaklarda var olan MOBESE kameralarına ek olarak hiçbir kör nokta kalmaması için yeni güvenlik kameralarının da yol boyunca yerleştirildiği görüldü.

G20'NİN "KIRMIZI ALANI" TAKSİCİLERİ VE KÜÇÜK ESNAFI VURDU

Gerçekleştirilecek zirveden memnun olan kadar şikayetçi olanlar da az değil. Zirve boyunca kapalı olan ve zarar eden otellerin mağduriyetinin giderileceğini öğrenen Kadriye ve Belek bölgesindeki küçük işletmeler kendilerinin ne olacağı konusundaki belirsizlikten şikayetçi. Özellikle yolların kapanmasıyla birlikte duraklarında kilitli kalacaklarını düşünen ticari taksi esnafları kendilerine ne çalışacakları ne de çalışmayacakları yönünde hiçbir bilgi verilmediğini söylediler.

Belek ve Kadriye bölgesinde kooperatife kayıtlı 360 ticari taksi zirve boyunca kontak kapatacak. Taksicilerin çalışamaması halinde ise öne sürdükleri günlük ortalama kazançları üzerinden 360 taksici yaklaşık olarak 36 bin Euro yani 108 bin TL zarar edeceklerini ileri sürüyor.

Kadriye'de kendi kooperatifine üye 174 ticari taksinin durumunu özetleyen Kadriye Bölgesi Ticari Taksiciler Kooperatifi Başkanı Abdullah Kocabıyık, normalde günlük ortalama 100 Euro kazanan bir taksicinin zirve boyunca çalışamazsa mağdur olacağını ifade etti. Üyeleri ne yapacakları konusunda bilgilendiremediklerini de ifade eden Kocabıyık, "25 otele hizmet verdiğimiz 174 ticari taksimiz var. Şu ana kadar bize çalışıp çalışmayacağımızla ilgili herhangi bir bilgi veren olmadı. Sürekli birileriyle görüşmek istiyoruz ancak kimse bir şey bilmediğini söylüyoruz. Yaklaşık 10 gün kırmızı alanda olduğumuz için çalışamayacağız. 1 hafta boyunca mağdur olacağımız görünüyor. Bize bilgi verilmediği için üyelerimizi bilgilendiremiyoruz. Ortalama bir taksicinin günlük kaybı 70 ile 100 Euro arasında. Günün yoğunluğuna göre bu miktar değişebilir" diye konuştu.

Kırmızı çizgi güvenli bölgenin bir diğer ucunda çalışan Belek Taksi Kooperatifi Başkanı Ahmet Karakoyun da 186 taksi üyesi olduklarını ve günlük ortalama 50 Euro kazandıklarını söyledi. Aynı şekilde belirsizlikten şikayetçi olan Karakoyun, "Tam olarak kimse ne olduğunu bilmiyor. Belek'te turizm caddesi 10 Kasım 17 Kasım arasında kapalı olacak. Bu sürede alternatif yolları kullanacağımızı söylediler. G-20 oteller bölgesine alınmayacağımızı düşünüyoruz. UKOME'ye de sorduk ama pek bir bilgi alamadık. Olumsuz yönde etkileneceğiz. Üyeler rahatsız bu durumdan ancak üzerimize düşeni fedakarlık yaparak sorunsuz bir şekilde bu zirvenin tamamlanmasını sağlayacağız" dedi.

Taksici Mehmet Tilki de aynı dertten yakındı. Tilki, "Zirve mutlaka bizi etkileyecek. 1 hafta çalışamayacağız. Mağdur olacağız. Çilek yetiştiriyordum burada belki tarlama da geçemeyeceğim. Normalde günlük ortalama 100 Euro'ya yakın kazanıyordum. Yollar kapandığı için bunu kazanamayacağım" diye konuştu.

Aynur Kara'nın 1 yıldır işlettiği hediyelik eşya ve marketi zirvenin yapılacağı otelin kavşağında bulunuyor. Kırmızı alanda bulunduğu için kapatılma ihtimali yüksek olan marketi için Kara, "Bize de açık ya da kapalı olacağımızla ilgili herhangi bir bilgi veren olmadı. Herhangi bir kimlik kartı da verilmedi. Kapatılırsa zarar ederim. 10 gün boyunca maddi anlamda büyük kayıp olur. Günlük 400 TL kazanıyorum 10 gün kapalı kalırsam 4 bin TL zarar etmiş olacağım" dedi.

Bir başka marketçi Abdurrahman Özgeç 4 yıldır işlettiği marketinin tam önüne demir barikatlar kuruldu ve kırmızı alan içerisinde kaldı. Diğer esnaflar gibi kendisi de yaşanan belirsizlikten şikayet ederek "Bize kapatıp kapatmayacağımızla ilgili bilgi veren olmadı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu durumdan biraz etkileneceğim. Yol kapanınca iş yapamayacağım. 7 gün kapalı olursam 4 bin TL zararım olur. İşlerimizin açılmasını beklerdim, açık kalırsak faydasını görürüz" şeklinde konuştu.

Milyon dolarlık zirvenin kırmızı alanında kalan küçük esnaf kendilerine bir açıklama yapılmasını ve zarar etmeleri halinde kendilerine destek elinin uzatılmasını talep ediyor.

Hazırlık son sürat devam ediyor

Hazırlık son sürat devam ediyor

Hazırlık son sürat devam ediyor

Hazırlık son sürat devam ediyor

Hazırlık son sürat devam ediyor

Hazırlık son sürat devam ediyor

Hazırlık son sürat devam ediyor

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler