banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Hac kuraları çekildi mi? 2018 Hac kuraları sonuçları

Türkiye'de milyonlarca hacı adayının beklediği gün geldi. 2018 Hac kura çekiliş sonuçları açıklandı. Hac kuraları sonuçları öğrenme ekranı haberin içinde

Gündem 01.02.2018, 08:49 25.06.2020, 16:22
Hac kuraları çekildi mi? 2018 Hac kuraları sonuçları

Kutsal topraklara giderek hac ibadetini gerçekleştirmek isteyen milyonlarca adayın beklediği büyük gün geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018 Hac kuraları sonuçları bugün belli oldu. Hac kura çekiliş sonuçları açıklandı. 2018 hac kuraları saat kaçta çekilecek? Hac kura sonuçları nasıl öğrenilir? İşte tüm bilgiler...


HAC KURALARI ÇEKİLDİ 

Diyanet İşleri Başkanlığı, milyonlarca vatandaşın büyük heyecanla beklediği hac kura çekimi bugün gerçekleşti. Hac kura çekiliş sonuçları az önce açıklandı. Sorgulama ekranı saat 20.15 itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından erişime açıldı. Vatandaşlar, T.C. Kimlik Numarası ile hac kura sonuçlarını görüntüleyebilecek. Böylece kura çekimi sonrasında vatandaşlar kutsal topraklara gitmeye hak kazanıp kazanmadığını öğrenebilecek.


KATSAYILI KURA SİSTEMİ NEDİR?

Katsayılı kura sistemi, hac başvurusu yapan ancak kurada ismi çıkmayan hacı adaylarının mağduriyetini gidermek adına kullanılan bir sistemdir. Hacı adaylarının isimleri başvurdukları her yıl için belirli bir oranda katlanarak kura listesine girer. Böylece ilk kez başvuran hacı adaylarına oranla isimleri kurada daha çok yer alır.
 

KURADA İSMİ ÇIKMAYANLAR İÇİN İKİNCİ ŞANS

Kurada ismi çıkmayan adaylar, kesin kayıt döneminde kaydını yaptırmayan asil kişilerin yerine kura sırasına göre değerlendirilecek. Yedek olarak bekleyen Hacı adayları için ise bu süreç, 22 Şubat-02 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.


DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'TAN HAC KURALARI AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle Diyanet İşleri Başkanlığında bir araya geldiği toplantıda, gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları cevapladı.

Erbaş, hac kuralarına ilişkin bir soru üzerine ise "Zannediyorum 3 sene önce ilk yazılanları kuraya almadan gönderdik. Fakat sonra sayı o kadar çok arttı ki kuranın dışında, şu an başka bir metot gözükmüyor. Hastalanmış, erteleme almış, eşi vefat etmiş… Bunlarla ilgili bir çalışma yapalım inşallah. Belki şu olabilir, ilk yazılanlar ilk 2 yıl kuraya sokulmayabilir, diğerlerine daha fazla şans doğsun diye. Bunlar gündeme getirildi.” değerlendirmesinde bulundu.

HAC İBADETİ

İslam dininin temel ibadetlerinden birisi olan ve sözlükte “gitmek, yönelmek, ziyaret etmek” manalarına gelen hac, imkanı olan her müslümanın, belirli bir zaman içinde Kabe’yi, Arafat ve Mina’yı ziyaret ederek belli bazı dînî görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı ibadeti ifade eder. Hac ibadetini yaparken çeşitli zaman ve mekanlarda icra edilen uygulamalara “menâsik” (tekili, mensek) denir.

Kutsal mekan kavramı ve bu yerleri ziyaret, insanlık tarihi boyunca bütün din ve inanç sistemlerinde görülmüştür.2 İslâmî bazı kaynaklara göre Hac ibadeti Hz.Âdem’e kadar uzatılsa da, Kur’ân-ı Kerim’in bildirdiğine göre3, daha önce tahrip olmuş Kabe’nin eski temelleri Hz.İbrahim ve oğlu Hz.İsmail tarafından bulunarak Kutsal Mabed yeniden inşa edilmiş, Hac suresinin 27-29. ayetlerine göre de insanları hac yapmak üzere Mekke’ye ilk davet eden peygamber Hz.İbrahim olmuştur. Bu tarihten itibaren diğer peygamberler ve inananlar da Kabe’yi ziyaret etmişlerdir.

İslam'ın doğuşu sırasında Kabe’yi tavaf, Umre, Arafat ve Müzdelife’de vakfe ve kurban kesme gibi adetler devam ettirilmekte, ancak hac, putperest geleneklerine uygun olarak sürdürülmekteydi. Hicretin 9. yılında nazil olan;

“ Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi, Mekke’de alemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kabe’dir. Onda apaçık deliller, Makâm-ı İbrahim vardır. Oraya kim girerse güven içinde olur. Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkar ederse şüphesiz Allah bütün alemlerden müstağnîdir” ( Âl-i İmran, 96-97) ayetleriyle Müslümanlar üzerine farz kılınan Hac, Hz. Peygamber tarafından putperest âdetlerinden arındırılarak İslâmî usullere uygun hale getirilmiştir.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Tuncay Akyol 3 yıl önce
Sn.Cumhurbaşkanım,şu diyanet’e ve tursab’a bir el atarmısınız.
Diyanet hac işini tamamen ranta döktü.
Yıl 2017 - 15 bin 500 TL. Yıl 2018 - 20.680 SAR (20.750 tl)
2 kişilik normal hac ücretine % 33 zam yaparak yeni bir rekora imza attı.2015 yılından beri sürekli döviz kuru ile oynayan hacıyı nasıl daha iyi soyarız mantığı ile hareket eden diyanet, Allahtan korkmuyorsan bari kuldan utan bu ülkede enfilasyan mu %33 arttı, emekliye veya çalışana %33 zammı geldi neye %33 zam yapıldı. Kar edemiyorsanız misafir olarak götürdüklerinizi iptal edin, din görevlilere verilen harcırahları yarıya indirin.
İki kişide 11000 tl farkı geliri olmayan nasıl ödeyecek. Bu işin bütün sorumlularına hakkımı helal etmiyorum.
milli kumarcı 3 yıl önce
ne kurası... loto sonuçları bunlar... hehehe
Recep 3 yıl önce
Recep

Gelişmelerden Haberdar Olun

@