Gemideki dehşet anları

GAZZE'ye yardım götüren ve uluslar arası sularda İsrail'in saldırısına uğrayan filodaki ‘Gazze’ adlı geminin üç mürettebatı yurda döndü. Mürettebattan Kutlu Tiryaki, İsrail askerlerinin silah kullandığını belirterek, “İnsanlar kendilerini suyla korumaya ç

Gündem 01.06.2010, 10:46
Gemideki dehşet anları

GAZZE'ye yardım götüren ve uluslar arası sularda İsrail'in saldırısına uğrayan filodaki ‘Gazze’ adlı geminin üç mürettebatı yurda döndü. Mürettebattan Kutlu Tiryaki, İsrail askerlerinin silah kullandığını belirterek, “İnsanlar kendilerini suyla korumaya çalış” dedi.

Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla, saat 22.20 sıralarında İstanbul’a gelen geminin 3 mürettebatı Kutlu Tiryaki, Asım Emir ve Bayram Kalyon yakınları tarafından karşılandı. İsrail askerlerinin Türk gemilerine askeri gemiler, helikopter ve hücum botlarla saldırdığını belirten Gazze gemisinin telsizcisi Kutlu Tiryaki, “Yaklaşık 68 mildeyken operasyon yapacaklarını bize duyurdular. Silah olmadığını insanı yardım taşıdığımızı belirtmemize rağmen uyarılara devam ettiler. Mavi Marmara gemisine operasyona başladılar. Mavi Marmara gemisinden gelen direktifle kaçmaya başladık ama bizi yakaladılar. Bir saat önce bütün iskele sancak tarafından hücum botlarla gemimize çıktılar. Güverteye çıktık ellerimizi kaldırarak bekledik. Bize herhangi bir sert davranış olmadı ama Mavi Marmara gemisine rastgele ateş açtıklarını gördük. Mavi Marmara kaptanı bize, ‘rastgele ateş açıyorlar. Siz buradan uzaklaşın’ dedi. Gemiye çıkan askerler bizi dinlenme odasında topladılar. Tek tek sorgumuzu aldılar. Daha sonra kıyıda bizi gemidin inderdiler ve tel örgülü araçlarla bir yere götürdüler. Sınır dışı edileceğimizi anlatan bir kağıt imzalattılar. Bir sürü soru sordular. Fotoğraflarımızı çektiler. İmzalttıkları kağıtta ne yazdığını bilmiyoruz” dedi.

GEMİYE ÇIKAMAYINCA HELİKOPTERLE ASKER İNDİRDİLER

İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisinin her tarafını sardığını belirten Bayram Kalyon da, “Orada tek silahımız suydu. Biz de onlara suyla müdahale etmeye çalıştık ama onlar direk Mavi Marmara gemisine hücum ettiler. O geminin her tarafını sardılar. Gemiye çıkamayınca helikopterlerle asker indirdiler. El bombası ile gemiye saldırı yaptılar. Biz baktığımızda aşağıya doğru ateş kıvılcımları atılıyordu. İfademiz alındı zırhlı arabalarla bizi havalimanına götürdüler. Orada bekledik sonra THY uçağına koydular ve Türkiye’ye gönderdiler. Bize neden geldiğimizi amacımızın ne olduğunu sordular. Ne iş yaptığımızı sordular” diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
alisafi 11 yıl önce
İSRAİLLİ BAKAN HUKUK BİLMİYOR HERHALDE, yer uluslararası kara sular, ve bandıra Türk bandırası, Yani gemi güvertesi Türk Kara parçası sayılıyor. Orada, geçerli hukuk Türkiye Cumhuriyeti hukuku, Orada israilliyede Türkede bir müessir fiil işlenmişse, Türkiye Cumhuriyeti kanunları uygulanır. Bu yasaları uygulamayı, Gemide, ateş ederek İnsanları öldüren israilli askerleri YARGILANMALARI İÇİN İSRAİLİN TÜRKİYE İADE ETMESİNİ TALEP ETMELİYİZ.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@