Gazze'de salgın başladı! Bakanlık'tan açıklama: Kontrol edilemez!

İsrail'in Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana sürdürdüğü kanlı bombardıman binlerce Filistinliyi hayattan koparırken binlercesinin de yaralanmasına yol açtı.

Gazze'de salgın başladı! Bakanlık'tan açıklama: Kontrol edilemez!

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nde temel yaşam ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanamaması nedeniyle salgın hastalıklar baş gösterdi.

23 binden fazla cilt hastalığı ve su çiçeği gittikçe yayılıyor. Sağlık bakanlığına göre salgınları önlemek mevcut şartlarda imkansız.

Yerleşim yerleri ve sağlık kurumlarının yerle bir olması yeni ve çok ciddi bir sorunu beraberinde getirdi. Filistin Sağlık Bakanlığı birinci basamak sağlık kuruluşlarında çoğu çocuk çok sayıda kişide salgın hastalık tespit edildiğini aktardı.

Gazze'yi sarsabilecek salgın hastalık dalgası konusunda uyarıda bulunan Bakanlık, saldırılar nedeniyle yaşanan sağlıksız ortam nedeniyle salgın için "kontrol altına alınamaz" notunu düştü.

3 BİN FARKLI CİLT HASTALIĞI YAYILIYOR
Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, 50 binden fazla yerinden edilmiş Filistinlinin, Şifa Hastanesi'nde, on binlercesinin bölgedeki farklı hastanelerde, binlercesinin de okullarda barınmaya çalıştığını söyledi. Bu durumun, bölge sakinleri için ortamı güvensiz hale getirdiğini belirterek, "Bu da salgın hastalıkların ve cilt hastalıklarının yayılmasına yol açıyor" ifadesini kullandı.

Kudra, Gazze'de 3 binden fazla cilt hastalığı ve bulaşıcı hastalığın yanı sıra yerinden edilmişler arasında hızla yayılan onlarca suçiçeği vakasını tespit ettiklerini aktardı. Su ve kişisel hijyen olanağının bulunmayışı nedeniyle hastanelerdeki yaralıların daha fazla enfeksiyon kaptığını ifade eden el-Kudra "Gazze'de ilerleyen zamanda ciddi sonuçlar doğuracak büyük bir insani, sıhhi ve çevre felaketiyle karşı karşıya olunduğu" uyarısında bulundu.

SAĞLIK SİSTEMİ TAMAMEN ÇÖKTÜ
Kudra, ayrıca Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye gelen yardım malzemelerinin sağlık veya insani gereksinimleri asgari düzeyde bile karşılamadığını belirtti.

Filistinli yetkili, "Tıbbi malzeme ve ilaç da dahil olmak üzere tıbbi imkanların ve yakıt yetersizliğinin bir sonucu olarak sağlık sisteminin tamamen çöktüğünü duyurduk. Hastanenin çeşitli bölümlerinde yığılmış durumdaki çok sayıda yaralı ve hastaya sağlık hizmeti verilemiyor" dedi.

İSRAİL "SAVAŞ SUÇU" İŞLİYOR
İsrail, abluka altındaki bölgeye saldırıların yanı sıra Gazze sakinlerine su, yiyecek, ilaç ve yakıt tedarikini de kesiyor. Uluslararası Af Örgütü dahil olmak üzere uluslararası kuruluşlar bu durumu "savaş suçu anlamına gelebilecek bir uygulama" şeklinde yorumluyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler