alexa metrics

banner536

Flaş PCR testi kararı! Tamamen kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş PCR testi açıklaması geldi.

Gündem 15.01.2022, 13:38
Flaş PCR testi kararı! Tamamen kaldırıldı

Aşısız vatandaşlar için belirlenen yerlere PCR test yaptırarak girme şartı kaldırıldı. Böylece aşı yaptırmayan vatandaşlar konser, sinema vb. etkinliklere test yaptırmadan girebilecek.

Sağlık Bakanlığı'nın aşısız ve aşı sürecini tamamlamayan kişilerin toplu alanlarda bulunması ve seyahat etmeleriyle ilgili genelgesi değişti. Koronavirüs Bilim Kurulu'nun yeni tavsiye kararı doğrultusunda genelge yürürlükten kaldırıldı. 81 il valiliğine kararla ilgili yazı gönderildi.

Söz konusu yazıda şöyle denildi:

"Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden;

- Uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce,

- Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce,

- Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.),

- Tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara,

- Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir.

Bu çerçevede; Sağlık Bakanlığının ilgi (ç) yazısı doğrultusunda, Bakanlığımızca yayımlanan ilgi (a) ve (b) Genelgelerimizin tüm hükümleri ile ilgi (c) Genelgemizin 3'üncü maddesinin uygulamadan kaldırılmasına karar verilmiştir. Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususlarında bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederiz."


Yorumlar (1)
Remzi-1461 3 gün önce
15 gün önce İstanbul'dan Trabzon'a cenazemi götürmek için pcr test yüzünden çekmiş olduğumuz eziyeti ve cenazemizi bir gün geç defnetmemize sebep olan uygulamanızı yüce Allah'ın huzurunda görüşmek üzere.Bu dünyada koltuğunuzun gücü var elbette;fakat Yüce Allah'ın huzurunda dünyadaki hiç bir makam ,mevki ve koltuğun gücü geçerli olmayacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@