7m


7m

hyundai

Flaş gelişme! Yerli otomobilde siparişler başlıyor!

Yerli otomobilde ön taleplerin tek elden toplanması için çalışma başlatıldı. TOBB’un bünyesinde yapılacak talep toplamada ön ödeme için 30-40 bin TL toplanması planlanıyor. Birlik odalara yazı gönderecek.

Gündem 31.12.2019, 10:10
Flaş gelişme! Yerli otomobilde siparişler başlıyor!

Başlıyor! 30-40 bin TL...Vatandaşlardan 'tam not' alan Türkiye'nin Otomobili'nde ön talep başvuruları için hazırlık başladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobilin tanıtıldığı gün yaptığı ön alım çağrısı üzerine organizasyonun tek elden koordine edilmesi için çalışma başlatıldı. Edinilen bilgilere göre, iş dünyasının alımlarında koordinasyonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sağlayacak.

Anadolu'nun dört bir tarafından gelen 'almaya hazırız' mesajları ön ödeme listesine alınacak. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) dışında başlatılan çalışma ile otomobili almak isteyenlerin sayısı ve ödeyecekleri rakam belirlenecek. Fabrika kurulduğu andan itibaren oluşturulacak hesapta ön ödeme paraları toplanmaya başlanacak. Bu modelle, otomobil fabrikasının yatırımı için gerekli olan finansmanın bir kısmının da sağlanacağı belirtiliyor.

TOBB'un önümüzdeki günlerde ön ödeme konusunda oda ve borsalara yazı göndereceği öğrenildi. 81 il, 160 ilçeye yayılmış 365 oda ve borsanın üst kuruluşu olan TOBB'un devreye girmesiyle işler hızlanacak. Ön ödeme miktarının 30-40 bin lira olarak belirlenmesi bekleniyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Anadolu'nun her yerinden gelen yerli otomobil alım talepleri nedeniyle başlatılacak ön alım kampanyasının, yerli ve milli otomobile destek olacağını söyledi. Burkay, "Bu kampanya tabandan gelen taleplerle öne alındı. Fabrikaya en büyük destek bu kampanya olacak. Şu anda neredeyse yıllık üretim rakamı olan 175 bin adetlik kadar talep var. Bunun realize olması açısından ön alım kampanyası önemli bir adım olacak" dedi.

Oda ve borsa başkanları ön ödeme uygulamasının Tesla'nın modellerinde yapıldığını belirterek, "Elimizi taşın altına koymaya hazırız" dedi. Elektrikli araç üreticisi Tesla'nın ilk pick-up modeli Cybertruck, tanıtımının üzerinden bir hafta geçmeden 200 bin ön sipariş almıştı.

Fabrikanın Bursa'da kurulacak olması da şehirde heyecan yarattı. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, kentin otomobil sektöründe sahip olduğu üretim yeteneği, yetişmiş insan kaynağı ve lojistik imkânlarıyla bu tarihi sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğini söyledi.

Burkay, "Bursa, gelişmiş imalat altyapısını ve yan sanayisini ileri teknolojiye uyarlayarak Türkiyemizin milli otomobil üretiminde de en güçlü şekilde hissettirecektir" dedi. Yerli otomobil üretimi için desteğini açıklayan ilk kuruluşlardan biri olduklarını ve yatırımın Bursa'ya kazandırılması noktasında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği içinde çalıştıklarını ifade eden Burkay, "Bursa ekonomisinin nitelikli dönüşümü ve bu tür makro yatırımları kente kazandırmak adına gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, yerli otomobil projemiz için de güçlü bir altyapı oluşturdu" dedi.

TOGG ortaklarından olan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da kendi şirketlerinde kullanılan bin kadar binek otomobilinin tamamının yerli araçla değiştirileceğini söyledi.

Türkiye'nin Otomobili piyasaya çıktığında şehircilik anlayışını da dönüştürecek. Yollar, yerli aracın sahip olduğu son teknoloji navigasyonlara uydurulacak. Yerli otomobil ile Türkiye'nin 'yol mühendisliği' alanında da önemli aşama kaydedilecek. Otomobilin teknolojisiyle uyumlu şekilde yapay zeka ile entegre çalışan otoyollar üzerine çalışmalar hız kazandı. Akıllı otobanlar ve konuşan tabelalar ile olası kazaların önüne geçmek için sürücülere anlık ikazlar verilecek.

Otomobil üreticilerinin açıkladığı üretim planlarına göre; 2022'ye kadar dünya genelinde 100 yeni elektrikli araç modeli satışa sunulacak. 2030'da ise küresel araç imalatının yüzde 40'ı elektrikli, yüzde 46'sı hibrit araç olacak. Yerli otomobil ile Türkiye, dünyadaki dönüşüme ayak uydurmuş yeni bir oyuncu olacak. Otomobilin getireceği değişimlerden biri de benzin istasyonlarının şarj istasyonlarına dönüşmesi olacak.

Gerekli batarya teknolojisinin kamuözel işbirliği ile geliştirilmesi için düğmeye basıldı. Geliştirilen pil teknolojileri otomotivin yanında birçok sektörü de etkileyecek. Türkiye'de 1.000 civarında bulunan şarj istasyonlarının sayısı kısa zamanda artacak. 2022 sonrasında özellikle İstanbul- Ankara arasındaki otoyollarda yüzlerce şarj istasyonu kurulacak.


Yorumlar (14)
oldu.. 2 yıl önce
Sonra para nerde yok araba nerde yok olmayalım ?
Önce üretin sonra para toplayın, daha ortada fabrika bile yok
Osman Berk 2 yıl önce
Yerseniz.
Göktürk Bozkury 2 yıl önce
Yiyen çok osman kardeşim 2016 da tanıtımı yapılan yerli otoya noldu kamuflajı bile sökülmemişti 2020 de yollarda olacaktı siperiş yağıyordu hani ? 40 milyon euro ya saab firmasına prototipi yaptırlmıştı nerde o araçlar ? Araçlar yoksa parası nerde ? Yerli otomobil tabiki üretilsin her konuda millileşelim eyvAllah ama her şeyi şova dökneyin be kardeşim sen milli otomobil üretmeden patates buğday bakliyat üretmeye bak önce insanların karnını doyur kuzey kore de nükleer füzeler üretiyor pakistan yerli savaş uçağını üretiyor çok mu gelişmiş zengin ülkeler ?
Ali KAYA 2 yıl önce
Milletin parasını bedavadan yemenin kestirme yolu.
İnsan 2 yıl önce
Her şeyi bilmek ve yorum yapmak zorunda değilsiniz.
Vatandaş 2 yıl önce
Jet Fadıl da böyle yapmıştı....
doğan yıldız 2 yıl önce
kanal istanbulu yerli kaynaklardan yaparız lafı ne olacak peki. kanal masrafları arsa sahiplerinden mi toplanacak.
yorumcu 2 yıl önce
Bence once devlet kurumlarini , belediyeleri , ozel kurumlari , ticari taksileri bu yerli arabayla donatirsan zaten yillik 175bin adet uretilecek bu arabaya musteri aramaya gerek bile kalmaz.Hem devletin masrafi azalir.tabi masrafi azaltmak niyeti varsa. Reis maybach’dan vazgececekmi? Diyanet isleri baskani mercedesten vazgecip bu yerli arabaya binecek mi?”Biz vatandas yerli arabaya binsin diye bu ise giristik” ayaklarini birakin.Once kendin binecen o yerliye.Elinizi vatandasin cebinden cekin, devletin masraflarini ve israflarini azaltin, vergi diye garibanin bogazina cokmeyin Biz o zaman ithal arabada binsek bize koymaz.
baybars 2 yıl önce
Boş konuşan zevat , o elinizdeki elektonik aleti bir tek egonuzu tatmin etmek için değil de biraz araştırıp öğrenmek için kullansanız burada böyle zırvalamazdınız. Bak siz kendinizi yormayın diye ben buraya yazıyorum bir zahmet izleyin sonra eleştirin “Mega Fabrikalar Elektrikli Otomobil Tesla Model S Fabrikas”
Trabzon 2 yıl önce
Sedan 25,30 arası olsun be ya
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@