banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Fındık savaşı rekolte tartışmasıyla devam ediyor

Fındık ihracatçıları Tarım bakanını hedef alan Enginyurt’a mı cevap verdi?

Gündem 04.08.2020, 15:31
Fındık savaşı rekolte tartışmasıyla devam ediyor

 Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, rekolte üzerinden açıklama yaptı üstü kapalı Cemal Enginyurt’a gönderme yaptı

Haber61/Haber Servisi
                                         
 Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, rekolte tartışmalarına açıklama getirdi. 

 Başkan Sevinç, şunları söyledi;  “Bilindiği üzere 2020 yılı Türkiye fındık rekoltesi tahminleri, bu yıl kamuoyunda her zamankinden daha farklı bir şekilde gündeme gelmiştir.  Yapılan bazı polemiklerde Birliğimiz rekolte tahminlerine de atıfta bulunulduğu için bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür. 
Öncelikle belirtmek isteriz ki Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından yapılmakta olan rekolte tahminleri 15 yıldan bu yana bilimsel yöntemlerle ve aynı Ziraat Mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.  Birliğimizin tek amacı, her zaman olduğu gibi rekoltenin gerçeğe en yakın şekilde tahmin edilmesi olup, bu çerçevede açıkladığımız rekolte tahmininin daha önce başka kişi veya kuruluşlarca açıklanan tahminlerle uyumlu olup olmadığı hiçbir şekilde ilgilendiğimiz bir konu değildir. Esasen geçmiş yıllardaki rekolte tahminlerimizin herkesten farklı olması da  bu hassasiyetimizin bir göstergesidir. Hele ki rekolte tahminimizin siyasi saiklerle siyasilerin kendi polemiklerinde kullanılması hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceği gibi Birliğimiz bu tartışmaların hiçbir zaman içinde olmamıştır ve olmayacaktır.  Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, en sağlıklı rekolte tahmin çalışmaları Temmuz ayında yapılan çalışmalar olup, Mayıs ayında yapılan çalışmalar karanfilden çotanağa geçişin erken evresinde yapılan çalışmalar olduğu için Temmuz ayı tahminleri ile kıyaslanması doğru değildir. Hal böyle olmakla birlikte yapılan tartışmalarda maalesef sadece Mayıs ayında açıkladığımız rekolte tahmininin öne çıkarılması Birliğimiz tarafından da üzüntüyle karşılanmaktadır.”

Başkan Edip Sevinç’in bu son açıklamaları akla MHP’den ihraç edilen ve fındık rekoltesiyle alakalı son yaptığı açıklamalarla Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi hedef alan Cemal Enginyurt’u getirdi.

Enginyurt, rekolte üzerinde oynama yapıldığını ima ederek, ağır suçlamalar getirmişti.

Edip Sevinç’in son açıklamaları da Enginyurt’a bir cevap olarak görüldü.

Peki Enginyurt ne demişti?

İşte o sözleri;

 “Ben Ordu'ya yanlışları da eksikleri de söyleyeceğime dair söz vererek milletvekili oldum. Hemşehrilerimin hakkını savunacağım dedim ve savundum. Fındık üreticilerinin yanında oldum ve onların mağdur edilmelerine sessiz kalmadım.” 

“Pandemi süreci yaşadık ve Ordu'da fındık üretimiz mağdur olmasın dedik. Güzel bir fındık fiyatı verilerek insanımızın yüzünün gülmesini istedik. Tarım Bakanı Ordu'ya gelip fındık fiyatı pahalı olursa Avrupa'ya satamayız dedi. Rekolte 600 bin tonun altındayken Tarım Bakanı gelip 665 bin ton rekolte açıkladı. Bekir Pakdemirli'nin o açıklamasından sonra bir saat içinde fındık fiyatı 21 TL'den 18 TL'ye düştü.

“Tarım Bakanı'na rekolte 665 bin ton olursa istifa edeceğim sende dediğin rakam tutmazsa istifa edecek misin dedim. Üreticinin, fındıkçının hakkıyla oynama, insamızın cebine zarar verme dedim MHP yönetimi fındık üreticilerinin hakkında savunduğum için beni ihraç etti. İsterdim ki helalleşip ayrılsaydık, bayram öncesi MHP için burada mücadele veren 19 ilçe başkanımla helaleşme imkanı verilseydi. Kırgın değilim ama üzgünüm ve başka partiye geçmek gibi bir niyetim de yok.”


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@