alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

EYT ve Asgari ücretliler için düzenleme yolda

EYT'li, asgari ücretli ve dar gelirliler için düzenleme yapılacağı belirtildi.

Gündem 02.11.2021, 08:47 02.11.2021, 09:20
EYT ve Asgari ücretliler için düzenleme yolda

Son dönemde artan enflasyondan etkilenen dar gelirlilerin üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ve emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yapılması planlanıyor. Buna göre; önlemler arasında dar gelirli ve dezavantajlı grupların gelirinin artırılması, 2 bin TL altında emekli maaşı kalmaması, asgari ücret artışları, alt gelir grubuna vergi destekleri sağlanması yer alıyor. Ayrıca EYT ile ilgili sigorta prim gün sayısını dolduranlar için bir düzenleme de düşünülüyor.

Hükümet asgari ücret artışı, enflasyondan daha çok etkilenen dar gelirlilerin üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ve emeklilikte yaşa takılanlara yönelik düzenlemeyi de içeren bir dizi çalışma başlattı.

VERGİ DESTEĞİ SAĞLANACAK

Reuters'a konuşan iki yetkiliden edinilen bilgiye göre, iktidarın çalıştığı önlemler arasında dar gelirli ve dezavantajlı grupların gelirinin artırılması, 2 bin TL altında emekli maaşı kalmaması, asgari ücret artışları, alt gelir grubuna vergi destekleri sağlanması yer alıyor. Yapılan çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak maliyetlere göre hangi desteklerin sağlanacağına karar verilecek.

DAR GELİRLİNİN ÜZERİNDEKİ BASKI AZALTILMAK İSTENİYOR

Reuters'a bilgi veren yetkililer %20'ye ulaşan enflasyon nedeniyle daha çok etkilenen dar gelirli ve dezavantajlı grupların üzerindeki baskıların azaltılmasının hedeflendiğini belirttiler. Değerlendirilen önlemler arasında enflasyonun üzerinde asgari ücret artışı, dar gelirliler için enerji faturalarında destek sağlanması ve SGK ödeneklerinde memur maaş artışları da yer alacak.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya ilişkin yorum yapmadı.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Emeklilikte yaşa takılanlar ( Eyt ) da ilk kez bir çalışmada yer alacak. Bir kereye mahsus olmak üzere, sigorta prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için gerekli yaş süresini bekleyenler için, bir düzenleme değerlendirmeye alındı. Bekleme süresini 2-3 yıl düşürmeyi amaçlayan plana göre, prim gün sayısını tamamlayanlar veya şu anda emekli olmak için 56 yaşını bekleyenlere 2-3 yıllık bir avantaj sağlanması değerlendirilecek.


Yorumlar (4)
KOÇ 61 1 ay önce
İşverene teşvik vereceğine asgari ücretliden vergiyi kaldır en az 1000 tl maaşı artar bu kadar vergiyi en az ücret alandan almak ne demek 6 milyon insan asgari ücretle yaşam mücadelesi veriyor utanın ayıptır ayıp.
Remzi-1461 1 ay önce
2000 Lira emekli maaşı alan yeterli öylemi?En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşit olsa ne olur acaba?Miletvekillerine her türlü nimet var,devletin memuruna her türlü nimet var;fakat başkasına geldi mi ekonomi uygun olmuyor öyle mi?
bahar 1 ay önce
ASGARİ NET ÜCRET NEYSE EMEKLİYE BAĞLANAN MAAŞDA AYNI ORANDA OLMALI KİŞİ SGK GİRİŞİ 92 İSE OYILIN EMEKLİ KAYSAYISI BAZ ALINMALI HİÇ ESKİ GİRİŞE YENİ KANUNDAN EMEKLİLİLİK VERİLİRMİ
bahar 1 ay önce
AYNI ŞARTLARDA 2002 DE EMEKLİ OLSAYDIM BAĞLANAN MAAŞ 2600 GİBİ OLACAKTI OYSAKİ EMEKLİ KATSAYI HESAPLAMA SİSTEMİ DEĞİŞTİRLDİĞİ İÇİN 1500 BAĞLANIYOR ASGARİ GEÇİM ORANI 2880 İKEN

Gelişmelerden Haberdar Olun

@