Eski KTÜ profesöründen Koronavirüs tedavisinde önemli başarı

KTÜ eski Profesörü Ercüment Ovalı ve ekibi tarafından koronavirüse yönelik yapılan çalışmalarda çok önemli bir gelişme yaşandı.

Gündem 28.03.2020, 11:41 28.03.2020, 12:28
Eski KTÜ profesöründen Koronavirüs tedavisinde önemli başarı

Haber61 – Haber Servisi – KTÜ eski Profesörü Kök hücre ve yapay deri çalışmalarıyla dünya çapında tanınan Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı labaratuvar ortamında koronavirüsle ilgili yaptığı çalışmalarda büyük bir başarı sağladı.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi koronavirüs vakalarının, hastalığı yenen insanların kanındaki antikorlar aracılığı ile tedavi edilebilmesi için proje hazırladı. Projeyi Sağlık Bakanlığı’na sunan Ovalı ve ekibi onay aldı.

6 NİSANDA BAŞLIYOR

Ercüment Ovalı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla güzel haberi verdi.

Ovalı paylaşımında “6 nisanda ilk covid19 spesifik immun plazma 12 hastanin tedavisi için bir klinik calisma kapsaminda kullanılmaya  başlıyor.  Bakanlık projemize onay verdi.  Üretim başladı. Kahramanlarımı öpüyorum.” dedi.

Eski KTÜ profesöründen Koronavirüs tedavisinde önemli başarı

ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

1961 yılında dünyaya gelen Doktor, Bilim Adamı Hematoloji uzmanı Ercüment Ovalı Kırklareli Babaeski doğumludur.

Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamış ardından 19 Mayıs Üniversitesinde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamlamıştır.

2009 yılına kadar KTÜ'de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirmiş aynı zamanda Türkiye'nin ilk hücre işlem labaratuvarını açmıştır.

Henüz 38 yaşında iken Profesör ünvanını almıştır. Günümüzde özel bir hastanenin Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve aynı hastanen Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürmektedir. GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını yapmaktadır.

2017 yılında Amerika'dan Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir.

Türkiye'de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişi olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı buluşları ile dünyaya adını duyurmayı başarmış çalışmaları ile ilklere imza atmaya devam etmektedir.

2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü'nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin'deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

Eski KTÜ profesöründen Koronavirüs tedavisinde önemli başarı

Yorumlar (8)
İsimsiz 11 ay önce
Türklüğüne vatan aşkına millet sevgine kurban olduğum hocam.
-İçlerinden biri, bir gün evvel beni aradı ve 'Hocam kanıma dokunuyor, biz böyle evde elimiz kolumuz bağlı duracak mıyız? Öleceksek de adam gibi ölelim' dedi. 'Ne yapmak istiyorsun? İnsanların kaçtığı bir virüsü milyonlarca defa lobaratuvarda çalışacaksın ve sadece 15 santim ötende olacak. Hepiniz hayatınızdan olursunuz' dedim. 'Ben varım' dedi. Sabah baktım bütün ekip toplanmış. Allah aşkına ekibe al beni terinizi siler bastiginiz yerleri paspas yaparım ! Allah yardımcınız olsun
eskiya61 11 ay önce
Biz bu adamı KTÜ den postaladık. Hiç uğruna.
ALİ ÇELİK 11 ay önce
Hocam!
Tüm engellere ve engellemelere karsı bu insanlık için neler yapmaya çalıştığını biliyorum. Yeni çalışmalarında da basarılı olacağına inanıyorum.
Sevgilerimle...
ferit gedikli 11 ay önce
Öncelikle hocamın ve ekibinin eline sağlık. Kendilerini tebrik ediyorum. Ancak bir düşüncemi paylaşmak istiyorum. Bu tür insanların(Bilim adamlarının) çalışmalarının ve kim olduklarının gizli tutulması ve teşhir edilmemesi lazım.
Özcan 11 ay önce
Allaha şükürler olsun ki böyle ilim insanımız var.spor yorumlarında küfür ve yakaladıktan başka birşey yok.Hak edemedikleri kadar övgü ve maddiyat memlekete verdikleri bir hiç.vergi dahi vermiyorlar ama baş tacilar .Bilim insanlarına Maneviyat için ilim insanına sevgi ve saygılar sunuyorum. IYIKI VARLAR
şaka sanırsam 11 ay önce
Viral virüslere bu tarz müdahaleler yıllardır yapılır ama en büyük sıkıntı o virüsün mutasyon geçirmemesi gerekliliğidir. Her mutasyon rna değişimi yapacağından bu haber bi haber insanlara moral olsun diye yapılmıştır şeklinde algı oluşturdu bende.
Hanedan 11 ay önce
Bilim adamı araştırmacı doktor hangisi sizi tarif ediyor kimsiniz yanı
Sinan öz 11 ay önce
Eşim 1997 yılında yakalandığı hoçkin lenfoma hastalığında kemoterapi ile tedavi oldu 2002 yılında tekrarladı ercumet beyin hüçre nakli ile eşim düzldi 2004 yılında ikizlrim oldu hala eşim çok iyi Allah razı olsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@