Eski başbakan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti / Yıldırım Akbulut kimdir?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 86 yaşında hayatını kaybetti.

Gündem 14.04.2021, 16:57 14.04.2021, 17:10
Eski başbakan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti / Yıldırım Akbulut kimdir?

Eski başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Kalp Merkezi'nde tedavi altına alınan 85 yaşındaki Akbulut'un yoğun bakım ünitesinde tutuluyordu. Akbulut, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 86 yaşında hayatını kaybetti.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR?

Yıldırım Akbulut 80'li ve 90'lı yıllarda Türk politikasının önde gelen isimleri arasında yer alıyordu. Yıldırım Akbulut, iki kez de TBMM Başkanlığı görevini de üstlenmişti.

Erzincan'da 15 Kasım 1935'te dünyaya gelen Akbulut, babasının PTT memuru olması dolayısıyla ilkokulu Eskişehir'de, ortaokulu Samsun'da, liseyi ise Erzincan'da okudu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip serbest avukatlık yapan Akbulut, Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı görevinde bulundu.

Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer alan ve 1983'teki genel seçimde ANAP Erzincan Milletvekili olarak TBMM'ye giren Akbulut, 26 Ekim 1984 - 6 Eylül 1987 arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

1987'deki genel seçimde yeniden milletvekili olan Akbulut, TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989'a kadar sürdürdü.

Turgut Özal'ın 1989'da Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut'un Başbakanlığında 47. Hükümet kuruldu.

17 Kasım 1989'daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi'nde Özal'dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Hamza 6 ay önce
Zaman işte şimdikilerde ğün ğelip böyle haber olacak oba takın Okan şimdinin müktedirlerine uzak değil mühüm olan nasıl anılacağı nasıl yad edileceği ardından ne denileceği birinin canını yaktımı zarar verdimi falan eeee şimdiki zatı muhterem için pek iyi şeyler söylenecekmi bilmem dost acı söyler ben uyarayımda, o bitmeyen kini ve hırsı doymak bilmez nefsini belki biraz dizinler.
Hasan 6 ay önce
İyi insandı, dürüst insandı. Entrikalarla başbakanlıktan indirldi. Allah rahmet etsin. Önemli olan dünyadaki ünvanları bırakınca iyi anılmak. Tam bir Anadolu çocuğuydu. Koltuktan indirenler in de halini gördük. Rahmet diliyorum.
halil bilgin 6 ay önce
30 yıl içinde dünya değişiyor... O günlerde en gözde simaların bugün esamesi okunmuyor... Vay be... Mekanı cennet olsun...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@