7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Eski Başbakan'a suikast! Ülke ayağa kalktı...

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Nara kentinde katıldığı etkinlikte pompalı tüfekle vuruldu.

Gündem 08.07.2022, 08:56
Eski Başbakan'a suikast! Ülke ayağa kalktı...

Japonya Devlet Televizyonu NHK'nin haberine göre Shinzo Abe, kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için açık havada yapılan etkinlikte yaptığı konuşma sırasında göğsünden vuruldu.

DURUMU AĞIR
Kanlar içinde kalan eski Başbakan acil hastaneye kaldırıldı. Ağır yaralı Abe'nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Eski Başbakan'a suikast! Ülke ayağa kalktı...

SALDIRGAN YAKALANDI
Polis 40 yaşlarında olan saldırganın Abe'yi arkasından pompalı tüfekle vurduğunu duyurdu. Saldırgan kısa süre içerisinde ekipler tarafından yakalandı.

Eski Başbakan'a suikast! Ülke ayağa kalktı...


2 YIL ÖNCE GÖREVİNİ BIRAKMIŞTI
Japonya'nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe ülkenin en uzun süre iktidarda kalan başbakanı olmuştu. Abe görevi, iki yıl önce sağlık gerekçeleriyle bırakmıştı.

Eski Başbakan'a suikast! Ülke ayağa kalktı...

ŞİNZO ABE KİMDİR?

Japonya'nın II. Dünya Savaşı sonrasında göreve gelen en genç başbakanı ve savaştan sonra doğmuş ilk Japon başbakanı Abe, parlamenter Kan Abe'nın torunu ve eski dışişleri bakanı Shintaro Abe'nin oğlu. Nagata'da doğan Abe, Seikei Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okuyup 1977 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD'ye Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde siyasal bilgiler okumak üzere taşındı. Nisan 1979'da Abe, Kobe Steel'da çalışmaya başladı. 1982'de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalıştı.

Eski Başbakan'a suikast! Ülke ayağa kalktı...

9 Eylül 2007'de, Afganistan'da görev yapan Japon Deniz Kuvvetleri personelini geri çekme planını askıya aldı. 12 Eylül 2007 tarihinde sağlık sorunlarını ileri sürerek istifa etti. Shinzo Abe , 478 oyun 328'ini alarak ikinci kez başbakan oldu. Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu göreve ikinci kez gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. başbakan oldu. 26 Aralık 2012'de göreve başladı. 28 Ağustos 2020'de Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının yeniden tekrarlamasını gerekçe göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisinin Genel Başkanlığından istifa edeceğini duyurdu ve 16 Eylül 2020'de görevi devretti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@