Erdoğan’dan ’kararlılıkla devam’ mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her zaman dünya mazlumlarının yanında olmayı ortak paydamız olarak belirledik. Bundan sonraki süreçte yine bu kararlılığımızı aynı şekilde sürdüreceğiz” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve

Gündem 19.12.2014, 17:14
Erdoğan’dan ’kararlılıkla devam’ mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her zaman dünya mazlumlarının yanında olmayı ortak paydamız olarak belirledik. Bundan sonraki süreçte yine bu kararlılığımızı aynı şekilde sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve bir dizi temaslarda bulunan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti ve Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Mutabakat ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri İşbirliği Anlaşması’nın imzalanmasının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile birlikte gerek ili gerekse heyetler arası çalışmalar yaptıklarını söyledi. Katar Emiri Al Sani’yi Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ile Katar arasındaki süreci ele almak suretiyle bugüne kadar gelinen noktayı verimlilik açısından gerek siyasi, gerek ekonomik alanda nedir, bundan sonraki hedefler neler olabilir, bu adımları atarken askeri alanda neler yapabiliriz, nitekim az öncede askeri işbirliği ile ilgili anlaşmayı böylece imzalamış olduk. Bundan sonraki süreçte bu alanda da birçok şeyleri beraber yapabileceğimizi açık ve net olarak bu anlaşma ile ortaya koymuş oluyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İLE KATAR HİÇ AYRI DÜŞMEDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle stratejik düzeydeki komitenin kurulmuş olmasının Türkiye ve Katar açısından büyük önem arz ettiğini söyledi. Bu konuda bundan sonraki süreçte gerek bakanların, gerekse Emir ve Cumhurbaşkanı olarak kendisinin Türkiye ile Katar arasındaki ilişkileri çok detaylı, çok daha farklı bir şekilde sürdüreceklerini ve atacakları adımların geleceğe yönelik her iki ülkenin de gerek ulusal, gerek bölgesel, gerekse uluslararası bazda neler olabileceğinin bir teminatı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek başbakanlığım döneminde, gerekse cumhurbaşkanlığımız döneminde Arap dünyasında olsun, İslam dünyasında olsun attığımız birçok adımlar var ki bu adımlarda Türkiye ile Katar bugüne kadar hiç ayrı düşmedi. Her zaman birlikte olduk, her zaman dayanışma içerisinde olduk ve her zaman da dünya mazlumlarının yanında olmayı ortak paydamız olarak belirledik. Bundan sonraki süreçte yine bu kararlılığımızı aynı şekilde sürdüreceğiz. Özellikle Irak’taki, Suriye’deki gelişmeler, Filistin’deki gelişmeler, bunları ele alma imkanımız oldu. Libya’daki, Tunus’taki, Kıbrıs’taki konuları ele alma imkanımız oldu ve bu çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz” diye konuştu.

“EN KISA ZAMANDA KONUŞMAYA BAŞLAYALIM”

Türkiye’deki yatırımların birçoğunda artık Katarlı işadamlarının Türkiye’ye yönelik kararlı adımlarını gördüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Katar’ın bu noktadaki iradesini çok açık görüyoruz. Bundan dolayı memnuniyetimizi ifade etmek isterim ve Türk iş adamlarının da Katar’da bugüne kadar 15 milyar dolarlık bir yatırımın olduğunu ele aldığımız zaman bu konuda Katar yönetiminin ne kadar iş adamlarımıza sıcak baktığını göstermesi bakımından bu da büyük önem arz ediyor. Şuanda aramızdaki ticaret hacmi bizleri tatmin eder bir noktada değil. Henüz ortalama olarak 600 milyon dolarlar civarında. İstiyoruz ki artık burada milyar dolarları inşallah en kısa zamanda konuşmaya başlayalım ve bu ticaret hacmini buralara çıkarabilirsek bu tabi çok çok daha iyi olacak, güzel olacak. Fakat bugünkü atılan imzalar Türkiye ile Katar arasındaki süreci çok daha verimli kılacak imzalardır ve ben bu imzaların da ülkelerimiz için, haklarımız için hayırlarla vesile olmasını Allah’tan temenni ediyor, kendilerini ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti şahsım ve milletim tekrar ifade ediyorum.”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@