Erdoğan Obama görüşmesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın resmi davetlisi olarak özel ''ANA'' uçağı ile TSİ 01.40'ta ABD'nin başkenti Washington'a gitti. Recep Tayyip Erdoğan'ı, Andrews Hava Üssü'nde Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy karşıl

Erdoğan Obama görüşmesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın resmi davetlisi olarak özel ''ANA'' uçağı ile TSİ 01.40'ta ABD'nin başkenti Washington'a gitti.

Recep Tayyip Erdoğan'ı, Andrews Hava Üssü'nde Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner de ABD'ye geldi.

Başbakan Erdoğan, ABD'deki resmi temasları çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama ile görüşecek.

Erdoğan, Obama ile düzenleyeceği ortak basın toplantısının ardından Obama ile çalışma yemeğinde yeniden biraraya gelecek.

Erdoğan ve Obama görüşmesinde öncelikli ele alınacak konu, ABD'nin yeni Afganistan stratejisi ve ek asker talebi olacak.

Başbakan Erdoğan, ek asker talebine yönelik, "Şu anda biz orada yapabileceğimizi yaptık. Asker sayımızı gerekli olan sayıya çıkarmış durumdayız" dedi. Erdoğan, silahlı kuvvetlerin talep gelmeden 700 civarında olan asker sayısını 1750 civarına çıkardığını da sözlerine ekledi.

Ankara, Türk askerinin bölgede çatışmaya girmemesi politikasını sürdürüyor. Obama'nın, özellikle İran'ın nükleer programıyla ilgili Batı'nın hassasiyetlerini de dile getirmesi bekleniyor.

PKK ile mücadele, Ermenistan ile ilişkiler ve Kıbrıs konuları da ele alınacak diğer başlıklar arasında bulunuyor.

John Hopkins Üniversitesi'nde, ''21. Yüzyılda Diplomasi Yoluyla Barışı Tesis Eden Türkiye'' konulu bir konuşma yapacak olan Erdoğan, düşünce kuruluşu SETA'nın düzenleyeceği ''Dünya Siyasetinde Türkiye'' başlıklı toplantıda da bir konuşma gerçekleştirecek.

Erdoğan, Amerika ziyaretinin ardından, 9 Aralık'ta Meksika'ya geçecek.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem