banner526

banner533

banner513

Erdoğan Davos'u terk etti

Ban Ki Mun: İsrail'in tüm sınırları açması gerekiyor. Ateşkesi sürdürülebilir kılma açısından bunlar çok önemli.İnsanlar ailelerini, arkadaşlarını kaybetti. Büyük bir insani trajedi söz konusu. Bombalanan BM binasına gittim Gazze'de benim için kabul edile

Gündem 29.01.2009, 21:04
Erdoğan Davos'u terk etti

Ban Ki Mun: İsrail'in tüm sınırları açması gerekiyor. Ateşkesi sürdürülebilir kılma açısından bunlar çok önemli.

İnsanlar ailelerini, arkadaşlarını kaybetti. Büyük bir insani trajedi söz konusu. Bombalanan BM binasına gittim Gazze'de benim için kabul edilemez bir durumdu.

Uzun vadeli olarak Filistinlilerin birleşmesi gerekiyor. Gazze ve Batı Şeria'da yaşayan halkın birleşmesi gerekiyor. Aksi takdirde uluslar arası camianın yardım etmesi çok güç olacaktır.

Sayın Obama'nın açıklamalarını çok olumlu karşılıyorum. Sayın Mitchell'i atayarak önemli bir iş yaptı. BM İsrail ve Filistinlileri desteklemeye devam edecektir bu barış sürecinde.

Hamas'ın roket saldırılarını ve provokasyonları önlemek ve İsrail'in soğukkanlılıklarını koruması gerekiyor.

Özellikle ABD'nin liderlik rolünü üstlenmesi gerekiyor.

Soru: Sizin hükümetiniz önemli bir rol üstleniyor. Yine aynı soruyu sormak istiyorum şimdi barış süreci için ne yapmalıyız.

Erdoğan: Öncelikle ne yapılması gerektiğine dair sorunun cevabını vermeden durum tespiti yapmalıyız.

Durum tespitini ben 40 yıl öncesinden başlamıyorum bu tespite Haziran 2008 sürecinden başlıyorum. Bu dönemde bir sözlü ateşkes ortada. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değildi. Fakat bu ateşkesin süresi bitince herhangi bir roket atışı olmadı. Ancak İsrail'in bu aşamada ambargoyu kaldırması gerekiyordu ama bu olmadı.

Gazze Filistin adeta bir Açıkhava hapishanesidir. Herhangi bir kapısından Filistin'e bir sandık domates sokulamaz. Ben İsrail'i ziyarete gittim. Oradan  Filistin'e geçerken TC Başbakanı olarak yarım saat sınır kapısında bekletildim.

Ama biz Türkiye olarak İsrail'den gelen diplomatlara böyle bir şey uygulamadık.

Bu olaylar anlatılırken Sayın Olmert'e soruyorum: “Madem bu füzeler atıldı ölüm var mı?” “Hayır yok” dendi.

Bunlar nasıl füzedir. Ancak altı ayın sonunda Filistinliler öldürüldü. Biz daha operasyonlar başlamadan önce insani yardım göndermeye başladık.

Hepimiz insan olarak düşünelim. Ben anti-semitizmi insanlık suçu olarak gören bi başbakanım. İslamafobia'yı insanlık suçu olarak gören bir başbakanım. Müslüman, Hıristiyan, Yahudi olması benim için önemli değil.

Gönderdiğimiz yardımlar 15 gün kapılarda bekletildi.

Bu sıkıntıları yaşadık. Bunları Sayın Peres biliyor mu bilmiyor mu onu bilmiyorum

27 Aralık'tan 4gün önce Başbakan Olmert'le bir görüşme yaptım. Bir arabuluculuk görevimiz vardı. 5. raundu Sayın Olmert'le Ankara'da yaptık.

Hedefimiz neydi: “Doğrudan görüşmelere nasıl geçeceğiz” onu yapmaya çalışıyoruz.

Tüm bu görüşmelerin ardından iş bir iki kelimeye kadar düştü.

Artık bunu açıklamak durumundayım.

Bu arada ben Sayın Olmert'e şunu sordum: "Bakın şu anda Hamas'ın elinde esir bulunan askeri kurtarabiliriz. Ama sizden bir ricam var. Reform ve Değişim partisi  Filistin'de seçim kazandı. Bu kararı saygıyla karşılamak zorundayız. Bu seçimde kazananlardan meclis başkanı, milletvekilleri sizin elinizde esir. Gelin bir paket yapalım. Sayın Abbas'a gösterdiğiniz jesti gösterin. Bir esir değişimi yapın.”

Olmert bunu yaparsam “Abbas kriz geçirir” dedi.

Daha sonra bombaların Gazze'ye indiğini gördük. Ne oldu 1200 sivil öldü.

İsrail'in elindeki silah gücü kitle imha silahları dahil acaba zerresi Filistin'in elinde var mı. Bir şey biliyorsam kesinlikle yok.

BM toplanıp karar aldı. İsrail tanımıyorum dedi. BM'nin binaları okulları bile vuruldu.

Bütün bunlar yapılırken insanlık ne yaptı seyretti. Ama aynı insanlık Gürcistan'da yapmadı.

Ama ben Gürcistan'ın yardımına koştuk. Biz bu darbeyi yiyen mazlum insanlara yardım ettik.

Dini, ırkı gözetmeden yardıma koştuk.

Bu fatura çok ağır bir fatura. Burası hiçbir m ekonomik kalkınma imkanı olmayan Gazzelilerin üzerine yıkılmıştır.

Hep Hamas dendi ama Gazze'de sadece Hamas oturmuyor ki.

Ablukaların kaldırılması lazım. İsrail bun kapıları insanlığa açacak mı. Eğer biz Cenevre sözleşmesini İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini kabul ediyorsan bu kapıların açılması lazım.

Deniyor ki silah girmesin. Eğer bu tünellerin ucu Mısır'daysa Mısır bu tünellerden silah sokmasın.

Bir başka konu uzlaşma. Hamas ve El Fetih arasındaki süreci hızlandırmak. Sayın Olmert'e bunu söyledim. Sadece El Fetih'le bu süreci sürdürdüğünüz sürece bunu çözmezsiniz. Hamas'ın da o masaya davet etmelisiniz.

Temennim odur ki BM bu konuya ağırlığını koyar. Veya ABD sayın Obama'nın sessiz yığınların sesi, kimsesizlerin kimsesi olmasını diliyorum. Ancak Livni ve Rice arasındaki anlaşma uyarınca değil.

Yoksa bu danışıklı dövüş devam eder.

Dünya barışı için Ortadoğu barışı şart. Kurulacak hükümette Reform ve Değişim Partisinin yer alması şart. Sonra seçime gidilerek seçimlerden sonra kurulacak hükümet Filistin halkının tercihini yansıtması gerekir.

Arap Birliği Başkanı Amr Musa: bu insiyatifte sizin resmi rolünüz nedir. Herhangi bir yetkili kabul olursa İsrail tarafında doğru yoldayız demektir.

Biz de Araplar olarak sorunlar geride bırakmak, İsrail'i tanımak, İsrail'i Ortadoğu uluslarının bir parçası yapmak istiyoruz.

Ancak bir Filistin devletinin kurulmasını istiyoruz.

Soru: Sayın Cumhurbaşkanının bir cevabı olabilir.

Musa: Ben burada bir pazarlık yapmak istemiyorum. Sayın cumhurbaşkanını dinleyeceğiz.

Şimdi 2009'adyız, sonra 2010 gelecek. Gerçek niyetiniz siyasi iradeniz varsa barış için. Doğru yoldayız demek olacaktır. Herhangi bir yanıt alamazsak bu yıl sonuna kadar bir şey elde edemeyiz.

Sayın Erdoğan'a katılıyorum biz ve İsrail hedeflerimiz askeri yollardan ulaşamayız.

Sorunlarımız 2009 yılında cevap bulmayız.

Soru: Şimdi Sayın Peres'e sözü veriyorum.

Peres: Saygıdeğer konuşmacıları dinledim İsrail hakkında konuşturlar ve bildikleri ülkenin resmini gösterdiler. Demokratik bir ülkede bir terör örgütüne karşı mücadele etmek çok zor. Kimse bunu görmüyor.

İsrail'de bir yere roket atıldığında kimse bunu görmüyor. Bunu tam olarak yansıtamıyoruz.

Sayın Erdoğan'ın dediği gibi demokrasiden yana konuşuyoruz. Kim seçilmişti sayın Abbas seçilmişti. Hamas seçimlere katıldı. Ancak demokrasiye ilişkin farklı bir görüşleri var. Seçimlere gidiyorsunuz ancak seçimlerden sonra öldürmeye başlıyorlar.

Siz e bu noktada katılamayacağım. Hamas bizi endişelendiriyor. Hamas bir anlaşma ortaya koydu buradan bir şey okumak istiyorum:

“Yargı günü Müslümanlar Yahudileri öldürene kadar geçekleşmeyecekti. Barış insiyatifleri anlaşmalar işe yaramayacaktır”

Hangi Hamas'tan bahsediyorsunuz

İsrail yüzbinlerce hayata kaybetti terör saldırıları sonucu. Her zaman zorluk altındaydık. Hamas Gazze'ye geldiğinden beri beş bin roket 400 havan saldırısı yapıldığını gördük. Nereye attıklarını bilmeden attılar.

Biz başlatmadık saldırıyı. Hava saldırıları başlamadan 4 gün önce sizinle birlikteyken sayın Başbakan biz karar almamıştık saldırıyla ilgili.

Hisleriniz anlayabiliyoruz. Ancak İsrail tamamen çekildi. 15 bin kişi çekildi buradan kimse bizi zorlamadı kendimiz çekildik.

Şunu anlamak istiyorum neden bize roket saldırıları düzenlediler. Tüm geçişler açıktı aynı zamanda Gazze'ye para yatırımlarında bulunuyor, 20 milyon dolar gönderiyorduk.

Yalnızca tyek bir kişinin 5 milyon dolar gönderdiğni biliyoruzm. İsrail Gazze'ye günlük oalrak su, gaz tedarik ediyordu. İran'dan roketler getirdiler ve tüneller açtılar.

Hergün yüzden fazla roket atıldı bize. Milyonlarca insan bombalar altında kaldı. İnsanlar gelip “Biz güvenlik altında yaşayamayacak mıyız” diye sordu.

Barış deniyor Mısır'la, Ürdün'le barış yaptık üzerimiz düşen her şeyi yaptık. Filistinlilerle görüşmeye başladık. Sayın Erdıoğan ne zaman beklediniz. O dönemde dinamitler vardı. Ben de görüyordum o dönemde.

İnsanlar bana hain diye bağırıyorlardı.

İsrail 60 yıllık bir ülke ve 60 yılda bu kadar savaşan bir ülke biliyor musunuz. Tüm bunarla rağmen biz bekledik. Mısır için bekledik. Sayın Mübarek, sayın Abbas durumu biliyor.

Ama kimi suçluyor Hamas'u suçluyor. Hamas'ı suçlamıyor.

Ama ne oldu burada 1 milyon kişi kendisini barınaklara saklamak zorunda kaldı. Kimse bu füzeler karşı gösteri yapmadılar.

Sayın Mun'a da saygı duyuyorum ancak bir sorun var İran'ın Ortadoğuda egemenlik kurmak istediğini görüyoruz. Hamas'a silah veriyorlar.

Ne yapmamız bekliyordunuz. Eğer İstanbul'da roket saldırıları olsa siz ne yapardınız? Yapmak istediğimiz bu değildi elbette tercihimiz barıştı.

Biz barış yaptık 1 kez 2 kez şimdi farklı isimlerle deniyoruz. Biz karar veremeyiz filstinliler birleşsin mi birleşmesin mi.

Hamas Fetih' karşı çıkmaya çalıştı. Biz buna karışmayız. Fetih ne diyor Hamas için. Bunu gözden geçirelim.

Fetih yönetici “Hamas Gazze'de okulları, üniversiteleri şiddet merkezi haline getirmiştir. Gazeliler şiddete maruz kalmıştır. Kemikleri kırılmıştır. Hamas yardım malzemesi getirenleri de engellemiştir.”

İsrail herhangi bir kişiyi öldürmek istemiyor. Bize göre tüm çocuklar çok önemlidir. Bizim topladığımız tüm paralar çocuk merkezlerine gidiyordu.

Mesajımı net olarak vermek istiyorum İsrail'in bir ateşkese ihtiyacı yok çünkü saldırıları biz başlatmadık. İnsanları öldürmekle ilgilenmiyoruz. Arap Ligi insiyatifinin başlamasını çok önemli bir adım olarak görüyorum.

Kudüs sorunu var önümüzde. Üç din için de önemli bir şehir. Biz Filistinlilere “Batı Şeria'yı size vermeye hazırız” dedik. Ateşkes bizim için sorun değil çünkü ateşi biz başlatmadık.

Tek bir gün bile yoktu bizim Gazze'ye su iletmeyelim. Gazze trajedisini başlatan İsrail değil diktatörlüğünü Gazze'de kuran Hamas'tır.

Erdoğan: Sayın Peres ben den yaşlısın sesin çok yüksek çıkıyor biliyorum ki sesinin bu kadar yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisidir

Öldürmeye gelince siz çok iyi bilirsiniz.

Ülkenizde Başbakanlık yapmış kişilerin sözleri vardır

Tankların üzerinde Filistin'e girdiğimde kendimi mutlu hissediyorum diyen başbakanlarınız vardı

Bu zulümleri de ayıplıyorum.

Buradan iki söz söyleyeceğim. Sözümü kesmeyin

1 Tevrat 6. maddesinde der ki öldürmeyeceksin. Burada öldürme var.

Avi Şalom Guardina'da bunu söylüyor: "İsrail Haydut devlet haline gelmiştir"

Panel yöneticisinin sözünü kesmesi üzerine Erdoğan: Benim için Davos bitmiştir. Siz konuşturmuyorsunuz. 25 dakika konuştu 12 dakika konuşturuyorsunuz. dedi ve paneli terk etti.

Yorumlar (8)
talhanb 12 yıl önce
senınle gurur duydum.sen bu insanlık için çok özelsin.allah senin yardımcın olsun..bu kendini bilmezlerle işin çok zor ama senın gençligin arkanda dimdik yürü korkma bu yolda...
dtbay 12 yıl önce
Allah sana uzun ömür versin,Allah seni başımızdan eksik etmesin başbakanım,tüm dunyaya gösterdin Türkün gücünü,oturuşun bile erkek gibiydi,şu arap ülkeleri senin gösterdiğin cesaretin onda birini gösterse israil yerle bir olur.Savaşsa savaş,cihatsa cihaz yeter artık müslümanlara zulüm istemiyorum,dünyanın heryerinde zulüm görüyor müslümanlar.
VOODOO 12 yıl önce
Büyüksün sayın TAYYİP ERDOĞAN.. sENİN DEĞİL TÜRKİYE BAŞBAKAI OLMAK dünyanın BAŞBAKANI OLMAN GEREKİR.. ARZ EDERİİM
osmanlee 12 yıl önce
diğer müslüman ülkelerde de böyle bir lider olsa o zaman yahudi lobisi mi kalır? gurur duyduk başbakanımızın tepkisiyle. eski, ağzında bant olan türkiye başbakanları yok artık...
kalecikli 12 yıl önce
ALLAH 1000 kere razı olsun 625 yıllık OSMANLI imparatorluğunun varisi ortadoğunun en önemli ülkesi 75 milyon TÜRK insanının tercümanı olduğun ve tepkini ortaya koyduğun için başbakanım tüm dünya bu hareketiniz karşısında saygıyla eğilirken ne yazık ki bizim bazı medya mensuplarımız bu hareketinizi kınadılar bunlar TÜRK olamaz bunlar masonlardır bunlar...bizi 3. dünya ülkesi görüp her fırsatta bizleri konuşturmayan amerikan avrupa ve yahudi kuruluşlarına iyi ders olduğu kanısındayım.başbakan eğer pereze o tepkiyi vermeseydi resmen perez tarafından azarlanan başbakan konumuna düşecekti hemde israili onaylamış olacaktı çoook yerinde bir tepki oldu daha önce hiçbir başbakanımız hatta hiçbir bürokratımız böyle tepki vermemiştir daha önceki bu ülkeyi yöneten insanlar hangi milleti temsil ettiklerinin farkında değiller di heralde...TÜRKİYE başbakanı böyle olmalı...
stress 12 yıl önce
Adam gibi adam Erdoğan!

Türkiyede hiç bir siyasetçi israillinin yanında öyle davranamazdı. Yalnız Türkiye değil ,Dünya seninle gurur duyuyor!!
LLcool 12 yıl önce
böyle bir gurur yok yaa.bravo helal olsun.durusu bile cok iyiydi bacak bacak üstüne atarak konusması kendinden emin halleri.mest oldum.her türk lideri magrur bir durus göstermeli.söledikleri ise süperdi dünyanın bize nasıl bir tepki gösterecegi umurumda deil.insallah öyle bir duruma gelir ki bize savas ilan ederlerde seve seve ölüme giderim türkiyem için.
simsekarif 12 yıl önce
Bu gece bir kez daha damarlarımızda taşıdığımız TÜRK kanından gurur duydum.Saygı değer BAŞBAKANIM Yapmanız gereken buydu ve yaptınız ALLAH sizden razı olsun dünyaya vermeniz gereken cevabı özellikle israil e verdiniz bizler size iki dönemdir verdiğimiz oylarımızın ne denli helal olduğunu bir kez daha görmeyenlere gösterdiniz.Vucut dilinizi ve TÜRKÇEMİZİ en iyi şekilde vurguladınız ve bu gece tarihe sizin isminizle geçecek olduğunu biliyorum ben de bir TÜRK genci ve kardeşiniz olarak ellerinizden öpüyor en derin saygılarımı sunuyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@