Erdoğan'dan flaş 'yerli aşı' açıklaması

Yerli aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, 'Virüse karşı en büyük gücümüz olan aşı meselesinin çıkarlara ve kar hırsına kurban edilmemesi gerektiğini her platformda açıkça ifade ettik. Yerli aşımızı süreçlerin tamamlanmasına müteakip tüm insanlığın istifadesine sunacağız.' dedi.

Gündem 08.04.2021, 12:57
Erdoğan'dan flaş 'yerli aşı' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı 10. Zirve Toplantısı'nda konuşma yapıyor. Yerli aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, 'Virüse karşı en büyük gücümüz olan aşı meselesinin çıkarlara ve kar hırsına kurban edilmemesi gerektiğini her platformda açıkça ifade ettik. Yerli aşımızı süreçlerin tamamlanmasına müteakip tüm insanlığın istifadesine sunacağız.' dedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Ülkelerimizi kur kaynaklı risklerden korumak için yerel para ile ticarete ağırlık vermemiz şarttır.' ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bu zirve toplantısıyla 4 yıla yakın süren dönem başkanlığını Bangladeş'e devrediyoruz. Sekretaryasına İstanbul'da ev sahipliği yaptığmız teşkilatımız kuruluşundan bu yana çeyrek asırlık dönemde güçlenerek yoluna devam etmiştir. Daha adil daha müreffeh istikrarlı dünya hedefi ile çalışan bir yapı olarak önemli işlere de imza attık. Önümüzde halen katetmemiz gereken ciddi bir mesafe olduğunu biliyoruz. Barış, huzur ve esenlik dolu bir dünya için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Son bir yıldır koronavirüs salgını nedeniyle küresel çapta bir imtihanla karşı karşıyayız. Şimdiye kadar 193 ülkede yaklaşık 3 milyona yakın insanın hayatına mal olan salgınla mücadelede ilk günden beri uluslararası işbirliğinin önemine ve zaruretine dikkat çektik.

YERLİ AŞI AÇIKLAMASI

Vatandaşlarımıza en ileri sağlık hizmeti sunarken dost ülkeleri de yalnız bırakmadık. Zor dönemde dayanışmamızı açıkça ortaya koyduk. Salgının küresel düzeyde borç krizine dönüşmemesi için en yoksul ülkelere yönelik borç ödemelerinin ertelenmesinin başlatılmasını ve süresinin uzatılmasını destekledik. Virüse karşı en büyük gücümüz olan aşı meselesinin çıkarlara ve kar hırsına kurban edilmemesi gerektiğini her platformda açıkça ifade ettik. Yerli aşımızı süreçlerin tamamlanmasına müteakip tüm insanlığın istifadesine sunacağız.

D-8 için ticaret hacminin bugüne kadar 7 kattan fazla artması elbette değerlidir. Ancak yeterli değildir. Türkiye olarak D-8 ülkeleri arasında ticaretin kolaylaştırılması için ilerleme sağlamayı hedefliyoruz.

YEREL PARA ÇAĞRISI

Günümüz ekonomisinin rekabetçi yapısında öne çıkabilmek için yüksek teknoloji ve inovasyon anahtar konumundadır. Yüksek teknolojiye dayalı katma değeri yüksek üretime önem vermek durumundayız. Yapay zeka, robotik, büyük veri, blokzincir ve nano teknoloji gibi yenilikçi alanlarda üniversitelerimiz ve araştırma kurumlarımız arasında bilgi alışverişinde bulunmasını sağlayan bu ağ önemlidir. Turizimden enerji ve ulaştırmaya, sağlıktan savunmaya kadar bir çok alanda hayata geçirmemiz mümkündür. D-8 içi ticaret hacminin 7 kat artması değerlidir. Ancak yeterli değildir.

Türkiye olarak D-8 ülkeleri arasında ticaretin kolaylaştırılması için bir strateji belgesi hazırlayarak sizlere gönderdik. İslami mega bank fikrinin de yapılabilir olduğuna inanıyoruz. D-8'i günümüz ihtiyaçlarına göre yenilemeliyiz. Teşkilatımızı bir önceki zirvemizde de belirttiğim üzere yeni üye ve ortaklarla güçlendirerek etki alanını daha da genişletmemiz gerektiğine inanıyorum. İstanbul zirvemizde yerel paralarla ticaret yapma çağrısı yaptığım hatırlanacaktır. Geçtiğimiz yıllar bu çağrının önemini ortaya koydu. Yerel para ile ticarete ağırlık vermemiz şarttır. D-8 takas bankasının bu yönde çalışmasını hızlandırmasını bu bakımdan faydalı görüyorum.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
ibraam 6 ay önce
YARLİ ARABA , MİLLİ UÇAK, AYA GİDİYORUZ, ENFLASYON RAKAMLARI, işsizlik,bedava çay kek, 3,600 gösterge, Dünya bizi kıskanıyor, Akdenizde dolaşan 3 sondaj gemisi nerede, s400 ler nerde, önce bunlara milleti bir inandır. aşıyada inanalım..
Trabzon 6 ay önce
Sayın Cumhurbaşkanım artık gitme vakti gelmiştir,,hizmetleriniz için teşekkürler,ama bizi daha fazla yorma,kendinde yorulma,
desteptul.... 6 ay önce
Yahu , bu ulkeni hifzi siha kurumu 1924 ten beri kolera , tifo gibi asilari uretti , siz 2011 de kapattiniz . ne ayaksiniz ./ yerli ve milli siz degilsiniz .
katakulli 6 ay önce
simdide amerika icin katarlilar ile kanal istanbulu yapacaksin , ne ayak . koktu bu ayaklar koktu . ne oldugun belli .
Trabzonlu 6 ay önce
Eyyy Cehape merkez bankasının içini boşalttım. Geçilmeyen yollara beşli çeteye labaleb paraları aktardın. İnsanlar çöpten geçiniyor.
Rte 6 ay önce
Yar saçların lüle lüle yavrum sana güle güle
yakun 6 ay önce
Siz hiç kimseye "istifade" sağlamazsınız. Siz ancak; "ev sıfırlayıp" 128 milyon doları yürütürsünüz.
Bilenbiri 6 ay önce
Bi teklifim var....
Yerli aşı ilk solculara yapılsın....!
Muhafazakarlar bu jesti yapar her hal....!
Oflu61 6 ay önce
Tam bir utanmaz, arlanmaz, terbiyesiz birisin. Senin ağababaları 6.filoyu KIBLE yapıp namaz kılarken DENİZ onları denize fırlatmıştı. Ağababaların İstanbul genelevıni Johny ler için hazırlamıştı tjpkı KANAL İstanbul gibi. İnsan tarihide bilmeyebilir ama bilenlere hakaret bari etmez. Makarna içinde bu kadar küçülünmez.
Yusuf yıldız 6 ay önce
Zevzek"bilmeyen biri
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@