Erdoğan açıkladı: Yangın bölgesine 50 Milyon TL ödenek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın bölgelerindeki acil ihtiyacı karşılamak için 50 milyon TL ödenek gönderildiğini açıkladı.

Gündem 31.07.2021, 16:42 31.07.2021, 16:47
Erdoğan açıkladı: Yangın bölgesine 50 Milyon TL ödenek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere Manavgat'taki yangın bölgesine gitti. İnceleme sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: Bir yıl içinde afet bölgesindeki evler, ahırlarıyla, yöresel mimariye uygun şekilde tamamlanacak. Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir. Yanan ve hasar gören evlere ayrıca kira yardımı yapılacak. Tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarları karşılanacak. Yangın nedeniyle afet bölgesi ilan edilen yerlerde faizsiz esnaf kredisi verilecek, KOSGEB acil desteği verilecek, 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlanacak. Genel hayata etkili afet bölgesinde vergiler, SGK primleri, esnaf kredileri ödemeleri, Tarım Kredi, Tarım Ziraat borçları ertelenecek.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir. Yanan ve hasar gören yerlere kira yardımı yapılacak, hasarlar karşılanacak. Afet bölgesinde vergiler ertelenecek. SGK primleri ertelenecek. Esnaf kredi ödemeleri ertelenecek. Tarım Kredi ve Tarım Ziraat borçları ertelenecek. Faizsiz esnaf kredileri verilecek. 1 ay içinde evlerin inşaatına başlanacak. Evler yöresel mimariye uygun şekilde, ahırıyla deposuyla tamamlanacak. Devletimiz tüm kurumları ve imkanlarıyla vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmaktadır. Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, İçişleri, Sağlık, UIaştırma, Enerji, Kültür ve Turizm Bakanlığımız görevlerinin başındadır. 

Manavgat ve Akseki'de 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 334 vatandaşımıza gereken tıbbi müdahale yapılmış, hemen hepsi taburcu edilmiştir. Tedavisi süren pek az vatandaşımız kalmıştır. 16 mahalle zarar görmüştür. Binalar ve konutlarla ilgil tespitler ışığında çalışmalar yürütülecektir. Evlerdeki eşyalarla ilgili hasar tespitleri tamamlanmıştır. Çiftçilerimizin 650 dekar muz, 120 dekar sebze, 15 bin dekar zeytin, defne, keçiboynuzu ve narenciye alanı zarar görmüştür. 

"YANAN ALANLAR BAŞKA AMAÇLA KULLANILAMAZ"

Yangında evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza yeni konutlar inşa edip vereceğiz. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz. Yanan her şeyi yerine koyabiliriz. Anayasamızın 169. Maddesi'ne göre, yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Türkiye'nin orman varlığını artırmış bir yönetim olarak yanan her yeri daha fazlasıyla ağaçlandırmak en başta gelen görevimizdir. 

"UÇAK SAYISI 13'E ÇIKARILMIŞTIR"

Yangınların çoğu kontrol altına alınmıştır. Son üç günde 4 bin personel, 6 uçak, 45 helikopter, 1 insansız helikopter, 9 İHA, 660 arazöz, 65 iş makinesi, 117 itfaiye aracı, 31 ambulans görev yapmıştır. 6 uçak, son adımla 13 uçağa çıkarılmıştır. Bazıları amfibik bazıları da bayağı yüklü tankerlerdir.

Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK'nın filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır. Ukrayna, Azerbaycan, Rusya ve İran'dan gelen uçaklarla filomuz artmıştır. Orman teşkilatımız dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. 

Sabotaj şüpheleri bizi de rahatsız ediyor. Emniyetimiz, jandarmamız, istihbaratımız her türlü bilgiyi, emareyi değerlendirerek bu soru işaretlerini giderecektir. Bu vatanı ateşe verecek kadar ihanet içine girenler varsa onların yakasına yapışıp en ağır şekilde cezalandırılmalarını sağlamak boynumuzun borcudur. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (15)
Davut 2 ay önce
Yangın söndürme uçağını 20 yıldır almayan dış güçler mi? Kılıçdaroğlu mu? Pkk mı? Açıklamada göremedim bilen yazsın lütfen
salapazarlilar 2 ay önce
rumuzu bilenbiri diye yazan:sen nasil bir insansin.orada birsürü canli yandi,senin söylemlerine bak yaziklar olsunnnnnn.
Akcaabatlilar 2 ay önce
bilenbiri rumuzlu zat,sende ne vicdan,ne ahlak,ne edep ve aslada BILGI denen hicbirsey YOKKKK.
Bilemeyenbiri 2 ay önce
@bilenbiri Allahtan sen herseyi biliyorsunda bizi bir ampül gibi aydınlattın. Demek teknoloji gelişti ve uçaklar artık yetersiz kalıyor, o zaman bizi bi aydınlat bakalım. Neden Rusya’dan uçak kiraladık? Neden diğer Akdeniz ülkelerinin yangın söndürme filosunda dünya kadar uçak var o zaman? Onlar cahil, sen ileri zeka tabi. Yazık Türkiye’de harcanıyorsun, keşke seni o ülkelerdeki kurumların birinin başına getirselerde sen onlara bi göstersen nasıl oluyor bu işler. Ha pardon, nede olsa onlar bizim helikopterleri kıskanıyo tabi. Rabbim senin gibilere akil fikir versin ne dideyim. Ateş düştüğü yeri yakıyor tabi. Uçaklar olmadığı için millet orda can çekişiyor, sen hala birilerini savunmak derdindesin. Millet ateşin ortasında, sen ise klavyenin arkasında. Senin tuzun kuru tabi. Yazık, çok yazık sana ve senin gibilere!
Bilenbiri 2 ay önce
Ben yazayım Herşeye manidar Davut...!
Artık teknoloji gelişti uçaklar yangında mukavemetsiz ve yetersiz kalıyo,yerlerini daha kollektif ve seri hareket eden vadiye dalabilen helikopterler aldı,...
anladın mı.. yok yok sen anlamak istemezsin ... !
antikus 2 ay önce
yanan alanlar baska bir amac icin kullanilamaz dedi!!! Allahtan ramazanda degiliz az daha bu yalani yiyip orucumuzu bozacakti, evet yanan yerler baska amac icin kullanilamaz sadece yandaslarinin otel yapmasi haric, simdi bunu elestirecek olan GÜVERCINLIK KOYUNUN ESKI VE YENI HALINE BAKSIN sonra
H. M 2 ay önce
Eyyyyy kılıçtaroğlu itibardan tasarruf olmazzzz.. Cbaşkanlığı envanterinde 13 uçağımız var çok şükür ülke yanar birazdan söner bize yangın söndürücü uçağı lazım değil üç uçak kiraladık THK uçaklarını hangarda çürütüyoruz. Eyyyyy kılıçtaroğlu yangın yerlerini uçakla üstten kontrol ediyorsun halkın yanına in.. Merak ettiğim buraya yorum yazan şak şakçıların görüşü nedir
Garip38 2 ay önce
Hangi kılıçtaroğlu? Biz(haşa) Allahtan bile korkmayız diyen mi? Hava atmak için İftar ziyaretinde bulunupEzan okunmadan iftarını açan mı? Tarihinde sosyal sigortalara tek zarar dönemi yaptıran mı? Hangisi Çomar?
Asi61 2 ay önce
Yakın zamanda yanan ağaçların yerine beton diktiklerini hep birlikte göreceğiz.Yangın söndürme uçağı olmaması lazım çünkü yaktıran arazileri sahiplenecek olan kendileri.Ahtapot gibi sardınız çaldınız sattınız yaktınız ülkemizi.Varsa Allah bin defa belanızı versin.Hiç mi acımadınız yanan o canlara.
don bas 2 ay önce
ülkeyi yiyip bitiren 5 mürahite milyarlar,yangin bögelerine 50 milyon öylemi.
Borabay 2 ay önce
Dıj güjler.... her ne oluyorsa dıj güjler, eee sen niye varsın.... ya git yaaa....
Tonyali 2 ay önce
Gene gidip milletin kafasına çay atmışsın reis artık abartmaya başladın harbiden nedir bukadar itici bir davranış olamaz itfayeci elbisesi giyipde gideydin dalga geçer gibi çay atmışsın millete sanki bı sen gelince.cay içiyor bu millet neyse son dönemin en azından onun şerefine yudumlarlar
kB 2 ay önce
Bilenbiri kafana çay atasım var bunu hak ediyorsun.
Besikdüzlüler 2 ay önce
onun yorumunu okudukca köpeklerimizi daha cok seviyoz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@