banner556

Ercüment Ovalı koronavirüsü 5 günde yendiğini açıkladı!

Prof. Dr. Ercüment Ovalı koronavirüse yakalanıp iyileştiğini açıkladı: Kokteyl antikor ile akciğerlerim 72 saatte tertemiz oldu

Gündem 25.12.2020, 22:22
Ercüment Ovalı koronavirüsü 5 günde yendiğini açıkladı!

Salgının başında yaptığı aşı çalışmasıyla bilinen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüs oldu. Kendi ürettiği antikor kokteyliyle üç günde iyileştiğini belirten Prof. Dr. Ovalı, "5 gün önce koronavirüs oldum, akciğerlerim tutuldu. Kokteyl antikor ile akciğerlerim 72 saatte tertemiz oldu, 5. günde evime döndüm" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgınının başında yaptığı aşı çalışmasıyla tanınan Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın da koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Ovalı, akciğerlerine inen virüsü 72 saatte kendi ürettiği aşıyla yok ettiğini söyledi.

Yeniçağ'da yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı'nın kokteyl antikor ilacına ruhsat vermediğini ifade eden Ovalı, "İlaç olarak şu anda dünyada 3 ilaç önemli gelişmeler gösteriyor. Bir de bizim yaptığımız kokteyl antikor var, Bakanlık buna ruhsat vermedi ama ben koronavirüs oldum, 5 gün önce. Akciğerlerim tutuldu, diğer ilaçların etkinliğine inanmıyorum ve reddettim. Kokteyl antikor ile akciğerlerim 72 saatte tertemiz oldu, 5. günde evime döndüm" dedi.

ÜRETİMİ TAMAMLANMIŞ 25 MİLYON DOZ AŞI MEVCUT

Kendi aşı çalışmalarının hayvan deneylerini tamamladığını dile getiren Ovalı, şunları söyledi: Sağlık Bakanlığı'ndan insan çalışması için onay alındı, en kısa zamanda Yeditepe Üniversitesi bünyesinde deneme çalışmalar başlayacak. Fare deneylerinde etkinliği çok yüksek bulmuşlar. Şu an itibari ile üretimi tamamlanmış 25 milyon doz aşı mevcut.

NE OLMUŞTU?

Koronavirüs salgını başladıktan sonra ekibi ile birlikte laboratuvara kapanan ve aşı çalışmalarına başlayan Prof. Dr. Ercüment Ovalı 23 Nisan tarihinde aşıyı açıklayacağını söylemişti. Bu açıklamanın ardından herkesi umutlandırırken, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Son 1 aydır gece gündüz çalışarak 6 proje 4 ürün ve 3 makale çıkaran kahramanlarıma teşekkür ediyorum. Canım ülkem artık Kovid-19 a karşı aşı geliştirebilen az sayıdaki ülkeler arasında" demişti.

Daha sonra Dornaz Alfa ilacını bulduklarını açıklayan Ovalı, başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dahil olmak üzere birçok kesimin tepkisini çekmişti.

Yorumlar (16)
alpertunga 4 hafta önce
Niye yaptığı aşı işe yaramamış mı kovid olnuş
Baha burak 4 hafta önce
Aşı için sağlık bakanlığına izin müracaatı yaptığına dair bir tane belge yayınlayamamış, kendi hayallerinde ve zihninde olayı başarmış bir şovmen sizce aşı bulmusmudur? İşe yaramadığını merak ediyorsunuz.:)
Yılmaz y d 4 hafta önce
Valla müthiş yorum, hiç aklıma gelmemişti. HAKİKATEN, AŞISI KENDİ ÜZERİNDE Bİ İŞE YARAMAMIŞ DEMEKKİ
Ahmet 4 hafta önce
Adam en azından birşeyler için uğraşıyor . Torpille Prof yaptıkları döner sermayeyi boşaltmaktan başka işe yaramayanlar nerede
Hürriyet 4 hafta önce
İnanmayan gider Çin aşısı olur bu kadar basit. Ora vura luzumsuz harcamalar yerine böyle doktorlara destek olunsaydı şimdi dünya bizden aşı sipariş ederdi.
...... 4 hafta önce
Nedense inanasim gelmiyor, yine bize birşeyler kasıyor sanki. 25 milyon dozu ne zaman üretmiş, nerede üretmiş. Bu kesin birilerinin ne idüğü belirsiz aşılarını bize kasıyor. Daha önce Trabzon'da yapmadığı iş değil.
Afaroz61 4 hafta önce
Sayın ovalı, kurt sürüye daldı, desen dahi artık kimse inananmaz
He he 4 hafta önce
He he
Adam 4 hafta önce
Haberin sonundaki 'Dornaz Alfa ilacını bulduklarını açıklayan Ovalı' cümlesi çok yanlış. Hocanın böyle bir açıklaması yok. Dornaz Alfa, bilinen bir enzim çözeltisidir ve kistik kibros hastalarında kullanılır. Çalışmalarında 'dornaz alfanın da hastalık üzerinde çok olumlu etkileri var nasıl bir tedavi ve hangi ilacı tam olarak kullanacağımızı bilmiyoruz en azından şimdilik bunu kullanabiliriz' anlamında söyledi. Bilinmeyeni bulduğunu iddia etmedi.
Zeki 4 hafta önce
Ercüment hocaya hic bir yerel medya yer vermiyor sadece trabzonda meshur trabzon olmasaydi ercümenti taniyan olmazdi malesef haber61 neden bu adama bu kadar sahip cikiyorsunuz düsündürücü gercekten..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@