"En az 10 kişi hayatını kaybetti"

İsrail ordusu, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye doğru seyreden gemilere operasyon düzenledi.İsrail ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Sözcü, “İlk bulgulara göre, konvoyd

Gündem 31.05.2010, 09:54

İsrail ordusu, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye doğru seyreden gemilere operasyon düzenledi.

İsrail ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Sözcü, “İlk bulgulara göre, konvoyda yolculuk edenlerin en az 10 tanesi hayatını kaybetti” dedi. Bu, İsrail'den konuyla ilgili yapılan ilk açıklama. İsrail ordusu ise gemilere operasyon düzenlenen komandolara ateş açıldığını ve bıçakla saldırıldığını bildirdi. Orduya göre, dört İsrail askeri de yaralandı. İsrail ordu radyosu, yardım konvoyuna operasyonun Gazze'nin 65 kilometre açıklarında düzenlendiğini bildirdi.

 

YAYINLARA SANSÜR

El Cezire televizyonu, konvoyun önderliğini yapan Türk Mavi Marmara gemisine düzenlenen operasyonun görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, operasyonun helikopter destekli yapıldığı görüldü. İsrail radyosu, askeri sansürün, İsrail'deki  hastanelere nakledilen ölü ve yaralılarla ilgili her türlü bilginin yayınına yasak koyduğunu söyledi. İsrail ordu radyosu, operasyonda 16 kişinin hayatını kaybettiğini, 30 kişinin de yaralandığını söyledi. Radyo ayrıca, İsrail askerlerinin "ellerinde sivri objeler bulunan gemi yolcularıyla karşı karşıya geldikten sonra" ateş açtığını öne sürdü. İsrail radyosu, askeri sansürün, İsrail'deki  hastanelere nakledilen ölü ve yaralılarla ilgili her türlü bilginin yayınına yasak koyduğunu bildirdi. Ancak yardım konvoyunun organizatörlüğünü yapan Özgür Gazze Hareketi ise askerlerin gemiye biner binmez ateş açtıklarını söyledi.

 

GEMİLER HAYFA'YA MI YÖNLENDİ?

Gemilerin akıbeti ve şu anda nerede olduğu bilinmiyor. Gerek Özgür Gazze Hareketi gerekse de Türk insani yardım kuruluşu İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH), gemilerin gazetecilerin beklediği Aşdod limanına değil Hayfa'ya yönlendirildiğini söyledi.

İHH Kriz Masası’ndan Reşat Başer, sabahtan beri gemilerle olan bütün telefon ve internet bağlantılarının kesildiğini ifade etti. Başer kendilerine 3 ölü, 50 yaralı bilgisi geldiğini ancak İsrail basınında yer alan 16 can kaybı bilgisinin teyit edilemediğini ifade etti. Başer, “Mavi Marmara yolcu gemimizin Hayfa limanına götürüldüğünü biliyoruz. Kargo gemilerimiz de saldırıya uğradı, oradaki arkadaşlarımız için kaygı içindeyiz” dedi. İsrail komandolarının düzenlediği operasyonda gemide mahsur kalanlar yardım çağrısında bulunduğu bildirildi. Gazeteciler ile yabancı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 560 kişi taşıyan gemi dün Kıbrıs açıklarında diğer 8 gemiyle buluştuktan sonra Gazze'ye doğru hareket etmişti. 1995 İsrail-Filistin geçici barış anlaşmasına göre 32 km’lik Gazze sahilinin denetimi İsrail’de bulunuyor. Bu nedenle İsrail’in onayı olmadan Gazze’ye girmeye çalışmak ihlal anlamına geliyor.

 

YÜKSEK TANSİYON

Yardım konvoyları nedeniyle Akdeniz'de bir süredir tansiyon yüksekti. İsrail ordusu, gemilerin Gazze'ye gitmekte ısrarcı olması durumunda operasyon düzenleyebileceğini söylemiş ve yardım malzemelerinin güneyde bulunan Aşdod limanına boşaltılmasını istemişti.

 

İsrail, yardım malzemelerinin bir kısmının Hamas tarafından silah yapımından kullanılmasından endişe ediyor ve bu nedenle de gelen yardımlar üzerinde sıkı denetim uyguluyor.

İsrail resmi makamlarından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak ilk tepki Türk dostu olarak da bilinen İsrail Ticaret, Sanayi ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer’den geldi. Reuters haber ajansı, Ben Eliezer’in Ordu Radyosu’na yaptığı açıklamada, “Görüntüler elbette ki hoş değil. Bütün hayatını kaybedenler için üzüntümü ifade edebilirim” dediğini bildirdi.

 

KAPTANLA TEMAS

Gemide muhabiri bulunan El Cezire televizyonu, İsrail donanmasının Mavi Marmara'nın kaptanı ile temasa geçerek, kendisini tanıtmasını ve rotasını bildirmesini istediğini söyledi. Kısa bir süre sonra ise iki askeri gemi, Mavi Marmara'yı yakın mesafeden takip etmeye başladığı belirtildi. Yaklaşık 10 bin ton yardım malzemeesi taşıyan filonun olası bir müdahaleyi engellemek için hız kestiği de gelen haberler arasında.

 

HAMAS'TAN TEPKİ

Gazze'deki Hamas hükümetinin lideri İsmail  Haniye, İsrail güçlerinin Gazze'ye yardım getiren gemilere müdahalesini kınadı. Haniye, İsrail'in müdahelesini “acımasız  bir saldırı” olarak niteledi. Haniye, basına yaptığı açıklamada, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'u, bu  gemilerde bulunan dayanışma gruplarını korumak ve Gazze'ye güvenle gelmelerini  sağlamak konusunda sorumluluklarını üstlenmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@