Emekli amirallerin Montro bildirisine jet tepki geldi

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili emekli amiraller tarafından bir bildiri yayınlandı. Bunun üzerine İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tepki gösterdi

Gündem 04.04.2021, 08:21 04.04.2021, 08:34
Emekli amirallerin Montro bildirisine jet tepki geldi

103 emekli amiralin, son dönemde gündemde olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili yaptığı açıklamaya Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili bildiri yayımlayan emekli 103 amirallere tepki gösterdi.

Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Neymiş, birkaç emekli amiral bir araya gelip bir ‘bildiri’ yazmışlar. 5’inci kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde. O Türkiye eskide kaldı. Bu millet 15 Temmuz’da darbe heveslilerini nasıl tepelediğini dosta düşmana gösterdi. Haddinizi bilin” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Altun, “Siz kimsiniz? Ne hakla milli iradenin meşru temsilcilerine parmak sallıyorsunuz? Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu asla unutmayın. Vesayetçiler bir daha asla demokrasimize zarar veremeyecek. Dış güçlerin ezik piyonları büyüyen, güçlenen Türkiye’nin önünü kesemeyecek” ifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından , Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili bildiri yayımlayan 103 emekli amiralin bildirisine tepki gösterdi.

Soylu, “Büyük Türk milleti üniformaya aşıktır. Üniformayı taşımak şereftir. O şerefi emekli olduktan sonra taşımak daha büyük şereftir. Demokrasiye, devlete ve millete sadakatle bağlı, rütbesini üniformasını siyaset malzemesi yapmayanları daima şükranla yad ederiz… Ya diğerleri…” ifadelerine yer verdi.

Emekli amirallerden Montro bildirisi! Siyasetten tepki geldi

BİLDİRİDE NE YAZIYOR?

103 emekli amiralin isminin yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

*Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

*Türk Boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye'nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçici düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.

*Montrö, Karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz'i barış denizi yapan sözleşmedir. Montrö, Türkiye'nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir.

*Montrö, Türkiye'nin II. Dünya Savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye'nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına, masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

*Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur.

*TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK'nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

TÜM VARLIĞIMIZLA KARŞI ÇIKIYORUZ

*Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk’ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz.

*Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir. Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan'ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir.

*Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk'ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin
yanındayız.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (39)
siz de had bilin 6 ay önce
yazı Türkçe ve ben de Türküm. Okudum ve ben yazıda öyle duyar kasacak bir kötülük ya da parmak sallama görmedim. Kaldı ki amiraller emekli, fiili görevde değiller ve milli güvenlik konusunda hepsi bilirkişidir. Bu kişiler ülkeyi fetönün kucağına atmadı siz attınız. Okumadan bodoslama yazıya saldıran cahil kişileri anlarım ama sizlerin böyle bir hakkı yok. Ülkeyi böyle kutuplaştırma hakkını size kimse vermedi. %50 ile seçildiğiniz gibi %50 ile de seçilmediniz. Bizim kutsal vatanımızın bekçilerine böyle azar çekemezsiniz. Üstelik de dedikleri doğru ve bu kadar yanlış olan şeye yanlış dedikleri için rahatsız oluyorsanız düşmanı dışarıda aramaya gerek yok.
Once montroyu ogrenin 6 ay önce
Burada bildiriyi eleştiren feto darbe muhabbeti yapanlar ulan hic merak edip bildiriyi okudunuz mu ? Hic montro antlasmasini okudunuz mu ? Burada ulke çıkarlarına ters düşen ne ? Bu adamlar emekli haliyle sivil burada bir tehdit yok elestiri var ve haklı bir eleştiri fetocu arayanlar hükumete baksin darbeci arayanlarda yıllarca fotoyla is tutanlara ve sivil darbelerle ülkeyi batağa sokanlara baksin önce montroyu okuyun öğrenin sonra konusun
Erdinç 6 ay önce
Kimse duyar kasmiuor darbe sevicilere cevap veroyor fetoculer azginlasti yine analasilan
Hakkı kılıç 6 ay önce
ne var bunda komutanlar fikrini söylemiş... tecrübesiz devlet idarecilerini uyarmış tehlikelere karşı... bu uyarıları dinlemezsek gece çok telefonla uyanır meydanda toplanırız...15 temmuz gibi...Allah muhafaza...
Hakan 6 ay önce
Iyi de bildiride toplu gorus bilidirilmis. Bunda ne var. Bu kafaya gore Ayasofya imamini idamla mi yargilayacaksiniz o zaman. Gelmis gecmis en kotu en gaflete dusmus yonetim. Ulkeyi karanliga surukluyor resmen.
OFLU TÜRK 6 ay önce
ANLAŞMADA BİR DEĞİŞİKLİK YOK.SİZİ KİM KONUŞTURUYOR.GÖREVDEYKEN FETÖCÜ TERÖRİSTLERİ TESPİT EDİP NEDEN ATMADINIZ.KAHRAMAN ORDUMUZ GÜVENCEMİZDİR
Tonya 6 ay önce
Kahraman ordu akp ve feto tarafından hapiste idi,namusumuz kozmik odada fin atıyorlardı YALANMI?
Trabir 6 ay önce
Bende bu yorumu duvarıma asarım... Yabancıların Rahatsız olacağı özellikle de Yunanlıların ama bizim sözde komutanlık yapmışlar rahatsız oluyor. Gurur duymalıyız ki aciz bir ülkeden bize dayatılan anlaşmaları masaya getirme cesareti ve kuvvetimiz oldu. Bu korkak komutanlar yüzünden yıllarca ülke adım atamadı. Ülkenin Atatürk ten sonra ilk kez ordusu milli oldu ve cesaretli askerlere sahip oldu. Bunu hazmedemeyenler ancak konuşur. Düşman dışarıda ama içerideki uzantıları daha tehlikeli... Mavi vatan konusunda ağzınızı açtınız mı? Azerbaycanda olanlara? Veya hdp konusunda yorumunuz var mı? Yok... Böyle olunca yazı masum olsa bile mideyi bulandırıyor. Arkasında acaba ne diye dedirtiyor... Allah milleti korusun...
Erdal 6 ay önce
Hepsi içerdeydi
Siz varya siz 6 ay önce
Şurdaki oyverenleriniz de sizin gibi karaktersiz olduğundan 20 senedir ülke uçuruma gidiyor ,sizden olmayanı vatan haini ilan edin fetöcü ilan edin sizler tam vatansever olun aferin,Türk olmadığınızdan Türkçe niz olmadığından bu bildirinin arapça yazılıp okutulması lazım size ki ne yazıldığını anlayın,bu had bildirilecek bi olay değil bi halt yemiş gibi açıklama üstüne açıklama yapıyor akpliler
Merandes 6 ay önce
Türk Milleti düşman için önce içine bakacak. Osmanlı sonrası bize biçilen elbisenin içinde kalmayı şiar edinmiş emperyalizmin tetikçileri hep var olmuş ve maalesef olacaktır Bu bildiri de onun bir parçasıdır. Buna sözde muhalefet balıklama dalacaktır. Aynen burada yorumu beğenmeyecek trol ve yerli işbirlikçilerin olacağı gibi !
Yavuz 6 ay önce
Selahattin abi sen mi yorum yaptın :) 20 yıl tüm düşmanlarla aşk yaşayıp bunu söylemeniz de manidar.
OFLU 6 ay önce
Bİ düşün milletin yakasından ,,,,,bu ordu PEYGAMBER OCAĞIDIR ,,,,herkes haddini bilecek,,,
Bilenbiri 6 ay önce
DAVUT...
gene saçmaladın....!
Ahmet 6 ay önce
Ergenekon kumpasıyla kozmik odamıza gülen cemaatini sokup güm sırlarımızı cemaate verdikleri zaman da peygamber ocağı mıydı? Arşiv unutmaz!
Davut 6 ay önce
Sevgili süperzeka arksdaşlar eğer Montrö’yü iptal etmek istiyorsanız bu anlaşmayı imzaladığınız devletleri askeri olarak yenmeniz lazım. Buyrun gidin savaşın yenin sonra dilediğiniz gibi iptal edebilirsiniz
Alp TÜRK 6 ay önce
Ne var bu bildiride ? Mağdur olmaya yer arıyor Akp mağdurum da mağdurum...la memleket bitti tükendi..adamlar hala mağdur..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@