Eğitimde 10 Yeni Değişiklik

İlk ve ortaöğretim okullarında eğitim gören yaklaşık 15 milyon öğrenci 3 aylık yaz tatilinin ardından yarın 8 ay sürecek eğitim maratonuna başlayacak.Her yıl çok sayıda değişiklikle eğitim yılına başlayan öğrencileri, bu yılda 10 önemli değişiklik bekliyo

Eğitimde 10 Yeni Değişiklik

İlk ve ortaöğretim okullarında eğitim gören yaklaşık 15 milyon öğrenci 3 aylık yaz tatilinin ardından yarın 8 ay sürecek eğitim maratonuna başlayacak.

Her yıl çok sayıda değişiklikle eğitim yılına başlayan öğrencileri, bu yılda 10 önemli değişiklik bekliyor. Bu değişiklikler şöyle olacak:

1- OKS bu yıl son kez yapılacak. Bu yıl 6 ve 7'nci sınıflar için SBS uygulanacak.
2- İlköğretimde, öğrencilerin başarısı, daha önce yazılı ve uygulamalı sınavlar ile sözlü, ödev veya projelerden alınan notlara göre tespit edilirken, bundan sonra başarıda proje ve performans belirleyici olacak.
3- Yazılı sınavlarda en az üç soru yöneltilecek. Sınavlarda dönem başından beri işlenen her konudan soru yöneltilecek.
4- Ortaöğretimde olduğu gibi ilköğretimde de notlar 100'lük sisteme göre verilecek. Sonuçlar, öğretmen not çizelgelerine yazılacak ve beşlik sisteme göre nota çevrilerek karneye işlenecek.
5- İlköğretim 1-2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerine yıl sonu karnesinden önce gelişim durumları hakkında velilerini bilgilendirmek için ara karne niteliğinde "Öğrenci Gelişim Raporu" verilecek.
6- İlköğretimin dördüncü sınıfından sonra karnelerde, öğrencilerin önceki yıllarda aldığı dersler ve bu derslerin yıl sonu ortalaması görülecek.
7- "Medya Okuryazarlığı" dersi, 5 pilot ildeki uygulamasından sonra ilk kez bu yıl 6, 7 ve 8'inci sınıflarda seçmeli ders olarak okutulacak.
8- Mahkemelik disiplin cezalarında adli işlem sonucu beklenmeyecek. Öğrenciye ceza verilebilecek. Veli mahkemed sonra isterse itiraz edebilecek. 9- Uyuşturucu ve alkol kullandıkları tespit edilen öğrencilerin tedavileri okullarda yapılacak.
10- Okulda içki içen öğrenciler bir günden beş güne kadar okuldan uzaklaştırma cezası alacak.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler