Dünya Sağlık örgütünden Türkiye açıklaması: Endişeliyiz

DSÖ'den Türkiye'deki vaka sayısına ilişkin açıklama geldi.

Gündem 08.04.2020, 13:35
Dünya Sağlık örgütünden Türkiye açıklaması: Endişeliyiz

Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüs salgınının Avrupa'daki durumuyla ilgili düzenlediği sanal basın toplantısında, "Türkiye'de geçen hafta virüsün yayılmasında dramatik bir artış olmasından dolayı endişeliyiz. Vakaların yüzde 60'ı İstanbul'dan raporlandı" denildi.

Dünya Sağlık Örgütü bugün düzenlediği basın toplantısı ile Avrupa'daki korona virüsü vakalarını değerlendirdi.Toplantıda açıklamalarda bulunan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge, Türkiye ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu.

"ENDİŞELİYİZ"

Ülkeler hakkındaki veri ve yorumlarını paylaşan Dr. Kluge, "Türkiye'de geçen hafta virüsün yayılmasında dramatik bir artış olmasından dolayı endişeliyiz" dedi.

İSTANBUL'A DİKKAT ÇEKİLDİ

Kluge açıklamalarında, "Vakaların yüzde 60'ı İstanbul'dan raporlandı" ifadelerini kullandı.

İSPANYA VE İTALYA AÇIKLAMASI

İspanya ve İtalya hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Kluge, "Her iki ülkede de günlük ölüm sayısı azalarak eşitleniyor. Almanya'da da geniş kapsamlı kamu sağlığı önlemleri alındıktan 10 gün sonra düşüş yaşandı" dedi.

Dr. Kluge, Avusturya, Hollanda ve İsviçre'de de iyi bir ilerlemenin gözlendiğini dile getirdi.

"VİRÜS HATAYA YA DA RAHATLIĞA ALAN BIRAKMIYOR"

İnternet üzerinden düzenlenen basın toplantısına katılan Dr. Kluge, "Bizim bu maratonda çok yolumuz var ve virüsle mücadelede yaptığımız atılım ve ilerlemeler aşırı derecede kırılgan. Bizim bu işte bir sona geldiğimiz ve sürecin bittiğini düşünmek çok tehlikeli bir şey. Bu virüs bir hataya ya da rahatlığa alan bırakmıyor. Stratejimizi değiştirmek, sokağa çıkma yasak ve kısıtlamalarını gevşetmek ya da fiziksel olarak uzak durma önlemlerini bırakmadan önce çok dikkatlice düşünülmeli" dedi.

Yorumlar (6)
Mer Noire 28 10 ay önce
Şu virusü bile partiye bağlamak hangi akla hizmettir acaba bu teze göre Avrupa’da salgın olmamalıydı Avrupa’da yaşayan biri olarak burda durumlar daha vahim Türkiye ye göre birazcık ülkemizin ve devletin yanında olun şu zor günlerde bari
Akp Haber 10 ay önce
halk sarayda yaşayanlara bağış yapacak saraylılar saray yapmaya devam ediyor garip değilmi
Ercan 10 ay önce
Sana diyecek kelime yok ! Umutsuz vakasınız sen ve senin gibiler. Git bir fakir bul da ona yardım et eğer insansan. Balına silah mı dayadılar?
tedbir mi tekbir mi? 10 ay önce
aksine türkiyede endişelenen yok!
Ismail 10 ay önce
Turkiye alinmasi gereken önlemleri ihmal etti ve almadi..Test olayini hafife aldi..Sehirler arasi dolasimi durdurmakta çok gec kaldi..Bir de Umreden gelen ilk gruba kontrolsüz yol verdi...Virüs Anadoluya yayildi...İnşaAllah bu büyük ihmallerin büyük negatif karşiliği olmaz !
chp haber 10 ay önce
Halkı kin ve nefret içine düşürmeye çalışan bir muhalefet ile türk düşmanları terörist lerle gizli ve acık dan işbirliği yapan bir zihniyet onlara destek olan yandaşları yapılan hizmetler görmezden gelip devlet yıkılsın hükümet düşsün diye uğraşan türkiye daha kötü olması için spor yapıyorum ve diğer bahanelerle sokağa çıkıp vürüsü yaymaya çalışan bir zümre garip değilmi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@